*- İlla davul zurna mı çalmam gerekiyor. YAŞAR EYİCE.

Sosyal Medyada Paylaş

Daha geçenlerde, ‘Shangai’de düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Fransız Cumhurbaşkanı boşuna katılmıyor’ dedim ve bu cümlenin ne kadar önemli olduğu 15 milyar dolarlık anlaşma ile ortaya çıktı.

*- Cumhurbaşkanımız da bu fuarın açılışına katılsaydı, diyerek yorumda bulundum. Yunanlıların Başbakanı orada idi, şimdi Çinliler onlarla da özellikle turizm, tarım ve inovasyon konusunda çok sayıda anlaşma imzalayacaklar. Ve bizim beklediğimiz turistleri oraya yönlendirecekler…

Başımızı nasıl taşa vurmayalım?

*- Daha önce yazmıştım; Alibaba bugün ev bile satacak… O bile başlı başına bir devlet gibi… Bizim ürünlerimizi  bir pazarlatabilsek…

Sinirlenelim mi, kızalım mı, yoksa ‘boş ver’ deyip geçiştirelim mi?

Bilemiyorum?

Bilmem ne kadar dolar ya da avro karşılığı maaş alan şu danışmanlar ne yapıyor?

Hafta içinde yazdık.

Çin’de açılan fuarın açılışına Fransa’nın cumhurbaşkanı ile katıldığını ve ‘Keşke biz de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin’de olsaydık!’ demiştik.

Daha önceden bilgimiz olsaydı mutlaka ve mutlaka öneride de bulunurduk.

Sonuç mu?

Çin ve Fransa 15 milyar dolarlık anlaşma imzaladı…

Kaç gündür, acaba başka yerde çıkacak mı, ya da bizim ‘aslan ekonomistler’ veya ‘partililerden kurulu dışişleri ne yapacak?’ diye düşündüm…

Tabii ki yanıtını alamadım…

İşte beni kahreden bilgi…

*- Katılmanın amacı

Çin ve Fransa, Çarşamba günü havacılık, enerji, tarım ve finans gibi alanlarda işbirliğini ilerletmek için toplam 15.1 milyar dolarlık ticari anlaşma imzaladılar ve çok taraflılığı ve serbest ticareti ortak bir şekilde korumayı taahhüt ettiler.

Çin ayrıca büyük bir yangın geçiren Notre Dam Katedrali’nin tamiratına da destek verecek…

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, Beijing’deki Büyük Halk Salonu’ndaki görüşmelerinin ardından iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Macron, 2017’de göreve başladığından beri yaptığı ikinci devlet ziyaretinde, Shanghai’deki ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın açılış törenine katıldı.

Daha ne diyeyim;

Bu cümleler her şeyi anlatıyor..

Umarım bundan böyle yalnız Amerika ve Rusya devlet başkanları değil, tüm ülkelerin liderleri ve programları da takip edilerek, buna göre siyaset ve tavır takınılır.

Bu yıl, iki ülke arasındaki diplomatik ilişki kurulmasının 55’inci yıldönümüne vurgu yapan iki lider, Çin-Fransız ilişkisini daha üst bir seviyeye taşıyacaklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığı, ikili ticaretin 2018 yılında 62.9 milyar dolara ulaştığını söyledi. Geçen yılın sonunda, Fransa’nın Çin’deki yatırımı, 5 bin 600’den fazla projede 17.5 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

Şimdi ‘Fakat!’ diyerek devam ediyorum:

*- Devamı gelmeli

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Üyesi ve Sha’anxi Eyaleti Parti Genel Sekreteri Hu Heping ve başkanlığındaki heyet Adalet ve Kalkınma Partisi’nin daveti üzerine 5-8 Kasım günlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hu Heping ziyareti sırasında TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bir araya geldi.

Hu Heping ziyareti sırasında ayrıca, “İktidar Partisi Temasları ve Somut İşbirliği”—Çin-Türkiye Yerel Ekonomik ve Ticari Kenetleme Toplantısı ile Xi’an-Ankara-Prag Trans Hazar özel trenin hizmete açılış törenine katıldı.

Hu Heping, görüşmelerde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in çağın Çin’e özgü sosyalizm düşüncesini anlattı ve Çin Komünist Partisi 19. Merkez Komitesi 4. Genel Toplantısı’nda ortaya atılan görüşler hakkında bilgi verdi.

