27 Okunma

İzmir başı bozukluktan adım adım kurtuluyor YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- 10 yıldır köşe yazarı, yine de ‘Gazeteci değilim’ diyor. Bazılarına değil, çok kişiye kapak olsun

*- ‘Sigara faydalı!’ deyince şaşırdım, okuyunca şaşkınlığım arttı….

*- ‘Tinton Faik’ öldükten sonra kurtarıcı oldu…

*- Gelişigüzel, aklına esenin  koyduğu dubalar kaldırılıyor. Artık hepimizin olan sokaklar, dinlenme alanları sahiplenenlerin ellerinden alınıyor

*- Magazincileri artık usta kameraman ve gazetecilerden Cemal Bilge temsil edecek…

Nevin Çınar Bornovalı hemşehrim….

Boşnaklardan, eski bankacı…

Şimdi ise köşe yazarı…

Birlikte çalıştığımız günlerde de, şimdi de, kesinlikle ‘Ben gazeteci değilim!’ diyor…

Sanıyorum, en azından 10 yıldır, konuları o kadar samimi ve içten işliyor ki, anlatmakla olmaz…

Üç günlük kişiler ‘gazeteciyim’ diye ortalıkta boy gösterirken, kendi halinde izlenimlerini ve yaşamla ilgili görüşlerini dile getiren Nevin Çınar’ın son birkaç satırı dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim.

Dediği şu:

‘Zor zamanlardan geçiyoruz…

Her alanda…

insanlardaki lüks tutkusu , toplumu adeta işgal etti.

Namus: lüks ve gösteriş uğruna kurban edilmektedir.

Sahtekârlık, rüşvet, hırsızlık almış yürümüş ve normal görülmeye başlanmış.

Basında çıkan, tüyler ürpertici haberlerden insanlık duygusu tamamen kalktı gibi…

Okuyanlarda da şaşkınlık yaratmıyor…

Allah’ ın sonumuzu hayır etsin…’

*-  Hırsızdan kurtulmak için!

Siyasi yorumlarından Fevzi Kurt’u tanıyorum.

Ama ‘sigaranın faydalarını’ kaleme aldığını öğrenince, ‘Şaşırdı mı? Reis duymasın yoksa onun için iyi olmaz!’ diye düşündüm.

Sigaraya da, Yeşilay’ın yönetimindekilere de karşı olduğum için Fevzi Bey’in yazısını önce okumak istemedim.

Sonra, merak edip ‘neymiş?’ diyerek okumaya karar verdim…

Yazdıkları aynen şöyle:

‘Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır.

Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür.

Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar.

Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.

Yürümek için zorlanmaz; çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir.

İhtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur.

Yüzlerine renk gelir; çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur.

Vücutları bir kuş gibi hafifler; çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları, sonra da el ve ayakları kesilir…’

Son cümlesi ise ilginç:

‘Denemek de fayda var!’

Ben de ‘Deneyin de görün!’ diyorum…

*- Bu yazımdan sonra

Geçenlerde; ‘Sağlıklı hayatınızın, ilk günü olsun’ başlığı altında şunları yazmıştım.

‘Başlık belki ‘bu ne demek?’ diyerek, dikkatinizi çekti.

‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ olduğu için başta Yeşilay olmak üzere açıklamalar yapıldı.

Bir ara konuyu yine ele almıştım:

İstanbul’da Sarayburnu’nda lüks tarihi konutta bulunan Yeşilay Genel Merkezi ile yönetim kurulu üyeleri ile çalışanları dile getirmişti.

Tütün kullanımının halk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu ve sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle dünyada her yıl 5 milyon insanın hayatını kaybettiğini biliyoruz.

Yeşilay Cemiyeti İzmir yöneticileri şöyle diyor:

‘Sigarayla etkin mücadelemiz, farkındalık çalışmalarımız ve her yaş grubuna özelleştirilmiş içeriklerle eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

Yeşilay Cemiyeti olarak ciddiyetin farkındayız ancak bu konuda seferberlik ilan etmemiz gerekiyor.

Çünkü uzmanlar; tütün kullanımı bu şekilde devam ederse, 2030 yılına geldiğinde 8 milyondan fazla insanın hayatını kaybedeceğini belirtiyor.’

İşte Fevzi Kurt Bey bu yazıma, sigaranın sözde faydalarını anlatarak yanıt vermiş,,,

Yani beni desteklemiş…

*- Savcı bile…

Önemli İhracatçı ve üretici dostlarımızdan Ali Güreli anlatıyor.

Hepimiz bu anlatımdan, hikayeden kendimize göre bir pay çıkaralım…

Yıllar önce çok güzel bir Ege kasabasında, Tinton Faik isimli bir adam yaşamış.

Bu adam ruhsatsız tabanca falan satarmış.

Bir gün vefat etmiş.

O günden itibaren, o kasabada ruhsatsız silahla yakalanan hemen herkes, ‘silahı kimden satın aldın?’ sorusuna ‘Tinton Faik’ ten!’ demiş.

Zira artık 1990’ larda ruhsatsız silahın o kadar da büyük cezası yokmuş, ama devlet, ‘ruhsatsız silahın nereden temin edildiği konusunu ortaya çıkarsın’ diye yakaladığını hırpalıyormuş biraz .

Ama ‘Tinton’dan aldım’ deyince, yapacak bir şey yok tabi, ‘adamın bu işi yaptığına dair devlette kaydı var!’ ve adam ölmüş.

Hayatında beş on silah satmış adam neredeyse Kırıkkale tabanca fabrikasına rakip hale gelmiş bu nedenle!

Artık savcı bile; ruhsatsız silah yakalanan birine, ‘kimden temin ettin?’ yerine, ‘Sen de mi Tinton Faik’ten aldın?’ diye direkt sormaya başlamış. Şimdilerde her melanet Feto ya bağlandığı için aklıma geldi belki de…

Ama arada bir fark var:

Tinton kimseyi kandırmamış, Feto önüne geleni kandırmış .

Vah vah değil mi?

*- AGD’nin İzmir’deki gözü kulağı

Bekman.Tv Genel Yayın Yönetmeni Cemal Bilge Avrupa Gazeteciler Derneği’nin İzmir Magazin Muhabirleri Temsilcisi olarak dernek çatısı altındaki yerini aldı

İstanbul’dan sonra mesleğinin son 6 yılını İzmir’de sürdüren 40 yıllık Gazeteci Cemal Bilge, kısa adı AGD olan Türkiye’nin en seçkin oluşumu Avrupa Gazeteciler Derneği’nin İzmir’de ki gözü kulağı ve sesi oldu

Derneğin elit başkanı Adnan Fişenk ve yönetim kurulu üyeleri tarafından İzmir Magazin Muhabirleri Temsilcisi olarak görevlendirilen Bilge yaptığı açıklamada dernek kararının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Mesleğe Kemal Ilıcak’ın sahibi olduğu Bulvar-Tercüman gazetelerinde başlayan sırasıyla Asil Nadir’in sahibi olduğu Günaydın Gazetesi, Dinç Bilgin’in sahibi olduğu Sabah Gazetesi’nde devam eden Bilge, devamında Türkiye Gazetesi ve İhlas Haber Ajansı’nın kuruluşunun çekirdek kadrosunda yer aldı.

Daha sonra Kanal 6’ya geçen ve burada ülkenin en çok izlenen programı Sabaha Merhaba’nın şimendifer isimlerinden olan Bilge, daha sonra kendi adına TURKHABERLER’i kurarak meslekte ki yoluna devam etti.

Şimdi İzmir’de, eşi Şerife Bekman’ın soyadını taşıyan Bekman.Tv’yi kurdu, Türkiye’nin olduğu kadar Dünya’nın da en çok takip edilen haber portallarından biri haline getirdi.

***-

KURDELA

*- Menderes sahillerine ‘Mavi Bayrak!’

Menderes’e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi bayrak alarak Ege bölgesinin en temiz plajları arasında yer aldı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) Türkiye’deki plajlarda her yıl sürekli olarak yaptığı denetimleri Menderes’te de gerçekleşti.

Yapılan çalışmalar sonunda Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı Ege Bölgesi’nin en temiz plajları arasında yer aldı. Kriterler yerine getirilmediği için geçen yıl indirilen mavi bayraklar yeniden sahillerde yerini alırken 2019 yılının ilk mavi bayrakları da oldu.

Sahil bölgesinde yapılan çalışmaları denetleyen Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, mavi bayrak almaya hak kazanan plajlarda da mavi bayrağı göndere çekti.

*-  ‘Edebiyat güldürür’ temasıyla başlıyor

 Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, 14-22 Haziran tarihleri arasında İzmirlileri, Türkiye’den ve farklı ülkelerden önemli şair ve yazarlarla bir araya getirecek.

Grup Gündoğarken konseri ile başlayacak festivalin onur konuğu Murathan Mungan olacak.

İtalya’nın yaşayan en büyük şairlerinden ve dünyaca tanınan Milo de Angelis de İzmirli edebiyatseverlerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin sloganı ise ‘Edebiyat Güldürür’ olarak belirlendi.

14-22 Haziran tarihleri arasında Kültürpark’taki etkinlik alanında düzenlenecek festival ayrıca Seferihisar, Selçuk, Karaburun, Foça ve Tire’ye de uzanacak. Açılış akşamının sürprizi ise Kültürpark’taki Grup Gündoğarken konseri olacak.

*- Gelinlik Tasarım Yarışması’nın bu yıl teması Yeni Nesil Etkisi

EGSD koordinasyonunda, İZFAŞ işbirliğinde bu yıl 11. kez gerçekleştirilecek Gelinlik Tasarım Yarışması, Yeni Nesil Etkisi (New Generation Effect) temasıyla yeni nesil tasarım bakış açısını gelinlikte öne çıkarmayı hedefliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmir Akdeniz Akademisi’nin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirileceği ‘İyi Tasarım İzmir’ etkinliğine Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) tasarım yarışmalarıyla damga vuracak.

Bu yıl ‘Döngü” temasıyla ‘Bez Çanta Desen Tasarım Yarışması’ gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, ‘Sektörümüze tasarımcı kazandırma, tasarımın önemini vurgulama, katma değerli ürüne tasarım ile ulaşabileceğimizi vurgulama hedefi ile gerçekleştirdiğimiz tasarım aktivitelerine bu yıl bir yarışma daha eklendi. Yarışma ile ilgili başvuru süreci ve detaylar ilerleyen günlerde ilan edilecek’ dedi.

*- 10. kez halk dansları coşkusu

Menderes Belediyesi tarafından düzenlenecek 10. Halk Dansları Gecesi için geri sayım başladı. 10 Haziran Pazartesi günü Raks-ı Anadolu adıyla Menderes Belediyesi Kültür Merkezi ve Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek gecede Menderes Belediyesi Eğitim Kültür Gençlik Spor Kulübü Derneği Halk Dansları Topluluğu, Türkiye’nin farklı bölgelerinin yöresel danslarını izleyicilere sunacak.

7 ile 45 yaş arasında 200 öğrencinin bir yıl süre ile aldığı eğitimlerin ardından sunacakları gösteride Türkiye’nin farklı bölgelerinden 11 halk oyunu sergilenecek. Kültür mozaiğinin yaşanacağı gece renkli görüntülere sahne olacak.

*- Konak’ta izinsiz dubalara geçit yok

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Hatay semti ve çevresinde, kamuya ait alanlar üzerine konulan fiziki engelleri kaldırdı.

Zabıtanın, Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleriyle birlikte yürüttüğü çalışmada, vatandaşların çeşitli gerekçelerle işyeri ya da apartman önlerine, izinsiz olarak yerleştirdiği, sabit dubalar söküldü. Ekipler hem düzenli aralıklarla hem de vatandaşlardan gelen şikâyetler doğrultusunda kontrolleri yapıyor ve fiziki engelleri kaldırıyor. Vatandaşlar denetim taleplerini ve şikâyetlerini, Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün 484 15 10 numaralı telefonu arayarak iletebiliyor.

Bu konuda benim de tespitlerim önceki yıllarda olmuş ve sözde arkadaşımız başkanlara iletmiştim….

Tabii ki sonuç yok…

Çünkü kimse ile kötü olmak istemiyorlardı ve de oy hesabının dışında, ahbap çavuş ilişkilerine önem veriyorlardı.

Şimdi ne oldu?

Adları bile geçmiyor…

*- Bornova’ya ‘kardeş’ ziyareti

 2010 yılından bu yana Bornova’nın kardeş belediyesi olan Bulgaristan’ın Mestanlı Belediye Başkanı Sunay Hasan ve Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’u ziyaret etti.

Bulgaristan’ın Mestanlı Belediye Başkanı Sunay Hasan ve Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’u ziyaret etti.

Makamda gerçekleşen görüşmede Bornova Belediyesi ile 2010 yılından bu yana kardeş belediye olduklarını söyleyen Sunay Hasan, Başkan İduğ’a görevinde başarılar dileyerek Mestanlı’ya davet etti.

Hasan, ‘22-27 Temmuz’da kentimizde Mestanlılar buluşması yapılacak. Sizleri de aramızda görmek isteriz’dedi.

Kardeş kentler olarak yapılabilecekler hakkında görüşülen ziyarette Başkan İduğ, kardeşliğin sadece kağıt üzerinde kalmamasını ve birlikte bir çok alanda çalışabileceklerini dile getirdi.

*-
— 
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın