16 Okunma

İflaslar da sürüyor, ayrılıklar da… YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Ekonomi cep yakarken, bazıları ellerini ovuşturuyor

*- Bakalım iş adamlarının söylediği olacak mı?

*- Geçmiş dönemlere gidilebilir mi?

Siyaseti bir türlü sevemedim…

Ama okuyucularımın ve arkadaşlarımın ricalarını kıramayarak, duyduklarımı, gördüklerimi, yaşadıklarımı ve de hissettiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bu gün ‘Yeter’ artık diyerek, biraz da ekonomiden söz edelim…

Tabii ki arada anlayana mesajlar vermeye çalışıyorum.

*- İzmir’de de faaliyetleri vardı

Forever New, 2009 yılında girdiği Türkiye pazarından önceki gün itibarıyla çıktığını açıkladı.

Şirketten yapılan duyuruda, 30 Ocak’tan önce verilen siparişlerin teslim edileceği ya da para iadesi yapılacağı belirtildi.

Avustralyalı giyim ve aksesuar markası Forever New, Türkiye’deki operasyonlarına son verdi.

Şirketin Türkiye internet sitesi uluslararası siteye yönlendirildi.

Forever New Türkiye, Instagram hesabı üzerinden İngilizce bir açıklamayla, ‘üzgün’ olduklarını, 30 Ocak’a kadar teslimatların yapılacağını duyurdu.

Müşterilerin uluslararası siteden alışveriş yapabilecekleri bilgisi verildi.

Açıklamada, ‘Üzgünüz. Türkiye’deki Forever New faaliyetlerine son verdiğini büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Tüm müşterilerimize, tedarikçilerimize ve çalışanlarımıza teşekkürler. Yıllardır süregelen bağlılığınıza ve desteğinize teşekkür borçluyuz’ denildi.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropoller başta olmak üzere Türkiye’de pek çok il ve AVM’de hizmet veren Forever New Türkiye’nin operasyonlarına son verme kararının gerekçesi ve mevcut mağazaları ile çalışanlarının durumuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

*- Tasarım için önemli…

3 boyutlu baskı sistemleri; savunma sanayiinden havacılığa, otomotivden tüketici elektroniğine, telekomünikasyondan sağlığa kadar pek çok sektöre yön veren teknolojilerin en önünde yer alıyor.

CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş, DragonFly 2020 Pro’nun sektörler için sunduğu birbirinden farklı yenilik ve faydalar hakkında bilgileri aktardı.

CDT’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilciliğini üstlendiği, Nano Dimension tarafından üretilen DragonFly 2020 Pro, katmanlı üretim yoluyla elektronik ürünler geliştirebilmeyi mümkün kılarak farklı sektörlerde pek çok yeniliğin öncüsü oldu.

Uzay-Uçak sektöründe yaşanan tasarım zorluklarını çözmek için en doğru yöntemin çok katmanlı üretim teknolojileri olduğu tartışılmaz. Havacılık sektöründe üretim yapan mühendisler için inovasyonu mümkün kılan DragonFly 2020 Pro, minyatürleştirme ve özelleştirmenin yanı sıra hassas ve hafif parçaların üretiminde sağladığı kolaylıklar sayesinde tasarım mühendislerinin vazgeçilmezi haline geliyor.

*- Ankara Projesinin Hukuksuzluğunu tescilledi

Kamuoyuna Merkez Ankara olarak lanse edilen eski EGO Hangarları alanında inşasına başlanan projenin imar planlarının ve inşaat ruhsatlarının iptal edilmesi talebiyle açılan davada 2 Kasım 2018 tarihinde bilirkişi incelemesi yapılmıştı. Bilirkişi heyetinin Ankara 1. İdare Mahkemesine sunduğu raporda özetle:

1- Dava konusu 1/1000 ölçekli imar planında alanın tamamının Merkezi İş Alanı olarak belirlenmesinin Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı bir düzenleme olduğu,

2- Plan notlarında zikredilen kullanım kararlarının Merkezi İş Alanı gibi tek bir kullanım altında birleştirilemeyeceği, alt ölçekli planlarda ayrıştırılmamasının planların kademeli birlikteliği ilkesine aykırı olduğu,

3- Alanda konut kullanımları ile getirilen ek nüfusun ihtiyacına yönelik sosyal ve teknik altyapı alanı (eğitim, sağlık tesisleri vb.) ayrılmadığı ve bu nedenle planın bölgenin altyapı dengesini bozduğu,

4- Dava konusu plan değişikliği ile getirilen ofis, konut, otel, AVM gibi kullanımların oluşturacağı trafik yükünün etkilerinin ölçülmesi gereken ‘Kentsel Teknik Altyapı Etki Değerlendirmesi Raporu’ bulunmadığı ve bölgede oluşacak yoğun trafiğin çözümüne yönelik hiçbir öneride bulunulmadığı gibi 9 madde vardı.

Sonra;

Merkez Ankara projesinin imar planlarının ve yapı ruhsatlarının usulsüz olduğu Mahkemeye iletildi.

Böylelikle Ankara’da son yıllarda kente karşı işlenen suçlardan biri olan ve inşaat yoğunluğuyla tüm kentlilerin tepkisini çeken projenin hukuksuzluğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Her düzeyden idarecinin ısrarla vurguladığı düşük yoğunluklu yapılaşma ve yatay mimari demeçlerine rağmen, Merkez Ankara hukuksuzluğu yüzlerce metre yükselmeye devam etmekte, kentimizin geleceğini tehdit ediyor.

Peki bunları yapanlar kimler?

CHP’liler mi, yoksa birbirlerini suçlayan AKP’liler mi?

Herhalde önümüzdeki günlerde gökdelenlerin yükseldiği Ankara’dan yeni haberler alacağız!

Bilimden, meslek ahlakından ve kamu yararından uzak planlarla kentte yaratacağı sorunlar göz önüne alınmadan inşasına başlanan Merkez Ankara projesinin hukuksuzluğu, bu bilirkişi raporu ile tescillenmiş oldu.

Umarım benzer sıkıntılar İzmir’de de yaşanmaz…

Kentimiz zarar görmez…

*- ‘Çıtasını daha da yükselteceğiz!”

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, geçtiğimiz hafta gerçekleşen İMOB Fuarı’nın ardından sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Mobilya sanayinin Türkiye ekonomisi için can suyu olduğunu belirten Balcı, ‘Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında KDV’nin %8’e düşmesinin olumlu etkilerini İMOB Fuarı’nda da görmüş olduk. Derneğimize üye 12 markamızla katıldığımız fuardaki B2B görüşmelerinden aldığımız olumlu dönüşler, ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında gelen mobilya sanayinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi’ dedi.

*- İşsizlik verileri zirvede

Okuyucularım bilir; Bugüne kadar bakanlardan başbakana, Reis’ten milletvekillerine, ekonomistlerden sokaktaki vatandaşa kadar hemen herkesimi dinledik.

Çeşitli görüşlerden, çeşitli etkinliklere kadar geniş bir yelpazede bulunduk.

Genel Başkanlardan, il başkanlarına kadar her siyasiye yer vermeye çalıştık.

Günümüzde, bizim için en önemli konulardan biri işsizlik, diğeri de ekonomik durum…

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Bugün de bu konuyu gündeme getireceğim:

Özellikle bütçe görüşmeleri ve ekonomik krize ilişkin açıklamalar yapan Akşener, işsizlik oranlarındaki artışa dikkat çekerek, AKP iktidarıyla geçen son 10 yılda 1960’tan bu yana 10 yıllık bir dönemde görülen en yüksek işsizlik oranlarının kaydedildiğini iddia etti.

*- Geçmiş dönemlere nasıl gidilecek?

Söylediği şunlar:

İşsizlik oranları dönemsel olarak TÜİK tarafından açıklansa da İşgücü İstatistikleri veri tabanında 1988 yılından önceki dönemlere ait veriler yer almıyor.

Bu sebeple söz konusu iddianın doğruluğunun ölçülebilmesi için farklı kaynaklara danışma ihtiyacı da doğdu.

Özellikle 1960-1980 arası döneme ilişkin kamuya açık güvenilir ve resmi bir kaynağın ulaşılabilirliğinin bir hayli zor olduğunu da burada belirtmemiz gerekiyor.