Çinli yetkili iki parti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve yerel işbirliğinin pekiştirilmesi gibi konularda Türk tarafıyla görüş alışverişinde bulundu.

Siyasi görüşler her ne kadar çok farklı da olsa, taban tarafından olumlu karşılanmasa da bu tür ikili davet ve ziyaretlerin mutlaka ve mutlaka bir şekilde yararı dokunacağını bilmek için sihirbaz olmaya da gerek yok…

Çin’le devam edeceğim:

*- 5 milyar dolarlık fon sağlayacak

Fas’ın Attijariwafa bankası, 8 Kasım Cuma günü, Çin’in Eximbank’ı ile Afrika’dan Çin’e ve kıtanın endüstri bölgelerine yapılacak ihracatı teşvik amacıyla 5 milyar dolarlık bir fon oluşturmak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Çin ExImbank tarafından finanse edilecek olan fon, Attijariwafa Bankası’nın açıklamasında belirttiği üzere, Afrika ülkelerinde yatırım yapmakta kullanılacak.

*- Şimdi sıkı durun…

Yunanlılar 10-12 Kasım tarihleri arasında ülkelerini ziyaret edecek olan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i bekliyor.

Geçen hafta Fransa ile yaklaşık 15 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayan Çin, Yunanistan ile de çeşitli konularda iş birliği yapacak.

Yunanlılar, turizm, tarım ve inovasyon konularında Çin ile iş birliği yapmak istiyor…

Shangai’de düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katılan Yunan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i ağırlayacak.

10-12 Kasım tarihleri arasında Atina’ya resmi bir gezi düzenleyecek olan Xi Jinping, 11 yıl sonra ilk ziyaretini yapmış olacak. Yunanistan, özellikle turizm, tarım ve inovasyon konusunda Çin ile çok sayıda anlaşma imzalamayı bekliyor.

Çin’deki fuara katılarak Xi ile Yunan standını ziyaret eden Yunan Başbakan Kyriakos Mitsotakis, ziyaretinin son gününde, büyük Çinli girişimlerin temsilcileriyle bir araya gelerek Çinli işletmeleri Yunanistan’a yatırım yapmaya davet etti.

Mitsotakis Alibaba Genel Direktörü Daniel Yong Zhang ile görüşmesinde Yunan ürünlerinin tanıtımı konusunu gündeme getirmişti.

Komşu, 170 bin Çinli turist sayısını artırmak istiyor.

Mutlaka hatırlayanlar olacaktır…

Önceki aylarda, ‘Yunanlılar bizden daha atak davranıyor’ demiş ve Çin ile yaptıkları bir anlaşmadan söz etmiştim.

Bunları anımsadıkça, nasıl kahrolmayayım…

Biz bu kadar geri miyiz, diye düşünüyorum….

Ve bizim ihracatçılarımıza da bir duyurum var:

*- ABD’yi geçerek dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olacak

Çin’in bir süredir ‘yatırım liderliğinden’ tüketime dayalı modele geçiş stratejisi, ABD’yi dünyanın en büyük ithalatçısı tahtından indirecek. Çünkü Çin’de bu yıl hem hanelerin kişi başına tüketimi hem de perakende satışlarında ciddi bir artış var.

Çin’de perakende satışlar ocak-eylül döneminde 4.24 trilyon dolara ulaştı.

Çin’de yükselen orta sınıfla birlikte iç tüketimin çok daha hızlı artması bekleniyor.

1.4 milyar nüfus düşünüldüğünde bu dünya ekonomisi için büyük bir pazar anlamına geliyor…

5 Kasım’da kapılarını açan ve 5 kıtadan 150 ülkenin 3 bin şirketle katıldığı 2. Çin Uluslararası Ticaret Fuarı (CIIE), yakın zamanda dünya ticaret dengesinin değişeceğinin sinyallerini veriyor.

İthalat pazarını büyütmek ve 5 yıl içinde 10 trilyon dolara ulaştırmak istediğini açıklayan Çin, devasa pazarıyla tüm ülkelerin ve şirketlerin ilgisini artıran bir ülke oldu.

Çin’in ithalatını artacağının en büyük işaretlerinden biri olarak; 2019 yılının ilk üç çeyreğinde, hanelerin kişi başına tüketiminin bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarak 15 bin 464 yuana (2 bin 185 dolar) ulaşması gösteriliyor.

