65 Okunma

Gündem bir süre daha devam edeceğe benziyor / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Gündem bir süre daha devam edeceğe benziyor. Hep aynı hikayeler; CHP’li birisi Cumhurbaşkanını ziyaret etti mi? Edemez mi yani? Ama Gece yarısı olur mu? Olur tabii… İzmir’de bir vali ile emniyet müdürü sabah saat 06.00’da randevu veriyordu. Akşam saat 18.00’de giden ise ‘Neden zamanında gelmedin?’ diyerek ters yüz ediliyordu. Bunu özel kalem biliyordu.

*- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açtığı camiyi TBMM’de gündeme getiren İzmir Milletvekili Sertel, ‘FETÖ’den söz etti!’ ama bunu kimse görmedi. Görmezden, duymazdan gelenler, CHP’li birisi Cumhurbaşkanını ziyaret etti mi, bunu konuşuyor. CHP üyesi olsaydım, ‘Gittim, icazet mi alacağım?’ derdim.

*- Seçimlerin bir yıl içinde yapılacağı belirtiliyor… İktidar ‘Yok!’ dedi ya, nedense bunu da, yoksulluğu, pahalılığı, intiharları, her şeyi bir anda unuttuk. Unutturulduk..

Bu yazıyı ayın 22’sinde yani dün yazdım…

Fakat bilgisayarımın azizliğine uğradım ve yayına veremedim.

Ama gelişmeler sürüyor…

Bu nedenle güncelliğini koruduğunu bildiğim için bir gün ara ile yayınlıyorum.

Zaten face sayesinde hemen her gün 4-5 yıl önceki yazılarımı bile gündeme getirmiyor muyum?

Herhalde face 15-20 yıl geriye gidemiyor…

Yoksa o günlerden bu yana değişiklik olmadığını da görüyoruz.

*-

İzmir’deki iki önemli açılıştan söz ediyorum üç dört gündür.

Kılıçdaroğlu kız öğrenciler için ‘modern bir yurt’ açıyor, böylece sokakta kalmalarının önlendiğini, güvenli bir ortamda eğitim ve öğretimlerini sürdürmelerinin sağlandığını yazmıştım.

Bornova’da Ege Üniversitesi’nde, öğrenci yerleşim alanında ise milyonlarca lira harcanarak yaptırılan modern caminin de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açılacağını belirttim.

Hatta usta gazetece Kemal Ertan’ın da belirttiği gibi bir hizmet yarışının başladığını Bornova’da 800 kişilik bir öğrenci yurdu yapımı için de Büyükşehir ve Bornova Belediye Başkanlarının da yarışa katıldıklarını dillendirmiştim.

*-

Tam bu gün…

Yani 22 Kasım 2019 Cuma günü öğle namazı saatine doğru, Bornovalı İzmir Milletvekili Atilla Sertel yazılı bir açıklama yaparak şu iddiayı ortaya attı

‘Cumhurbaşkanı’nın İzmir’de açacağı camide FETÖ izleri…’

Ve söylediği şu:

‘Cumhurbaşkanı’nı yine mi kandırdılar?’

Tabii ki bu sorular ve iddialar muhalefet izleri ve görüşünü taşıyor.

Ama ben, ‘Artık şu Fetö belasından hiç söz etmesek daha iyi olmaz mı?’ diyorum…

Kim kime kızarsa bu söz veya çete ortaya atılıyor.

TBMM’de bile bakan diğerine ‘Fetö’cü diye bağırıp, ‘Hain’ diyebiliyorsa, söz bitiyor…

Neden bu konuda yasalar çalıştırılmıyor?

Nakledeyim:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün İzmir’de açacağı ve 30 milyon liraya mal olan Cami’nin finansmanının FETÖ’cüler tarafından sağlandığı iddia edildi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, bu iddiaları Meclis’e taşıdı, ‘FETÖ’cüler Cumhurbaşkanı’nı yine kandırmış olabilir. Cumhurbaşkanı, Camiye ismini veren Bilal Saygılı ve onun babası Eflatun Saygılı’yı tanıyor mu? Geçmişlerini biliyor mu?’ diye sordu.

Ben sadece MÜSİAD Başkanı olduğunu ve Cumhurbaşkanının her hareketini, açıklamasını en fazla bir gün sonra desteklediklerini deklere ettiklerini biliyorum…

İzmir Milletvekiline göre;

Camiyi yaptıran ve ismini veren MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı’nın İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında gözaltına alındığını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel…

Bu arada adım gibi biliyorum, bu konuyu hiç ama hiç kimse ne gündeme getirecek ne de kaaale alacak…

Tüm medyadan söz ediyorum…

Yalnız yandaşlardan değil…

En güzel sistem, görmedim, duymadım, bilmiyorum…

*-

Biraz geriye gidersek şuna rastlıyoruz:

‘Ege Üniversitesi girişinde yer alan ve bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açılacak olan Cami’nin temelinden bitimine kadar FETÖ izleri mevcut.

