Buradasınız
Anasayfa > Genel > Fox TV’nin haber müdürü ByLock’çu çıktı!

Fox TV’nin haber müdürü ByLock’çu çıktı!

Sosyal Medyada Paylaş

Eski savcı Zekeriya Öz, eski Fox TV haber müdürü Ercan Gün ve 13 eski kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 18 sanığın, ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 85 sanığın yargılandığı davada, 18 sanığın örgütün şifreli mesajlaşma programı “ByLock” kullanıcısı olduğu tespit edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ara kararı doğrultusunda, davayla birleştirilen üçüncü iddianamedeki 50 sanığın ByLock kullanıcısı olup olmadığına ilişkin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’na yazılan yazıya cevap verildi.

KOM Daire Başkanlığı’nın 17 Ekim 2017 tarihli yazısında, firari sanıklardan Adem Yavuz Arslan, eski savcı Zekeriya Öz, eski emniyet müdürü Metin Canbay ile tutuklu sanık eski Emniyet Müdürü Yakup Kurtaran’ın ByLock kullanıcısı olduğu belirtildi.

Yazıda, eski savcı Öz’ün kullandığı her iki telefon numarasında ByLock programının bulunduğu ifade edilerek, bu programı Öz’ün 11 Ağustos 2014’te, Kurtaran’ın 19 Ağustos 2014’te, Canbay’ın 8 Eylül 2014’te kullanmaya başladığı kaydedildi. Ayrıca tutuklu sanık gazeteci Ercan Gün’ün de kullandığı telefon hattında ByLock bulunduğu tespit edildi.

h1mtr_1509444182_8888.jpg

Ercan Gün: Talimatı Gülen verdi

Bu arada sanık Ercan Gün, ByLock kullandığının belirtilmesi ve FETÖ soruşturması kapsamında itirafçı olan eski Emniyet Müdürü Yunus Dolar’ın beyanları doğrultusunda tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumundan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. İfadesi alınan Gün’ün adliyedeki işlemleri sürüyor.

Yunus Dolar’ın ifadesinde, Gün hakkında şunları söylediği belirtildi:

“7 Şubat kumpası yaşanıp dönemin MİT Müsteşarı ifadeye çağrıldıktan sonra durumdan rahatsız oldum. Geçmişten tanıdığım Zaman gazetesinin emniyet muhabirliğini yapan ve daha sonra Fox TV haber muhabiri olan FETÖ üyesi olduğunu bildiğim Ercan Gün’e bu durumu sordum. Kendisi de bana ‘MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılması olayının Amerika’da FETÖ elebaşısı Gülen’in de dahil olduğu 12 kişilik bir istişare heyetinden geçtikten sonra Gülen’in talimatı ile bizzat gerçekleştiğini, söz konusu istişarede 3 kişinin MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılmaması, Gülen’in de içerisinde yer aldığı 9 kişinin ise ifadeye çağrılması yönünde oy kullandığını’ söyledi.”

– Kamu görevlisi 13 sanıkta da ByLock belirlendi

Hrant Dink cinayetinin davasında yargılanan eski kamu görevlileri Ramazan Akyürek, Serkan Şahan, Tamer Bülent Demirel, Yılmaz Angın, Yunus Yazar, Mehmet Altınel, Özcan Mumcu, Ömer Faruk Kartın, Osman Gülbel, Mehmet Uçar, Hamdi Egbatan, Coşgun Çakar ve Ali Poyraz’ın da ByLock kullandıkları kaydedildi.

Mahkemeye gönderilen yazıda, bu sanıkların 2014 yılının Ağustos ayının farklı günlerinde ByLock programını kullanmaya başladığı belirtildi.

FOX TV SAHİP ÇIKIYOR

FETÖ’nün medyadaki gazeteci görünümlü tetikçilerinden Gün’ün, Hrant Dink cinayetindeki rolü apaçık deşifre oldu. Gün, FETÖ üyeliğinden tutuklandı. Emniyet ve adliyedeki FETÖ mensuplarıyla yakın temas halinde olan Gün, örgüt adına algı operasyonlarını yürütüyordu.

FETÖ üyesi Ercan Gün’e sahip çıkan FOX TV, Gün’ün işine son vermeyerek maaş ödemeye devam ediyor. Fatih Portakal’ın sunduğu Fox Ana Haber’in künyesinde, Ercan Gün’ün ismi “Haber Planlama Müdürü” olarak yer alıyor.

Kaynak: Haber7

Kaynak: Fox TV’nin haber müdürü ByLock’çu çıktı!

Bir yanıt yazın

Top