Halka açık ücretsiz uzaktan üniversite dersleri

Sosyal Medyada Paylaş

Yaşar Üniversitesi, bilimsel birikimlerini, ders notlarını, kitaplarını, dersin sunum, görsel ve videolarını, ’açık dersler’ olarak hazırladığı eğitim ortamı ’hayatboyu.yasar.edu.tr” üzerinden ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunuyor.
İnsanların evlerinden kaliteli eğitime erişebilmelerini sağlayan çevrimiçi üniversite derslerine, isteyen herkes ulaşarak dersleri tamamladıktan sonra dilerlerse başarı koşullarına bağlı olarak sınav ya da uygulamalara girip sertifika alabilecek. İlk etapta birçok farklı konuyu kapsayan 17 ders verilirken ’etik kültürü’ ve ’proje kültürü’ dersleri ise görme engelli bireyler için özel olarak tasarlanarak sunuluyor.

Herkes için açık adres
Yaşar Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi vasıtasıyla “Açık Dersler; herkes için, her zaman, her yerde” ilkesiyle hazırladığı üniversite derslerini, halka açık olarak herkesin uzaktan kullanımına uygun ve ücretsiz olarak sunuyor.
İlk olarak, MIT, Stanford, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin derslerinin video kayıtlarını internete yükleyip herkese açarak bilgi toplumu olma yolunda önderlik ettiklerini belirten Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasin Özarslan, “Açık dersleri, üniversitenin normal öğrencilerine verildiği gibi öğrencilerin sorulacak soruları cevaplamak, ödev yapmak, ara sınav ve yıl sonu sınavlarına girmek ve sonuçlarını öğrenme hakkına sahip olabildikleri ve herhangi bir ücret ödemeden serbestçe takip edilebilecekleri binlerce kişinin katılım gösterdiği ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler’ izledi. Öğrenenlerin, eğitmen ve diğer katılımcılarla zengin ve derinlemesine bir etkileşim kurabildiği ve katkı sağladığı canlı derslere dönüştü. Sunulan dersler için belli başarı kriterlerine göre sertifika sunulması ve belgelerin eğitim kurumlarınca kabul görmeye başlaması gelecek adına oldukça önemli bir adım” dedi.

Tüm dünyada 6 bin 850 ders, 58 milyon öğrenen
Özarslan, Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslerinin 2016 yıl sonu itibariyle, dünya genelinde 700’den fazla üniversitenin sunduğu 6 bin 850 dersi alan 58 milyon öğrenenden söz edilebileceği bir büyüklüğe ulaştığını belirtti. Özarslan, “Ancak Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler uygulamaları bağlamında Türkiye, özellikle ABD ve Avrupa’nın gerisinde. 2008 yılında bu yana ülkemizde küçük çapta girişimler söz konusu olsa da henüz yeterli seviyede değiliz” diye konuştu.

Hayat boyu öğrenme için
Yaşar Üniversitesinin açık eğitim ortamı ’hayatboyu.yasar.edu.tr’ üzerinden, açık dersleri halka açtığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yasin Özarslan, “Bu ortamdan, dileyen herkes, ilgi duyduğu konuda derslere ulaşabilir ve dersleri tamamladıktan sonra dersin başarı koşullarına bağlı olarak sınav ya da uygulamalara girip sertifika alabilir. Yaşar Üniversitesi müfredatında yer alan Kurumsal Temel Dersler, açık ders olarak sunuluyor. Davranış Bilimleri, Bilim Felsefesi ve Tarihi, Teknoloji ve Toplum, Felsefe – Mantık, Araştırma Kültürü, Tasarım Kültürü gibi 17 ders, Türkçe ve İngilizce olarak kullanıma açık. Ayrıca, Etik Kültürü ve Proje Kültürü dersleri, görme özürlüler için de özel olarak tasarlanarak sunuluyor. Türkiye’ye eğitim ve seyahat için gelmek, Türkiye ile işbirliği yapmak isteyenlere, özellikle ülkemizde ve dünyada büyüyen bir sorun haline gelen mültecilere de yine ücretsiz olarak temel seviyede Türkçe öğrenme imkanı sunulan Uzaktan Türkçe Öğrenme Sistemi projemiz, turkish.yasar.edu.tr adresinde TÜBİTAK desteği kapsamında açık ders olarak sunulmaya başlandı. Amacımız, kısa süre içinde çok daha fazla sayıda dersi açık olarak herkesin kullanımına sunmak” dedi.

Bir cevap yazın