Ege Üniversitesi kampüs alanında yapılan caminin temeli; o günün rektörü, bugünün FETÖ firarisi Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun döneminde atılıyor.

Yaklaşık 30 milyon liralık maliyeti üstlenen ve camiye ismini veren Bilal Saygılı ise 15 Temmuz darbe girişiminden önce ‘Himmet’ operasyonu ile FETÖ’den gözaltına alınıyor.

Bilal Saygılı’nın babası Eflatun Saygılı’nın İzmir’de kurduğu Sondakika isimli gazete ise darbe girişiminden sonra FETÖ nedeniyle kapatılıyor. Gazetenin bağlı olduğu Saykar şirketinin hissedarlarından biri Mehmet Tahir Kocakurt. Tahir Kocakurt’un abisi FETÖ’nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt.

Bu kişileri kazıdıkça altından hep FETÖ çıkıyor.’

Bence FETÖ’yü bir yana bırakalım, ‘bizlere ibadethane de lazım… diyerek konuya öyle bakalım…

FÖTÖ ile mücadeleyi ise kolluk kuvvetleri gerektiği şekilde yapıyordur.

*- Karabağlar’da görkemli açılış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı yurt açılışı haberini okuyucularımın isteği üzerine kısaltılmış ve güncellenmiş son halini de paylaşayım:

Karabağlar Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 5 yıldızlı otel standartlarında yaptırılan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Tahsin Yazıcı Mahallesi’ndeki yurt binası bahçesinde gerçekleştirilen törene, CHP Genel Başkanı’nın yanı sıra, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, belediye başkanları, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Bir süre kız öğrencilerle de sohbet eden Kılıçdaroğlu, anı fotoğrafı da çektirdi. Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu’na, CHP İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ve ilçe yöneticileri tarafından, Adalet Yürüyüşü’ndeki simge fotoğrafıyla oluşturulmuş tablo armağan edildi.

*-

Kılıçdaroğlu, ‘ Hep beraber burada güzel bir açılış yapıyoruz. Burada kalan çocuklarımızın anne babaları üzülmesin, onlara sahip çıkıyoruz. Gençlere güveniyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefin ancak onların mücadelesiyle yakalanacağını biliyorum. Eğitim düzeyinde bir sıçramanın, ancak kadının okuduğu bir toplumda gerçekleştirebileceğini de unutmayalım’ dedi.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ‘bireylere değil topluma hizmet’ anlayışıyla sosyal belediyeciliğe önem verdiklerini vurgulayarak, ‘Yurt binamız da, bu bakış açımızla yaşama geçirdiğimiz projelerimizden biri’dedi.

Başkan Selvitopu, bin 500 öğrencinin de hiçbir ücret ödemeden KARBEM’den yararlanarak liseye ve üniversiteye hazırlandıklarını anımsattı.

Başkan Selvitopu, ilçede yaşayan bin 800 dar gelirli aileye de sosyal destek kartıyla yardım ettiklerini söyledi.

*- 5 yıldızlı otel gibi

Tahsin Yazıcı Mahallesi’ndeki yurt toplam 8 kattan oluşuyor.

3’er kişilik toplam 91 oda ve 1 engelli odasının bulunduğu yurt, 274 yatak kapasiteli. İçinde kütüphane, çalışma odası, dinlenme odası, çok amaçlı salon, spor salonu, yemekhane, revir, ziyaretçi salonu, mutfak, sığınak ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarının yer aldığı yurtta güvenlik personeli 24 saat dönüşümlü olarak görev yapıyor.

Kız Yurdu binası çevresinde özel park alanı da bulunuyor.

Yurt binasının her bölümünde ve odalarda öğrencilerin 24 saat yararlanabileceği internet hizmeti sunuluyor. Odalarda yatak, giysi dolabı, etajer, buzdolabı, çalışma masası ve koltuğu bulunuyor. Ayrıca öğrenciler yurt çamaşırhanesini de kullanabiliyor.

***-

GÜNCEL

*- EBSOV eğitim için gün sayıyor

EBSO Vakfı Mütevelli Heyet Üyeleri eşleri tarafından kurulan EBSOV Kadınlar Birliği, İpek Özçelik’in başkanlığında geleneksel kermesine hazırlanıyor.

3 Aralık 2019 tarihinde Alyans Küçük Kulüp’de gerçekleşecek olan yeniyıl kermesinin geliri bursiyerler yararına kullanılacak.

*- ‘Güzel bir gülümseme her şeyi değiştirir’

22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü kapsamında bilgi veren İzmir Özel Can Hastanesi Diş Hekimi İrem Çimen, günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiğinin gittikçe önem kazandığını belirtti.

Diş Hekimi Çimen, sağlıksız diş yapılarının kişileri gülmekten alıkoyduğunu belirterek, “Güzel bir gülümseme her şeyi değiştirir” diye konuştu.

Bir cevap yazın