Çin’de 1.3 milyardan fazla insan olduğu için, en küçük rakam bile 1.3 milyar ile çarpıldığında, çok önemli bir güç ortaya çıkıyor.

Bu arada ABD’nin artışları yüzde 0.2 düzeyinde kaldı.

***-

GÜNCEL

*- DYO inovatif ürünlerini tanıttı

Boya sektörünün öncü markası DYO, dünyanın en büyük platformlarından olan BATIMAT Uluslararası İnşaat Endüstürisi Fuarı’nda yer aldı.

Ar-Ge yatırımlarında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan DYO, Batımat Fuarı’nda inovatif ürünlerini ve geniş renk koleksiyonunu tanıttı.

*- Şef Danilo Zanna, ‘Pınar Chef’i seçti

Orijinal tadıyla farklı lezzetler deneyimlemek isteyenlerin tercihi Pınar Labne, düzenlediği Pınar Chef Yarışması ile yemek tutkunlarını bir araya getirdi.

Pınar Labne’nin reklam yüzü İtalyan Şef Danilo Zanna’nın moderatörlüğündeki yarışmada heyecanlı anlar yaşandı.

Labnenin Türkiye’deki mucidi Pınar, Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)’nde gerçekleştirilen Pınar Chef Yarışması ile yaratıcı lezzetleri özgün sunumlarla birleştiren yarışmacıların keyifli mücadelesine ev sahipliği yaptı.

*- Yüksek hızlı tren

Çin’in kendi imkanlarıyla geliştirdiği sürücüsüz yüksek hızlı tren test sürüşlerine başladı. Saatte 350 km hız yapan trende fiziksel algılama teknolojisi sayesinde sıcaklık, ışı ve pencere rengi gibi işlevler de otomatik olarak yerine getiriliyor…

Çin, Beijing-Zhangjiakou arasında hizmet vermesi planlanan yüksek hızlı otonom trenin deneme sürüşlerine başladı. Çin’in tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdiği ve Beijing-Zhangjiakou arasında hizmet vermesi planlanan yüksek hızlı akıllı trenin deneme sürüşleri başladı.

 Trenin dün, Beijing’deki Qinghe istasyonundan yola çıkmasıyla projenin deneme sürüşleri kısmına geçildi. Otonom teknolojisyle inşa edilen hızlı tren, saatte 350 kilometre hıza ulaşabiliyor.

*- Yeni buluşma noktası

Lens Yapı tarafından 33 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen alışveriş, eğlence, lezzet ve sanat başkenti Lens İstanbul Yaşam Merkezi, 29 Ekim’den bu yana Kurtköy’de ikamet edenlerin ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullananların en çok vakit geçirdikleri yer oldu. Meydanında Kurtköy Yenişehir metro durağı da bulunan Lens İstanbul Yaşam Merkezi, TEM, E-5, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, metro gibi tüm ulaşım yollarının kesişme noktasında bulunuyor.

Lens İstanbul Yaşam Merkezi, dünyaca ünlü markaların yer aldığı kafe ve restoranları, giyim markaları, Türkiye’nin en önemli ressamlarından Devrim Erbil’in Sanat Galerisi, Türkiye’nin en büyük Oyuncak Müzesi ve küçük, büyük herkesin yerçekimine meydan okuyacağı Flyzone ile renkli bir dünyanın kapılarını aralayarak İstanbul’un en yeni cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor.

*- Mutfaklarda minimal esintiler

2020’de hayatınızda değişiklik yapmaya, evinizin kalbi mutfaklardan başlayın. Tresette Mutfak’ın minimal tarzdan hoşlanan kişilere hitap ettiği modeli “Tresette Uno” ile mutfaklar, eskisinden daha keyifli sohbetlerin yapıldığı yaşam alanlarına dönüşüyor.

Hazır mutfak sektörüne yeni bir bakış açısı getiren ve Türkiye’yi hazır mutfak alanında dünya ligine sokan Tresette Mutfak, Tresette Uno ile mutfaklarda minimal tarzın nasıl olabileceğini gösteriyor.

*- Kooperatifleşmenin önemi

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün ev sahipliğinde gerçekleşen “Kooperatifleşmenin Önemi” adlı konferansa Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, S.S. Örenli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

*- 2019 şeffaflık ödülleri

Uluslararası Şeffaflık Derneği, 2015 yılından bu yana yolsuzlukla mücadeleye katkıda bulunan ve şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik alanlarında örnek davranış ve uygulamalarıyla öne çıkan kişi ve kurumları onurlandırmak ve çalışmalarının yaygınlaşmasına katkı sunmak amacıyla Şeffaflık Ödülleri törenlerini düzenliyor.