*- Kaynaklara ulaşılamıyor

2005’e kadar ‘Devlet İstatistik Enstitüsü’ adıyla faaliyet gösteren resmi istatistik kurumunun eski tarihli kaynaklarına erişilemiyor, ya da erişilen kaynaklarda iddianın değerlendirilmesini tamamlayıcı nitelikte yeterli sayılar bulunmuyor.

İşgücü istatistiklerinin hesaplanma sıklığı ve yöntemlerinin zaman içerisinde revize edilmiş olmasının da bunda etkisi olabilir.

Daha yakın tarihli işsizlik oranlarını Mahfi Eğilmez’in kendi internet sitesinde yer alan 2017 tarihli ‘İşsizlik Artıyor’ başlıklı yazısından ve TÜİK’in İşgücü İstatistikleri veritabanından referansla Veri Kaynağı’nın hazırladığı ‘İşsizlik Oranı’ grafiğinden derledik.

Daha eski tarihlere ise çeşitli sosyal bilimler dergilerinde yayımlanmış akademik çalışmaların bulgularından ulaşabildik.

Hazırladığınız tablodan 1960’tan günümüze yıllık işsizlik oranlarının ve 10 yıllık ortalamaların nasıl değiştiğini görmek mümkün.

*- Akşener’in iddiası…

Meral Akşener’in iddia ettiği gibi 1960’tan bu yana görülen en yüksek yıllık işsizlik oranlarına AKP’nini iktidarıyla geçen son 10 yıl içerisinde ulaşılmış. 2008-2017 yılını kapsayan son 10 senenin ortalama işsizlik oranı yaklaşık %10,8. 1960’tan itibaren her 10 yıl için hesapladığımız ortalama işsizlik oranları ise %10,8’in çok altında kalıyor.

Her ne kadar bu yıla ilişkin son olarak %11,4’lük Eylül ayı işsizlik oranı açıklanmış olsa da, 2018 yılını da katarak son 10 yıllık işsizlik oranı ortalamasını hesapladığımızda da durum değişmiyor.

Üstelik, AKP iktidarının başladığı 2002 yılına kadar yıllık işsizlik oranlarının %10’un altında seyrettiği de görülebiliyor.

*- Son 10 yıl…

Böylelikle, 1960’tan günümüze işsizlik oranlarındaki en kötü 10 yılın Meral Akşener’in söylediği gibi AKP’nin geçtiğimiz son 10 yılı olduğu sonucuna ulaşabiliyoruz.

Her ne kadar farklı kaynaklarda eski tarihli verilere dayalı bir bilgi uyuşmazlığı söz konusu olsa da ortalamayı ve genel durumu değiştirmeyeceği göz önünde bulundurulduğunda değerlendirme sonucunu da etkilemiyor.

*- Yabancı sermaye gelmeyi sürdürecek

Tuhaf bir başkanları olan Amerika Birleşik Devletleri dâhil, neredeyse tüm ülkeler ‘Yabancı sermaye’ ye ‘evet’ diyorlar…

Adam, geçenlerde attığı tuhaf tweet’te, ekonomimizi bile tehdit etme cesaretini gösterdi.

Bir gün söylediğini ertesi gün tekzip eden yani yalanlayan duruma göre hareket eden ve Çin için de atıp tutanlara bu konuda örnek vereyim:

2018 yılında Çin’in çektiği yabancı sermayenin toplam 134,9 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’e gelen yabancı sermayenin 2019 yılında da istikrarını koruyacağını belirtti.

2019’da dış ortamın karmaşıklığının süreceğine işaret eden sözcü, yabancı yatırımlar için uluslararası rekabetin yoğunlaşacağını, ancak Çin’in yabancı yatırım çekme konusundaki avantajlarının mevcudiyetini koruduğunu dile getirdi.

Farklı düzeyde hükümet birimlerinin ortak çabalarıyla Çin piyasasının dışa açılmaya devam edeceğine dikkat çeken sözcü, iş ortamının iyileştirileceğini, yatırım ortamının daha adil, şeffaf ve öngörülebilir bir duruma getirileceğini sözlerine ekledi.
— 
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın