Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > Germiyan’ın taş ocakları sorunu meclis gündeminde

Germiyan’ın taş ocakları sorunu meclis gündeminde

Sosyal Medyada Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’in Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocakları sorununu TBMM gündemine taşıdı.
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mahkeme kararlarına rağmen çalıştırılmaya devam edilen Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocakları sorunu hakkında bir soru önergesi verdi. İzmir Milletvekili Bakan, önergesinde yargı kararlarının uygulanmamasının görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu vurguladı. 23 Kasım 2007 yılında verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı ile Germiyan köy içi mevkiinde, kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kurulduğunu belirten Bakan, tesise Germiyan yöre halkının doğaya zarar verdiği gerekçesiyle karşı çıktığını ve avukatları aracılığıyla hukuki mücadele başlattıklarını hatırlattı.
Soru önergesinde, İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından tesisin ÇED olumlu kararının çeşitli yıllarda üç kez iptal edildiğini ve iptal kararlarının Danıştay tarafından onaylandığını da vurgulayan Murat Bakan, şu ifadelere yer verdi:
“Buna rağmen tesisin kapasitesi daha da büyütülerek çalıştırılmaya devam edilmiştir. Mahkeme kararlarının 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekirken, idare tarafından uygulanması gereken yargı kararının uygulanmadığı ve bakanlığınız personelince TCK’da düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunun işlendiği, aynı yere, aynı tesis için yeni ÇED olumlu kararı verilmesi de ayrıca TCK’da düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sitesinde ise hiçbir yeni ÇED kararı duyurusu yapılmadan, ocak ve tesis yeniden çalıştırılmaya başlanmıştır.”

Bir yanıt yazın

Top