Ödüle başvurmak isteyen kişi veya kurumların 22 Kasım 2019 tarihine kadar başvuru formunu ve varsa çalışmalarına ilişkin ek belgeleri (video, yazı, görsel vb.) info@seffaflik.org adresine iletmeleri gerekiyor.

*- Nio otonom araç geliştirecek

Çin merkezli elektrikli araç öncüsü Nio ve Intel’in şirketi sürücüsüz araç şirketi Mobileye, başta Çin olmak üzere diğer ülke pazarlarını da hedefleyecek otonom araç geliştirme amacıyla ortaklık yapacaklarını duyurdu.

*- Yol boyunca…

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan ve 11 Kasım Saat :11.11’de 81 İlde eş zamanla başlayacak olan ‘Geleceğe Nefes İçin 11 Milyon Fidan Dikimi’  etkinliğinin İzmir ayağı 18  Ağustosta Yanan  İzmir Karabağlar Yangın Bölgesi olarak belirlendi.

Katılımcılar için şu bilgi verildi:

Menderes’ten Seferihisar Orhanlı Köyü İstikametinde Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonuna varmadan Efemçukuru Yoluna Dönülecektir. Yol boyunca yönlendirici tabela ve araçlar olacaktır.

*-  Bir ilk gerçekleşiyor

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ilk kez Sitar ve Tabla konserine ev sahipliği yapıyor.

 Konserin amacı İzmir’in dünyadaki bahçe turizminin bir halkası olmasını sağlamak.

Lionsların, ‘Vedik Bahçe’  adını verdikleri projenin hayata geçmesi için ‘Doğanın Melodileri’ konserleri ile farkındalık yaratmak amaçlanıyor. 

Bu konser aynı zamanda projeyi destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi için de önem taşıyor. 

23 Kasım 2019 Cumartesi günü ‘Doğanın Melodileri’ konserlerinin ilki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek. İ

‘Vedik Bahçe’ projesinin ilk etkinliği Hintli Sanatçı  Reshma Srivastava’nın Hint Klasik Müziği konseri ile başlıyor.

*- Türkiye’de kaç kulüp ve kaç üye var?

300’den fazla kulüp, 7000’i aşkın Lion ve 1300’den fazla Leo üye vardır.

Bir Lions Kulübü nasıl kurulur?

Var olan bir Lions Kulübü sponsorluğunda, en az 20 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kurulur.

TC Dernekler yasasına göre resmi kuruluşun yanı sıra, tüm gereklerini yerine getiren kulüp ULKB’ce (Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği) de onaylanır.

*- Şifacınız zehir olmasın!

İzmir Mavişehir Okyanus Anadolu Lisesi öğrencileri ve Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü ortak bir projeye başlattı.

Bu projede öncelikli olarak halkın sağlığı ve toplumun çıkarları gözetiliyor.

İzmir Mavişehir Okyanus Anadolu Lisesi öğrencisi bir grup, Matematik öğretmenleri Binnur Yılmaz koçluğunda toplum sağlığı için önemli bir çalışma başlattı.

Halk sağlığını ve toplum çıkarlarını gözeten proje kamu ve özel kurumları heyecanlandırdı. Birçok siviltoplum kuruluşu projede paydaş olmak istediklerini bildirdi.

Öğrencilerinin çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Proje Koordinatörü Matematik Öğretmeni Binnur Yılmaz, ‘Öğrencilerimiz; Akılcı ilaç kullanımının farkındalığını artırma çalışmalarına başladı. Bu proje kapsamında doğru bilinen yanlışlardan yola çıkarak; ilaç kullanımının nasıl olaması gerektiğini ve nelere dikkat edeceği toplumumuza anlatılacak’ dedi.

*- Cıvata ve somunlar sanat eserine dönüştü

Norm Holding sponsorluğunda Murat Reha Yorgancıoğlu’nun tasarımlarıyla tamamı cıvatalardan (bağlantı elemanlarından) oluşan ‘Metale Verilen Hayatlar’ sergisi  GTArt Galeri’de açıldı.

Murat Reha Yorgancıoğlu’nun beş kaynak tekniğiyle oluşturduğu toplam 57 parçadan oluşan sergisi, 18 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın