5 Okunma

İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ FOÇA’DA TOPLANDI

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir Kent Konseyleri Birliği’nin 2017 Yılı Kasım ayı toplantısı, Foça Belediyesi Yeni Plaj Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, geçmiş dönem Çankaya Belediye Başkanı ve Çankaya Kent Konseyi Kurucu Başkanı Bülent Tanık, İzmir, Foça, Konak, Karşıyaka, Buca, Seferihisar, Çeşme, Menemen, Gaziemir, Urla, Narlıdere, Bayraklı ve Güzelbahçe Kent Konseylerinin Başkanları, Genel Sekreterleri ve Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.

Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın yaptığı açılış konuşmalarından sonra, Foça Kent Konseyi’nin ve Foça Belediyesi’nin faaliyetlerinin tanıtıldığı kısa filmler izlendi. İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Hamit Mumcu tarafından toplantı gündeminde bulunan İzmir Engelli Meclisleri Birliği’nin kurulması, Ege Kent Konseyleri Birliği’nin kurulması ve İzmir’deki ve Bölgedeki rant projeleri ile İzmir Kent Konseyleri Birliğinin çalışma yönergesinin güncellenmesi konuları tartışıldı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, konuşmasında; ‘‘Foça’mız çok özel bir coğrafya, 16 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden bir tanesiyiz. İlçemiz, Akdeniz fokunun en önemli yaşam alanlarından bir tanesi. Balıkçılık, turizm ve tarım önemli ekonomik faaliyetlerimizdir. 5000 yıllık tarihi bir geçmişe sahibiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun destekleriyle Sur Duvarları restorasyonumuz tamamlandı. Yanı sıra gerçekleştireceğimiz Yürüyüş Yolu projemiz bizler için çok önemli. Unesco Dünya Mirası geçici listesindeyiz. Hedefimiz asıl listeye girmektir. Bu noktada çalışmalarımız sürüyor. Kuzey ilçeleri olarak en büyük sıkıntımız termik santraller. Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan bölgemizde, yeni yapılmak istenen termik santrallere her zaman karşı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Foça’nın tarihsel kimliğini ve doğal güzelliklerini gelecek nesillere en iyi şekilde koruyarak aktarmak niyetindeyiz. Bu amaçla elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz’’ dedi.

İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Hamit Mumcu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a; çevreye, Kent Konseylerine ve dezavantajlı gruplara vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür plaketi sundu.

 

Bir cevap yazın