GIDA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR ADIM / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*-  ‘Mikrop Hikmet’ eğlence sektörünün can çekiştiğini belirterek, binlerce insanın açlık sıkıntısı çektiğini liste halinde açıkladı

*- GIDANI KORU’ Kampanyası başladı

*- Gıdalarda kullanılan ‘esans’ hilesi binlerce tüketiciyi aldatıyor. Bunların da belirlenerek gerekli cezaya çarptırılması isteniyor.

*- Bayram’da şehitlik ve kabristanlara ulaşım için yapılan çalışma açıklandı.

*- İzmir’den giden bando, Ayvalık halkını coşturdu

*- Talatpaşa Bulvarı’nda altyapı mesaisi…

*- Gaziemir’deki temizlik işçilerine ‘ceza’ Meclis gündeminde

*- Uzaktan çalışma kalıcı hale geldi

YAŞAR EYİCE

*- Eğlence sektörü can çekişiyor

Genelde ‘Eğlence Sektörü’ne iyi gözle bakmayız…

Kedinin ciğere bakışı gibi bir şeydir, bu…

Çünkü para harcamak gerektirir…

Bu nedenle sadece varlıklı insanların ilgi sahasına girdiğini düşünürüz.

Ama medyada takip etmekten de geri kalmayız.

‘İçi seni, dışı beni yakar!’ gibi bir şey!

Berberleri, kuaförleri hatta ev hizmetlerine giden gündelikçi kadınların sorunlarını da hep dile getirdik.

‘Nasıl geçinecekler?’ diye sorunlarını hep ele aldık.

Konuyu bir bilene sorduk..

Daha doğrusu eğlence sektörünün İzmir’deki önemli ismi Hikmet Durmuş (Mikrop Hikmet) bakın neler anlatıyor:

Önemli bir nokta olduğu için sizlerle paylaşıyorum:

Söz ‘Mikrop Hikmet’de…

‘Tüm Dostlarım ve Arkadaşlarım selamlarrr,

Zorlu ve yasaklarla geçen ve daha da geçecek olan bu günlerde, her insan gibi yaşayan, yemek yiyen, su içen, çocukları ve aileleri olan, faturalarını ve kiralarını ödemek zorunda olan kısaca diğer insanlar gibi yaşayan bir sektörün daha çalışanları var, EĞLENCE SEKTÖRÜ….

*- Bir kişi kaç kişiye bakıyor

Bu sektörde ‘Meyhane & Gazino & Müzikli Restaurant’ denilen yerler var; hani kişi başı 150₺ – 200₺ verip Fix Menü yemeği ve içkisi ile saat 20:00’ den gece 02:00’ ye kadar eğlendiğiniz yerler var ya, hah işte oralar ve tabi oralarda çalışanlar…

İşte oralarda çalışanlar 3 aya yakındır ‘BEŞ KURUŞ’ kazanmıyorlar! Çünkü neredeyse tamamı yevmiye usulüyle çalışıyorlar ve mekânları kapalı…

Ha mekâncıları sorarsanız; zaten iki-üç yıldır ayakta durabilmek adına çırpınıyorlar…

Sadece bir işletme için bir akşam programında ve öncesinde kimler ekmek yiyor, kimler çalışıyor, kaç kişi nasipleniyor?

*- Dikkat çekmek için

Belki birilerinin dikkatini çeker, belki karar alıcılar bir formül bulabilirler buradaki insanların da yaşayabilmeleri için yazayım:

DİREK ETKİLENENLER: – Mutfak Şefi,  Şef Yardımcısı,  Şef Yamağı, Bulaşıkçı (3 kişi), Çay/Kahve Elemanı, Tuvalet Temizliği, Halkla İlişkiler, Salon Müdürü, Salon Şefi,  Salon Komisi,  Posta Şefi (ortalama 20-25 kişiye 1 şef),  Posta Komisi (ortalama 20-25 kişiye 1 komi),  Sahne Komisi, Barmen (2 kişi), Kasa (2 kişi), Karşılama Bay, Karşılama Bayan,  Güvenlik Bay,  Güvenlik Bayan, Valeler (ortalama 4 kişi), Ses ve Işık düzeni firması,  Tonemeister,  Orkestra (6-12 kişi), Solistler (2 kişi), Dansçılar (3 kişi), Menajerler,  Organizasyon firmaları,  PR’lar,  İşletmeciler, İşletme Sahipleri,  Yatrımcılar…

