İKİ KÖYDEN BİRİ YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*-  Bizi bir yana bırakın

Bilim Kurulu sonrasında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Bugün, virüs saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz’ diyor.

Bu arada koskocaman profesörler birbirleriyle fena atışıyor:

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu salgının başlarında ‘Sağlıklı kişi maske takmasın’ dediği için Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı eleştiriyor.

Şöyle hafızamızı yoklasak daha neler neler hatırlayacağız?

Bu arada Canan Karatay’ın adını kullanarak facede tuhaf paylaşım yapanlar var.

Bunların canı sıkkın herhalde, seni beni kandırmaya uğraşıyorlar.

Osman Hilmi Damar’ın özetini yaptığı gibi:

‘İki köy arasında kaldık;

Dışarı çıksan Tahtalı Köy, evde kalsan Bakırköy!’

*- Örnek alsınlar

İzmir’in yeni valisi Yavuz Selim Köşger kente yeni bir soluk ve hava getirdi.

Hemen her gün kamuyu aydınlatıyor.

Tabii ki bunun için de en önemli yol olan basım mensuplarıyla iyinin üzerinde bir diyalog kuruyor.

Örneğin bugün; yani 17 Eylül 2020 Perşembe günü, ‘Covid- 19’ salgını ile ilgili olarak alınan tedbirleri yerinde denetledi.

Saat 15:45’de Covid-19 Salgını ile ilgili olarak Konak Vapur İskelesi, Konak-Karşıyaka Yolcu Vapuru, Karşıyaka Vapur İskelesi ve Karşıyaka Çarşısı’nda gerçekleştirilecek olan denetimleri yönetti.

Ve hepsinden önemlisi; halkı yani kamuyu doğru bilgilerle aydınlatmaları için tüm ‘Basın Mensupları’ ni davet etti.

Bazıları gibi denetimlerden ya da toplantılardan beş dakika önce değil, bir gün önceden programını açıklıyor, davetini yapıyor.

Küçük görülen ama büyük bir noktaya da dikkat çekmek istiyorum.

‘Özel’ isim olmamasına rağmen, ‘özel’ ilgi gösterdiğini belirtmek için, tüm davetlerde ‘Basın Mensupları’ vurgusunu büyük harfle dikkate sunuyor.

Umarım bundan alt kadrolar bir şeyler kaparlar, öğrenirler…

Şunu söylemek istiyorum;

Eğer il müdürleri, kaymakamlar, ya da tüm memurlar ya da devlet kadrolarından geçimlerini sağlayanlar artık çoluk çocuklarını ve istikballericxxni düşünüyorlarsa Vali Yavuz Selim Köşger gibi hareket etmek zorundalar.

Belki bundan sonra doğrudan isim yazarak adam kayıranları ‘Bizden- sizden’ diyerek ayrımcılık yapanları, hataları ortaya çıkmasın diye talimatları sözde bir şekilde yanlarında taşıdıkları iş bilmez kişilerle uygulamaya çalışanları, bakanlığın hileli ürün yapanları açıkladığı gibi yazmak zorunda kalacağım…

Tabii ki aynı hareketi gerçek habercilerden de bekleyiniz…

Bu arada parantez içinde küçük bir bilgi vereyim.

Salı günleri parti başkanları, yani lider durumunda olanlar genelde grup toplantılarında konuşurlar…

Haftalık bilgileri ve görüşleri paylaşırlar…

İşini bilen tüm teşkilatlar bu konuşmaları noktasına, virgülüne kadar takip

Çünkü bu konuşma en küçük bireye kadar ‘talimat’ şeklindedir.

Vali ise Cumhurbaşkanının temsilcisidir.

Yani ağzından çıkan da, daveti de bir noktada devletin en yukarısında bulunanın talimatı şeklindedir.

Kaymakamlar da, il müdürleri de, mutlaka ve mutlaka valinin direktiflerini dolaylı yönden öğrenseler de uygulamak zorundalar.

İç yazışmalar, genelgeler, ayır şeylerdir…

Belki tahmin etmişsinizdir, bu yazdıklarım, kuralları uymayan, kendi başlarına hareket etmeyi seven, gazetecilerin sorularından bırakın kendilerinden bile kaçanlar için…

*- Umarım anlaşırlar

Arka arkaya üzücü haberleri alıyoruz…

Hemen her İzmirlinin mutlaka bir anısının bulunduğu 30 yıllık Hilton Oteli kapanıyor.

İzmir Hilton ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar ve bankalara borçları nedeniyle bir süreden beri gündemdeydi.

Otel yönetimi tarafından yapılan açıklamada Hilton İzmir’in 16 Ekim 2020’den itibaren artık Hilton tarafından işletilmeyeceği belirtildi.

Yani dünden itibaren, ben bu satırları yazarken…

Otel, 1987’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği arsa karşılığında yüzde 23.5’ini ortak olduğu otel, General Dynamics, MNG Group ve Ata İnşaat’ın olduğu İzmir Enternasyonal A.Ş’nin.

İzmir Hilton geçtiğimiz dönemde Vakıfbank’ın 19.3 milyon TL ipotekli alacakları nedeniyle icradan satışa çıkarılmış, daha sonra banka ile varılan anlaşma üzerine icra işlemi durdurulmuştu.

Otelin anlaşmasından tutun da, tüm inşaatına kadar an be an takip ettiğimi söyleyebilirim.

Bir gün o günleri de anlatırım…

*- Zararı 460 milyar doları aştı

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, haziran ayı itibariyle dünya turizminin zararının 460 milyar doları aştığını, ziyaretçi sayısının da yüzde 65 düştüğünü açıkladı.

UNWTO’nun konuyla ilgili raporunda ocak-haziran aylarında uluslararası turist sayısının 440 milyon kişi azaldığı, söz konusu kaybın 2009’daki küresel ekonomik krizde turizmde yaşanan gelir kaybından beş kat fazla olduğu belirtiliyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili hükümetlerin küresel turizmin yeniden canlanması için özel sektör ile yakından çalışmasının önemli olduğunu söyledi.

*- ‘Sağlık çalışanları emekli oluyor. İstifa ediyor’

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Doktorlarımız başta olmak üzere, memur, hemşire, teknisyen gibi pek çok meslek gurubundan,  sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı birimlerinden istifa ettiğini, yada emekliliğini hak edenlerin, emekliye ayrıldığını ifade etti.

Covid-19 salgınıyla mücadelede kendilerinden ailelerinden yakınlarından taviz vererek en önde mücadele eden sağlık çalışanlarının yorgun, bitkin düştüğünü ve pek çok sağlık çalışanının amirleri tarafından baskıya maruz kalmasından dolayı tükenmişlik sendromu yaşadığını,  yaşadıkları sıkıntılardan dolayı ya emekliliğe ayrılıyorlar, ya da istifa ediyorlar, sadece İzmir’de son üç ayda 350 civarında sağlık çalışanı istifa etmiş, yada emekli oldu’ dedi.

Ahmet Doğruyol, ‘Pek çok kamu kurumunun esnek çalıştığı şu dönemde bile, sağlık çalışanlarının esnek çalışmaları bir yana,  her geçen gün artan iş yüküyle adeta prese sıkıştırılmışlardır. Sağlık çalışanlarının mesai düzenlemelerinin bir an önce yapılması, günlük mesai saatlerinin 5 yada 6 saate düşürülmesi, gün aşırı mesai yada bir hafta dolu bir hafta boş şeklinde olabileceğini’ söyledi.

*- Ayvalık’ta tepkiler büyüyor!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Sarımsaklı Mahallesi’ndeki 5 No’lu Sağlık Ocağı’nda üç hemşireye şiddet uygulayıp, araya giren bir hastayı da bıçaklayan Engin Barış K.’yı protesto etmek ve pandemi döneminde şiddete maruz kalan sağlıkçılara destek olmak amacıyla, Balıkesir Tabip Odası tarafından basın açıklaması yapıldı.

Öte yandan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, 5 No’lu Sağlık Ocağı’na giderek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Ergin, ‘Konunun takipçisi olacağız,, çok üzgünüz, kabul edilebilir bir tarafı yok. Ayvalık Belediyesi olarak sağlık çalışanlarının yanındayız’ dedi.

Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen toplantıya Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, sağlık çalışanları, çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileri ve vatandaşlar destek verdi. Başkan Ergin, kime yapıldığına bakılmaksızın şiddetin her türlüsüne ve eylemine karşı olduklarını söyledi.

*- Şiddet affedilmez

Virüsün kol gezdiği yerde hizmet etmekten, sorumluluk almaktan kaçınmayan sağlık çalışanlarına minnet borcumuzun bulunduğunu ifade eden Başkan Ergin, ‘Dünyayı saran Covid-19 virüsü ve pandemi sürecinde, bizler önce kendimizi korumak için sosyal mesafeli alanları tercih ediyoruz. Birçok işletme pandemi gereği evden çalışmaya başladı. Ardından sokağa çıkma yasakları geldi. Kalabalık ortamlarda bulunmamaya çalışıyoruz. Virüsün bulaşabileceği yerler konusunda tedbirlerimizi alıyoruz. Virüsün kol gezdiği yerde hizmet etmekten, sorumluluk almaktan kaçınmayan sağlık çalışanlarımıza öncelikle minnet borcumuz var. Bizler kendimizi korurken onlar bizi iyileştirmek adına gece gündüz çalışıyor, hatta birçoğu da hastalığa yakalanıyor. Böyle bir dönemde, başımızın üzerinde tutmamız gereken sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet affedilemez, insanlığa sığmaz, vicdan el vermez” dedi.

Hangi koşullarda olursa olsun sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kabul etmenin mümkün olmadığını dile getiren Başkan Ergin, 5 No’lu Sağlık Ocağı’ndaki sağlık çalışanlarına yapılanları kınadığını ve suçluların bir an önce cezalandırılmasını istedi.

*- Şiddet bitmiyor

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Oda Başkanı Dr.Necdet Uçan, her yıl sağlık kurumlarında çalışanların yüzlerce şiddet olayı ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

Dr Uçan, sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin; kadına, doğaya, ağaca, hayvana, iklime gösterilen hürmetsizlik zihniyetinden beslendiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak görsel ve yazılı medyada yer alan yanıltıcı haberlerin, konunun uzmanı olmayanların açıklamalarının da şiddete yol açan bir başka unsur olduğunun altını çizen Dr. Uçan, ‘Şiddet ülkemizde on sekiz yıldır uygulana gelen Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın önemli çıktılarındandır. Kamusal hizmetin, halk sağlığının öncelenmesini dışlayan, talebin kışkırtılıp, performans ve alt yapısı hazırlanmayan uygulamalarla ne yazık ki şiddete davetiye çıkarmaktadır. Sağlık hizmetine meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu sistemde nitelik değil, nicelik esastır ve ne yazık ki bu durum hekim ile hastayı ‘düşman’ gibi karşı karşıya getirmektedir. Sistemin sorumluluğu sağlık çalışanlarına yüklenemez” dedi.

*-

**-

GÜNCEL

*- Çeşme’de yıkımlar başladı

Çeşme Belediyesi bugün deniz kenarındaki kaçak bir taş binayı yıktı.

Bir ay önce sahibine yıkım kararını gönderdiklerini belirten Belediye Başkanı Ekrem Oran, hazine ve belediye arazilerine yapılan tüm kaçak binaları yıkacaklarını tekrarladı.

Başkan Oran, betonlaşma ve yapı kirliliğine izin vermeyeceklerini söyledi.

*—
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın