İzmir’den ve dünyadan YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş*- Cuma günü okullar değil, sınıflar tatil!

*- Amerika’da işler yaş… Bizimkiler ise memnun. Belki de öyle görünüyorlar

*- Bakalım iddia ne kadar sürecek! Ya da yine fiyasko ile sonuçlanacak..

*- Semt temizlikleri sürüyor…

Birkaç gün önce İklim aktivistleri ‘nden söz etmiştim.

‘Sıfır Gelecek İzmir’ isimle aktivistleri, 20 Eylül’de gerçekleşecek küresel iklim eylemleri hakkında bilgi verdikleri Başkan Tunç Soyer, gençlere birlikte iklim krizinin konuşulacağı bir piknik düzenleme önerisinde bulundu.

İzmir’in farklı okullarından lise öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Fridays For Future (Gelecek için Cuma Günleri) İzmir Aktivistleri, 20 Eylül’de dünyanın birçok kentinde yapılacak ‘Küresel İklim Boykotu’ kapsamında İzmir’de yapılacak çalışmalarla ilgili yapacaklarını anlattılar.

Bunun üzerine de; Gençlerin iklim konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için hayata geçirmeyi düşündükleri etkinlikler hakkında bilgi alan Başkan Tunç Soyer, gençlere birlikte iklim krizinin konuşulacağı bir piknik düzenleme önerisinde bulundu.

*- Protestolar nasıl başladı?

2018’de 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’in İsveç Parlemantosu önünde başlattığı ‘Gelecek İçin Cuma Günleri’ olarak anılan okul boykotları 15 Mart’ta dünya çapına yayıldı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu yüzü aşkın ülkede yüz binlerce öğrenci okula gitmeyerek, iklim değişikliğinin önlenmesi için protesto yaptı.

Genel protestoların ardından birçok ülkede öğrenciler Thunberg’in başlattığı protestolara destek veriyor.

*- Bu kez tarihi çarşıda

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 11 ilçede başlattığı temizlik kampanyası devam ediyor.

‘İzmir’e toz kondurmuyoruz sloganı’ ile her hafta başka bir ilçede yürütülen temizlik çalışmalarının Kemeraltı ayağı yapıldı.

Seferberlik kapsamında temizlik işlerinde çalışan sayısı artırıldı, yeni araç ve gereçler alındı.

Başkan Soyer ‘Yerde tek bir izmarit bile bırakmayacağız’ diyor.

*- İzmir’de heykel şöleni başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 7’nci kez düzenleyeceği Uluslararası Heykel Çalıştayı İnciraltı’nda başlıyor.

Çalıştaya Türkiye’nin yanı sıra Kosova, Romanya, İtalya, Hollanda, İran ve Belarus’dan sanatçılar katılacak. Ortaya çıkacak eserler daha sonra kentin farklı noktalarına yerleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Eylül – 15 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenleyeceği ‘7’nci Uluslararası Heykel Çalıştayı’ için geri sayım başladı.

Bu yılki konusu ‘Taş ve Metal”’olan heykel çalıştayına 244 başvuru yapıldı.

Jürinin belirlediği sekiz heykeltıraştan ikisi Türkiye’den. Sanatçılar eserlerini İnciraltı Demokrasi Meydanı’nda kurulacak açık hava işliklerinde hazırlayacak. 30 günlük bir çalışmayla ortaya çıkacak heykeller, daha sonra kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek.

*- İlerleme ele alındı

Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu – V programı kapsamında ‘’Sürdürülebilir Kalkınma için Sürdürülebilir Sivil Toplum Diyaloğu’ projesi çerçevesinde ‘Avrupa Birliği Müktesebatı Çevre Faslı ve Türkiye’ isimli etkinlik yoğun bir katılımla İzmir’de gerçekleştirildi.

İtalya ile eş zamanlı yürütülen proje kapsamında, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler, kamu kurumu ve özel sektör temsilcileri ile Avrupa Birliği müktesebatı çevre faslı konuşuldu.

Çevreci Enerji Derneği ve İtalyan ortağı Kyoto Club’ın hazırladığı raporlar üzerinden ve akademisyenlerin sunumları ile ülkemizin AB müktesebatı çevre faslına uyum konusunda bu zamana kadar ne kadar ilerleme gösterildiği ve nelerin yapılması gerektiği paylaşıldı.

*- Kaygıyla bakıyorlar

Amerikan haber kanalı CNBC, dün ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıklara ilişkin bir anketin sonuçlarını yayımladı.

Ankete katılan ABD’li şirketlerin yüzde 65’i, hükümetin ticaret politikalarının yılın ikinci yarısında kendilerini olumsuz etkileyeceği kanısında olduklarını açıkladı.

Şirketlerin yarısının, hükümetin mevcut ticaret politikaları nedeniyle yüksek maliyet sıkıntısıyla karşı karşıya bulunduğu ifade edildi.

Ankete katılan şirketlerin yüzde 25’inin, yüksek maliyetleri telafi edebilmek için fiyat yükselttiği belirtildi.

*- Kruvaziyer limanını kuruyor

Çin, dünya kruvaziyer turizminin en büyük merkezlerinden biri olan Shangai’ye yeni bir liman yapmaya hazırlanıyor.

14 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturması beklenen liman, tamamlandığında sektöründe dünyanın en büyük üçüncü kruvaziyer limanı olacak. Çin gemi yapımı ve inşaası için de 50 milyar yuanlık bir bütçe ayırdı…

*- Yüzde 15 küçülebilir

Hong Kong’da devam eden protestolar, kentin ekonomisine zarar vermeye devam ediyor.

Turist sayısında yaşanan düşüşün ardından benzer bir durum perakende sektöründe de gözlemleniyor.

Birçok ekonomist, Hong Kong’un perakende satış değeri ve hacminde, yüzde 15’e yakın bir daralma olacağını tahmin ediyor.

Sokak eylemleri nedeniyle birçok alışveriş caddesindeki mağaza ve dükkânların kepenklerini açamadığı belirtiliyor.

*- Gelecekten umutlu

Üçüncü kez hazır giyim sektörünü İzmir’de buluşturan Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı, geleceğe dair umut verdi.

Sektörün önde gelen isimleri fuarın ilerleyen senelerde daha da ileriye gideceğinden umutlu olduklarını ifade ederken, hazır giyimin profesyonelleri bir sonraki fuarı merakla beklemeye başladı.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, ‘Gayet güzeldi, bu sene daha iyi oldu Fashion Prime. Önümüzdeki fuara daha iyi hazırlanacağız. İzmir’de Mermer Fuarı ile IF Wedding Fashion gibi iki büyük fuarımız var. Fashion Prime da bu ayarda olsun istiyoruz. Ben iddia ediyorum, Fashion Prime Fuarı’nın önü açıktır’ dedi.

***-

GÜNCEL

*- Daha güçlü!

16 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’de Karaca Otel’de ESİAD tarafından DESİAD ortaklığı ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen ‘Daha Güçlü Sivil Toplum İçin Rota Ege Bölgesi’ açılış toplantısı yapılacak.

*- İddialı bir proje

Türkiye’de ilk olan ve İzmir iş dünyasında heyecanla karşılanan ‘Üniversite Sanayi İşbirliğinde Ege Üniversitesi Modeli’nin tanıtımı ve modelle ilgili detaylar düzenlenecek lansmanla paylaşılacak.

Toplantıya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçılar Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ile İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin yanı sıra Ege Üniversitesi araştırma gruplarının ve sanayi kuruluşlarının Ar-Ge birimlerinin temsilcileri de katılacak.

*- Eurosaf Avrupa Pirat Şampiyonası açılış partisi

Eurosaf Avrupa Pirat Şampiyonası 14-21 Eylül tarihleri arasında ülkemizde Bayramoğlu Yelken ve Su Sporları Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşecek. Şampiyonanın Açılış Partisi 15 Eylül Pazar günü saat 16:00’da Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak’ın da katılımıyla yapılacak.

*- İzmir’in üç ayrı bölgesinde…

Dünyanın en büyük markalarından Paris Saint-Germain Kulübü’nün Türkiye üssü Paris Saint-Germain Academy Turkey, Futbol Union partnerliğiyle 2018 yılı Mayıs ayında Türkiye’de 15’nci resmi okulunu açtı.

Paris Saint-Germain Academy Turkey; 14 Eylül Cumartesi günü Ümraniye Futbol Park Tesisleri’nde 2019-2020 sezonunu görkemli bir törenle açılışını gerçekleştirdi.

Yeni sezonla ilgili açıklamalarda bulunan Paris Saint-Germain Academy Turkey Kurucusu Nihat Uğurlu, ‘Futbol Union şirketi, dünyanın en değerli 5 futbol markası arasında gösterilen Paris Saint-Germain markasının Futbol Akademisini Türkiye’ye getirdi.

Akademinin 13 binden fazla öğrencisi bulunuyor ve İstanbul’daki ilk akademi, Mayıs 2018’de kayıt almaya başlamasına karşın öğrenci sayısı gün itibariyle 500’e ulaştı.

Bu sayıyı yılsonunda 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz.

İlk etapta 10 milyon TL’lik yatırımla İstanbul’da açtığımız futbol akademimizin arkasında dünyaca ünlü bir dev bulunuyor ve Türkiye’de yeni yatırımlara devam edeceğiz.

2019 yılı sonuna kadar İzmir’de 3 ayrı bölgede yatırımlarımız olacak. Büyüme planımızda toplam 20 şehre odaklanmak var.

Eğitimlerimiz için çifte konsantreyiz. PSG Academy Turkey kalıcı olacak ve Türkiye’de altyapılarında kurumsallaşmanın yolunu açacak ‘ dedi.

*-


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: @Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311Bir cevap yazın