DOLAYLI ETKİLENENLER & TEDARİKÇİLER:  Kasap,  Manav, tavukçu,  Peynirci, Yoğurtçu,  Bakkaliye, Gıdacı, Sucu,  Meşrubatçı,  Ekmekçi, İçkici, Temizlik Firması,  Züccaciyeci, Taksici,  Hoteller,  Kuaförler

Listeyi incelerseniz sadece bir işletmede her programda yaklaşık 70-80 kişi çalışıyor, aileleri ile birlikte yaklaşık 250 kişi ekmek yiyor…

Dolaylı etkilenenler ve tedarikçi dediğimiz kısım buna dahil değil…

Bu 300-400 kişi kapasiteli bir işletme, irili ufaklı olan binlercesini düşünsenize…

Sağlığın her şeyden önemli olduğu konusunda tereddütsüz hem fikir olmakla beraber sadece bir işletmede çalışan bunca insanında yaşamını sürdürebilmesi adına bir şeyler yapılmalı, yapılabilmeli bence…’

Herhalde bu insanları belediyeler ya da vefa grupları belirledi..

Bunlara ayda bir yada birkaç kez birer gıda paketi verildi.

Bunlar bunların ne kadar ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

*- Esansla bizi aldatıyorlar…

Gazeteci Enver Kaya söylüyor:

‘Arkadaşım anlattı.

Pazara gidiyorlar eşiyle, sebzeler falan alındıktan sonra meyve alacaklar.

Mis gibi çilek kokusu geliyor

‘Tam alacağız bir şey aklımıza geldi , onu aldıktan sonra geriye döndük, yolumuz üzerindeki çileklerin önünden geçerken ‘pıs pıst’ diye bir ses duydum’ diyor…

Çilekçi çileklerin üstüne çilek esansı sıkıyor….

Ne dersiniz?

Bunu yetkililere anlatmak lazım.’

Ben de Yaşar Eyice’den duymuştum:

Alsancak semtinde ünlü bir baklavacının ortağı Günay Bey anlatmış:

‘İşlerimiz çok iyi idi.

Önemli firmalara baklavayı biz veriyorduk.

Ama bir gün imalathaneye yolum düştü.

Baktım baklava tepsilerine bir sıvı ilave ediyorlar.

Ustalara ve ortaklara ‘Bu nedir?’ diye sordum..

‘Esans’ dediler…

Ortaklarım bir Amerika seyahatinde görmüşler, beğenmişler ve getirmişler.

Tabii buna karşı çıktım, aramızda anlaşmazlık çıktı ve ben şirketten ayrıldım.’

Tabii ki her satıcı ya da üretici böyle hareket etmiyor.

Artık bu konularda insanlarımız da bilinçlendi ve bu tür hareketlere prim vermiyorlar. Çünkü sağlığımızla oynamaya hiç kimsenin hakkı yok.

*-

***-

GÜNCEL

*- Büyükşehir’den şehitlik ve kabristanlara sefer

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı arifesinin sokağa çıkma yasağına denk gelmesi nedeniyle perşembe ve cuma günlerine özel 12 kabristan hattı oluşturdu.

Konak-Kadifekale Şehitliği arasında çalışan 33 numaralı otobüs hattı, perşembe ve cuma günleri normal sefer programına devam edecek.

 Bu hatta İçişleri Bakanlığı Genelgesi uyarınca Ramazan Bayramı’nın ilk günü (24 Mayıs Pazar) de seferler yapılacak.

İz Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesinde yurttaşların kabristan ziyaretleri için 12 özel hat oluşturdu. Buna göre 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günleri Konak Bahribaba Aktarma Merkezi – Karabağlar Kabristanı, Karşıyaka İskele – Örnekköy Kabristanı, Karşıyaka İskele – Soğukkuyu Doğançay kabristanı, Bornova Meydan – Hacılarkırı Kabristanı, Bornova Meydan – Eski Kabristan, Konak AKM – Hacılarkırı Kabristanı, Bornova Meydan – Yeni Kabristan, Şirinyer Aktarma Merkezi – Eski Kabristan/Yeni Kabristan/Gökdere Kabristanı, F.Altay Aktarma Merkezi – Tırazlı Kabristanı, F.Altay Aktarma Merkezi – Balçova Kabristanı, F.Altay Aktarma Merkezi – Narlıdere Aşağı Kabristan/Şehitlik ve Konak Bahribaba Aktarma Merkezi – Yeşilyurt Kabristanı arasında otobüsler çalışacak.

*- Avrupa’ya uzanan iki başarı öyküsü

İzmir’in Efes Selçuk ve Çiğli Belediyeleri, Avrupa Konseyi’nin 1955 yılından bu yana  verdiği dört basamaklı Avrupa Ödülü’nün ilk aşaması olan Avrupa Diplomasını kazanarak ülkemizi yurtdışında gururla temsil etmeye devam ediyor.

Benimsediği Belediyecilik modeli ve hayata geçirdiği başarılı hizmet ve uygulamalar ile Çiğli ve Efes Selçuk Belediyeleri gerçekleştirdikleri turizm, yerel kalkınma, çevre ve gençlik üzerine yürüttükleri uluslararası projeler, katılımcı demokrasi anlayışı, yabancı kardeş şehirlerle kurdukları aktif diyaloglar ve yürüttüğü ortak projeler, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda örnek gösterilen uygulamalar ile çocuk, kadın, genç ve engellilere yönelik hizmetler, ‘Avrupa Diploması’ ödülünü kazanmasındaki kriterlerin oluşturulmasını sağladı.

Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, İspanya ve Ukrayna gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin 9 önemli şehrinin de ödül almaya hak kazandığı organizasyonda, Efes Selçuk ve Çiğli Belediyesi verilen toplam 12 ödülün ikisini İzmir’e getirdi.

İzmir’in bu iki güzide ilçe belediyesi, yaptıkları tanıtımlarla Avrupa Konseyi yetkililerinin büyük beğenisini toplayarak organizasyonda yer alan Avrupa’nın önde gelen büyük şehirlerini geride bırakarak yükselişini sürdürdü. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Avrupa Konseyi’nin verdiği Avrupa Ödülü’nün ikinci aşaması olan Avrupa Şeref Bayrağı için zaman kaybetmeden çalışmalara başladıklarını ifade ettiler.

*- Ayvalık’ta coşku cadde ve sokaklarda yankılandı

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in talebi üzerine İzmir’den gelen bando takımı marşlar eşliğinde cadde ve sokakları dolaştı, vatandaşların balkonlardan marşlara eşlik etmesiyle birlikte görsel şölen yaşandı.

Balıkesir’in turistik ilçesi Ayvalık’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bando eşliğinde coşkuyla kutlandı.

 İzmir’den gelen bando, yolcu taşıma römorku ile kent içinde cadde ve sokakları dolaşarak marşlar seslendirdi.

Bu özel gün vatandaşların da katılımıyla tam bir şölen havasında geçti.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, koronavirüs nedeniyle bayramların da meydanlarda coşkuyla kutlanamadığını söyledi. Törenlerin sosyal mesafe kurallarına uyularak sade bir şekilde kutlanmak zorunda olduğuna değinen Başkan Ergin, ‘Biz coşkuyu bando eşliğinde sokaklara taşıdık, yasaklar nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlarımıza coşkuyu ve kutlamayı ayaklarına kadar getirdik. Ayvalıklı hemşehrilerimizin coşkusu stat, sokak ve meydanlarda neyse, evlerinde de aynı şekilde devam ediyor. Ayvalıklılar kutlamadan memnun, coşku bando eşliğinde sokak ve caddelerde yankılandı” diye konuştu.

*- ‘GIDANI KORU’ Kampanyası başladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için ‘Gıdanı Koru’ ulusal kampanyasını bugün başlattı.

Gıda kaybı ve israfını önlemek, kurumsal ve yasal çerçeveleri yeniden gözden geçirmek, gıda üretim, koruma ve dağıtım metodlarını geliştirmek ve kaynak-yoğun tüketim modellerini değiştirmek anlamına geliyor.

Türkiye’deki “Gıdanı Koru” kampanyası gıda kaybı ve israfının azaltılmasındaki yararları ile ilgili tüketicinin bilgisinin arttırılması ve israfı önleyici davranışların benimsenerek, insanların gıdayı tüketme alışkanlıklarında uzun soluklu değişim planlamaktadır. Bu sebeple, “Gıdanı Koru”, kampanyası altında organize edilen faaliyetlerin desteklenmesi için kamu ve özel sektördeki paydaşları da davet etti. İçinde ülkenin en büyük üretici ve perakendecilerin de olduğu geniş çaplı paydaşların katılımı ile davranışsal değişikliğin yaşanmasına yardımcı olacak çevrenin oluşturulması için önemli.

*- Dünya Arı Günü kutlandı

‘Arılara Bağlanmak’ (Bee Engaged) teması ile düzenlenen bu yılki etkinlik, arıların ve polen taşıyıcıların yediğimiz gıdalar ve çevre sağlığı üzerinde oynadığı önemli role bir ışık tutuyor.

Bugün sadece arıların değil, aynı zamanda arıcıların da rolünü de önemsemektedir. Arıcılar, arıların varlığını ve biyolojik çeşitliliğini korur. Bu sayede arıcılar, besleyici gıdalar ve gıda ürünlerinin geniş yelpazesi ve kalitesinin korunmasıyla, küresel gıda güvenliğini de sağlar.

*- Bir önemli ürün de çam balıdır.

Bu reçineli balın, çiçek balı kuzenlerine kıyasla daha güçlü baharat yapısı ile kendine özgü bir tadı vardır. Dünyadaki çam balının neredeyse yüzde 90’ı Türkiye’den gelmektedir.

FAO ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), bu balın endüstrisini güçlendirmek, daha verimli, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirmek ve bu özel balın dünya çapında tanınmasını artırmak için Türkiye’nin çam balı sektörü ile birlikte çalışıyor.

*- İsminde ne gizli?

EBRD ve FAO desteği ile Türkiye, bu yerel bilgiyi korumak ve gelecek nesillerin arıcılık geleneğini sürdürmeleri amacıyla ilham vermek için çam balının Coğrafi İşaret veya CI olarak kaydedilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

*- Çiftçilerin dostu arılarımız

Covid 19 salgınına rağmen üretimi durdurmayan çiftçilerimiz ile birlikte arılar da doğada yaşamın sürmesi için durmaksızın çalışıyorlar.

Gerek tozlaşmaya olan katkıları ile dünyayı, gerekse bal üretimi ile sofralarımızı renklendiren arıların varlığının önemini biliyoruz elbette. Ancak ne yazık ki arıcılık sektöründe de dikkat edilmesi gerekenleri unutuyoruz bazen.

Çiftçilerimizin ürünlerinin zenginleşmesine, iyi bir tozlaşma sonucu kaliteli olmasına katkı koyan arıları koruyacak olan yine başta çiftçilerimiz olmak üzere bizleriz.

Tarımsal faaliyetlerde yoğun kimyasalların kullanımı, böcek, mantar vb. ilaçların bilinçsiz kullanımı, kullanılan kimyasalların atıklarının doğal ortamlara atılması arıların varlığını tehdit eden başlıca nedenlerdendir. Aynı şekilde bireysel olarak çevre kirliliğine neden olduğumuz her faaliyet arılara da zarar vermektedir.

Doğanın nefes alma şansı bulduğu bu dönemde, çiftçilerimizin daha bilinçli olması ve iyi tarım uygulamalarının desteklenmesi ile arılar sayesinde biyolojik çeşitliliğimiz ve doğamız daha da zenginleşecektir. 

Bizler de bu süreçte yerli bal üreticilerimizi ve arıcılık faaliyetlerinden elde edilen ürünlerin (polen, propolis, arı ekmeği, arı sütü, balmumu vb.) pazarını destekleyerek hem arıcılık faaliyetlerine katkı sağlayabilir hem de arıların yaşamımızdaki varlığına teşekkür edebiliriz.

*- Karşıyaka’nın ‘iyilik elçileri’ telefon başında!

Karşıyaka Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşları yalnız bırakmıyor. Kurulan özel ekip; yalnız yaşayan ve belediyeye telefonla kayıt yaptıran 1200 kişiyi her gün tek tek arayarak istek ve ihtiyaçlarını soruyor, sohbet edip moral desteği sağlıyor.

*- Özel ekip kuruldu

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, koronavirüsle mücadele sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen 65 yaş ve üzeri vatandaşlara destek vermek amacıyla, Nisan ayı başında özel bir uygulama başlattı.

Bu kapsamda; Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, farklı müdürlüklerden çalışanların da katılımıyla bir destek ekibi kuruldu. Vatandaşlara en sağlıklı ve doğru şekilde hizmet vermek adına, ekibin tamamı eğitimden geçirildi. Sosyal medyadan ve farklı kanallardan da çağrılar yapılarak, 65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan vatandaşların belediyeyi arayıp kayıt yaptırmaları istendi. Uygulama çerçevesinde telefon numaraları, adresleri, sağlık durumları, ekonomik ve sosyal şartlarıyla kayıt altına alınan 1200 vatandaş tek tek aranmaya başlandı.

*- Mynet’te uzaktan çalışma kalıcı hale geldi

Türk internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği dijital platform olan Mynet, uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdi.

Mart 2020’den beri evden çalışan Mynet ekibi, editörlerin kalıcı olarak uzaktan çalışmasına olanak sağlayan donanım, yazılım ve insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirerek lokasyon bağımsız uzaktan çalşma konseptini bu çapta sürekli uygulayan Türkiye’deki ilk şirketlerden biri olacak.

Her ay ortalama 42 milyon internet kullanıcısına erişen ve Türk internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği dijital platformlardan olan Mynet, bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye’de uzaktan çalışmaya geçen ilk dijital medya şirketi oldu. Şirket, tüm editör kadrosunu artık kalıcı olarak tamamen uzaktan çalıştırma kararını aldı.

*- İnsan kaynağında Türkiye’ye yayılacak

Mynet İK Genel Müdür Yardımcısı Esra Bayrakdar, editör kadrosunu tüm Türkiye’ye hatta yurtdışına açma kararı aldıklarını belirterek, “Sadece İstanbul’da değil; tüm şehirlerimizde hatta yurtdışı merkezlerde de gündem, finans, spor, video ve daha farklı alanlarda editörlük yapabilecek yetkin insan kaynağı var.

Biz Mynet olarak, bir yandan lokasyondan bağımsız şekilde, yetişmiş insan kaynağına ulaşıp, bir yandan da ekip arkadaşlarımızın memnuniyetini arttırmayı hedefliyoruz.

Ekiplerimizle beraber aldığımız bu kararla Mynet’in medya birimlerinin %75’i kalıcı olarak uzaktan çalışacak.

Tüm işe alım, oryantasyon, eğitim ve performans süreçlerimizi de uzaktan çalışmaya uygun hale getirdik. Zaman ve mekândan bağımsız bir çalışma modeline döndük.” diye konuştu.

Mynet Genel Yayın Yönetmeni Tarkan Temur da Mynet’in misyonunun doğru teknolojilerle kullanıcının ihtiyacı olan içeriği hızlı bir şekilde sunmak olduğunu vurgulayarak, araştırmaların, uzaktan/home office çalışmanın üretkenliği yüzde 15 daha olumlu etkilediğini ortaya koyduğunu, iki aylık uzaktan çalışma deneyimlerinin bunu doğruladığını  söyledi.

*- Gaziemir’deki temizlik işçilerine ‘ceza’ Meclis gündeminde

İzmir’in Gaziemir Belediyesi’nde görevli temizlik personeli, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 15.00 – 23.00 vardiyası için görev yerlerine süsledikleri araçlarla korna çalarak ve marş söyleyerek gitmiş, temizlik işçilerine yasaktan muaf olmalarına karşın “sokağa çıkma yasağına muhalefetten” ceza kesilmişti. Kamuoyunda ‘siyasi ceza’ olduğu yorumlarına neden olan ve büyük tepki gösterilen olayı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis gündemine taşıdı.

Verilen cezanın yetki aşımı olduğunu belirten ve Gaziemir Belediyesi AKP Grup başkanvekili tarafından duyurulmasıyla da ‘siyasi’ bir ceza olduğunun anlaşıldığını ifade eden CHP’li Beko,  sorularına yanıt bekliyor:

*- Talatpaşa Bulvarı’nda altyapı mesaisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi küresel salgın sürecinde ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasını kentin altyapısını güçlendirmek için değerlendirdi. İzmir’in en yoğun caddeleri arasında yer alan Talatpaşa Bulvarı’nda yağmur suyu hattı imalatına başlandı. Projeyi engelleyen kanalizasyon hattının taşınması için cadde tamamen kazıldı.

Talatpaşa Bulvarı’nda hayata geçirilecek yükseltilmiş yaya geçişi projesi öncesinde İZSU Genel Müdürlüğü, çalışma alanında kalan yağmursuyu hattının imalatına başladı.

Yağmur suyu kanalıyla çakıştığı için başka bir noktaya taşınması gereken kanalizasyon hattı için ise 4 günlük kısıtlama süreci değerlendirildi. İZSU ekipleri kentin en yoğun caddeleri arasında yer alan Talatpaşa Bulvarı’nın Kıbrıs Şehitleri Caddesi’yle kesiştiği bölgeyi tamamen kazarak bu zorlu işlemi tamamladı. Yağmur suyu hattı imalatının ise Ramazan Bayramı öncesi bitirilmesi planlanıyor.

*—
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın