İzmir yeni ve güçlü bir fuar daha kazanıyor

Sosyal Medyada Paylaş

17-20 Ekim tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek SHOEXPO İzmir “42. Ayakkabı ve Çanta Fuarı” ve İzmir Pret Expo “1.Moda ve Hazır Giyim Fuarı kapılarını açmaya hazırlanırken, İTO’dan da tam destek geldi.
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 17 – 20 Ekim tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek SHOEXPO İzmir “42. Ayakkabı ve Çanta Fuarı” ve İzmir Pret Expo “1.Moda ve Hazır Giyim Fuarı”nın ayakkabı, deri ve hazır giyim sektörü için önemine dikkat çekerek, “Fuara katılan üyelerimize 24 metrekarelik stand desteği veriyoruz. Shoexpo Ayakkabı Fuarı’nda 80, Pret Expo Moda ve Hazır Giyim Fuarı’nda 60 firma Odamızın desteğiyle stand açarak ürünlerini sergileyecek. İzmir yeni ve güçlü bir fuar daha kazanıyor” ifadelerini kullandı.
Demirtaş “Ayrıca, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ve Odamızın öncülüğünde yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi kapsamında 180’in üzerinde profesyonel yabancı ziyaretçi fuarları ziyaret edecek. Gerek Ayakkabı ve Deri Meslek Komiteleri, gerekse Giyim Eşyaları Meslek Komiteleriyle koordineli olarak İzmir’de yeni ve nitelikli fuarlar düzenlenmesi, düzenlenmekte olan fuarların da gelişmesine yönelik aralıksız olarak sürdürdüğümüz çalışmalar meyvelerini veriyor” dedi.
Fuar İzmir’in hizmete girmesiyle birlikte Türkiye’de fuarcılık sektörünün yönünü İzmir’e çevirdiğini söyleyen Demirtaş, “20 yıldır üyelerimize düzenli olarak fuar katılım desteği sağlayan tek Oda olarak Odamız, Shoexpo ve Pret Expo Fuarları’na katılan üyelerimize 24 metrekarelik stand desteği vererek, Ayakkabı Fuarı’nın son yıllarda sağladığı gelişime ve Pret Expo Fuarı’nın doğuşuna en büyük desteği veriyor. 2015 yılında Fuar İzmir’e geçişiyle birlikte ivme kazanan Shoexpo Ayakkabı Fuarı her yıl artan katılımcı sayısı ve artan nitelikli yabancı ziyaretçi sayısı ile sektörde faaliyet gösteren profesyonellerin aylar öncesinde takvimlerine işledikleri bir etkinlik haline dönüştü. Bu ivmenin sağladığı rüzgarla, ayakkabı ve hazır giyim sektörlerinin yarattığı sinerji ile de İzmir yeni bir fuara, Pret Expo ‘Moda ve Hazır Giyim Fuarı’na kavuştu” diye konuştu.

“Her iki sektöre ivme kazandıracak”
Hazır giyim ve tekstil sektörünün Ege Bölgesi’nin ihracatında birinci sırada yer aldığına dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Subaşı, “Ancak, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olmasına rağmen İzmir’de bir fuarı yoktu. Odamızın desteğiyle, Pretexpo Fuarı’na katılım çok ciddi oranda arttırıldı. Fuara katılım sağlayan İzmir firmalarına, 24 metrekare stand desteği verdik. 42. Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı ve 1.Pretexpo- Moda ve Hazır Giyim Fuarı’nın birlikte düzenlenmesi, hem ayakkabı sektörüne hem de hazır giyim sektörüne ivme kazandıracak” dedi.

“Dünyanın her noktasındaki müşteriye ulaşıyoruz”
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Süleyman Özcan, “Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı ilk düzenlendiğinde, 50 yabancı firma fuara gelirken, İzmir Ticaret Odası’nın desteği ve Urge projeleriyle bugün 600 yabancı firmaya ulaştık. Amerika’dan Afrika’ya, Kosova’dan İtalya’ya kadar dünyanın her noktasına ulaştık. Eskiden İzmir fuarlarında satış yapamıyorduk. Ama şu anda fuara katılan her firma dünyanın her yerine mal satıyor ve bu nedenle de katılım sürekli artıyor. Bugün ulaştığımız noktada, İzmir ayakkabı sektörü, Türkiye piyasasının yüzde 40’ını karşılıyor. Yeni fuar alanıyla beraber Türkiye içindeki firmaların da hem zincirleri hem de mağaza müşterilerine ulaştık. Bu sene ilk kez iki fuar birleştirildi. Bunun da sektöre ayrı bir artı değer katacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Fuar bire iki katacak”
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve EGEAYSAD Başkanı Faruk Hanoğlu, “Shoexpo İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı’na, çok ciddi bir katılımcı ve ziyaretçi ilgisi var. İzmir’in ayakkabı ihracatı artı veriyor. Fuarlar, düzenlendikleri sektörün yanı sıra, diğer sektörleri de hareketlendiriyor. Dolayısıyla kent ekonomisine her zaman katkı sağlıyor. Aynı zamanda İzmir’in tanıtımı açısından da önemli bir değer yaratıyor. Bu yıl 42. Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı ve 1.Pretexpo- Moda ve Hazır giyim Fuarı’nın birlikte düzenlenmesi de çok önemli bir adım. Dünyanın her yerinde birçok fuarda giyim sanayi bir bütün olarak ele alınmaya başlandı. Çünkü ayakkabı ve giyim birbirini destekleyen sektörler. Biz de Türkiye’de bir ilki başlatıyoruz. Fuarın çok başarılı olacağına ve bire iki katacağına inanıyorum” dedi.

“İzmir Ticaret Odası’na teşekkür ederiz”
42. Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı ve 1.Pretexpo- Moda ve Hazır Giyim Fuarı’nın, İzmir’in fuarlar şehri yapılması için gerçekleştirilen önemli bir adım olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Hakan Göryakın, “Ayakkabı fuarına, İzmir Ticaret Odası’nın destekleriyle diğer ilgili sektörlerin de katılımının sağlanması çok güzel bir girişim. Hem ülke ekonomimize, hem kent ekonomimize hem de sektörlerin gelişimine çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle İzmir Ticaret Odası’na girişimleri nedeniyle çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın