12 Okunma

İZBAN bugün grev ilanı asıyor, sırada METRO var! EGE TELGRAF

İZBAN’da sendika bugün “Grev İlanı”nı Alsancak Garı’na asıyor. Metroda da toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı, benzer tablo doğabilir

Kent ulaşım yükünün büyük kısmını çeken raylı sistem İZBAN’da toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç alınamamasının ardından başlayan greve çıkış süresinde makas daralıyor. Uyuşmazlık raporunun Ankara’ya teslim edildiği 25 Ekim’de, Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz’ün “Grev kararı uygulamasını 1 ay kadar geciktireceğiz. Yine de uzlaşma sağlanamazsa grev başlar” açıklamasından bu yana geçen 20 günlük sürede taraflar arasında hiçbir görüşme gerçekleşmedi. Belirtilen sürenin dolmasına az bir zaman kala Demiryol-İş Sendikası Yönetim Kurulu’ndan karar çıktı. Sendika, bugün saat 13.30’da Alsancak Garı’na “Grev İlanı”nı asıyor. Diğer yandan edinilen bilgiye göre benzer bir durum metroda da doğabilir. Sendika ile Metro A.Ş yetkilileri arasında devam eden toplu sözleşme görüşmeleri de tıkandı. Ervüz, metroda da uyuşmazlık raporunun bugün alınacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kentin iki raylı sisteminde de greve gidilmesi ihtimali kent içi toplu ulaşımın en büyük ayağının tamamen felç olması anlamına geliyor.

“10 GÜN İÇİNDE NETLEŞİR”

İzmir’de günde yaklaşık 300 bin kişinin kullandığı ve 180 kilometrelik bir ağı saran İZBAN’da grev kapıyı zorluyor. Demiryol-İş Sendikası’nın son ekonomik durum ve enflasyon rakamlarına dayanarak yüzde 28 zam isteğine, İZBAN yönetimi yüzde 12 teklifte bulunmuş ve taraflar anlaşamamıştı. Anlaşmazsa sağlanamazsa İZBAN’da başta makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olmak üzere toplamda 338 personel greve çıkacak. Uyuşmazlık raporunun Ankara’ya teslim edildiği 25 Ekim’den sonra aradan geçen sürede taraflar arasında görüşme gerçekleşmedi. Grev kararlarının sabit olduğunu belirten Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Grev ilanıyla ilgili yönetim kurulu kararımız çıktı” diyerek “Grev ilanını bugün saat 13.30’da Alsancak Garı’na yönetimimizle birlikte asacağız. Ancak greve çıkış tarihini ise yönetim kurulu gelecek günlerde belirleyecek. Koyduğumuz 1 aylık sürenin bitmesine 10 gün kaldı. Bu süre içerisinde tekrar değerlendirme yapmamız söz konusu. Greve fiili olarak başlamadan önce yasal 60 günlük süreyi doldurmayı planlıyoruz. 50. gün içerisinde en geç grevin başlamış olması gerekiyor. Ancak net bir tarihi arkadaşlarımızla görüşüp, onay alarak vereceğiz” ifadelerini kullandı.

METRO’DA DURUM

Ayrıca edinilen bilgiye göre benzer bir durumun kentin diğer bir raylı sistemi olan metroda da doğma ihtimalinin olduğu öğrenildi. 2016 yılında 105 milyon yolcu taşıyan İzmir Metrosu’nda da devam eden toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Sendika Başkanı Hüseyin Ervüz, uyuşmazlık raporunun bugün alınmış olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Metrodaki görüşmelerle ilgili sendika olarak toplanacaklarını belirten Ervüz, “Uyuşmazlık raporu henüz tutulmadı ancak tutmak üzereyiz. Zannediyoruz bugün rapor tutulur. Biz metroda seyyanen 600 lira zam istiyoruz. Ancak şirket yüzde 10 teklif ediyor. Bu oran bizim beklentimizin epey altında kalıyor. Uyuşmazlık raporunu aldıktan sonra ayrıntılı görüşmeyi sağlayacağız” dedi.

Utkucan Akkaş

İlgili haber: https://www.egetelgraf.com/izban-grev-kararini-alsancak-istasyonuna-asti.html

Please follow and like us:

Bir cevap yazın