Buradasınız
Anasayfa > FOÇA HABERLERİ > FOÇA’NIN TARİHİNİ TUALLERE DÖKTÜ Sebahattin KARACA

FOÇA’NIN TARİHİNİ TUALLERE DÖKTÜ Sebahattin KARACA

Sosyal Medyada Paylaş

FOÇA’NIN TARİHİNİ TUALLERE DÖKTÜ Sebahattin KARACA

Foça ile ilgili güzel bir şeyler duyduğumda, gördüğümde, oldum olası içimde mutluluk hissederim. Bazen bu tarihin yaprakları arasında rastladığım bir Phokaia haberi ile, bazen basında çıkan bir yazı , bazen de Foça’nın içinden çıkan veya içinde yaşayan bir sanatçının, ressamın, yazarın, şairin yaptıkları, yazdıkları, yarattığı eserlerin sergilendiğini görünce veya benzer haberleri duyunca olur.

Bu hafta da, Foça’da böyle güzel bir gelişmenin mutluluğunu , sadece ben değil tüm Foçalılar yaşıyor. Yaşıyor çünkü aslen Foçalı olan, 1953 Menemen doğumlu, Yüksek Mimar Hatice Foçalı Yılmaz, güzel olduğu kadar işlediği konu itibarı ile de ilginç bir resim sergisine imzasını koydu, mühürünü bastı. Seçtiği konunun ilginçliği, Foça’nın tarihini, ilk defa ve büyük ölçüde gün ışığına çıkartan Felix Sartiaux’nun , 1913-1920 yılları arasında yaptığı kazıları içermesindendir. O yıllarda gerçekleştirilmiş kazı sırasında çekilen resimlerden esinlenerek, kazının tamamının tuallere aktarılma ve Foça’nın muhteşem tarihinin bir bölümünün sergilere taşınma fikri bana tek başına takdire şayan geldi.

SANAT AŞIĞI , MİMAR HATİCE FOÇALI YILMAZ

Küçük yaşlarında içini saran resim yapma heyecanını, son 6 yıldır resim heykel müzesi, Cemal VAROL atölyesinde devam ettiren muhtelif karma sergilere katılan Hatice FOÇALI YILMAZ’ın son olarak, 16-31 mart 2017 tarihleri arasında açmış olduğu “Foça’ya İz bırakanlar” sergisinde, ayaküstü sohbet ettik. Sohbet sırasında merak ve tutkusunun nasıl tuvallerle buluştuğunu sordum.

Hatice FOÇALI YILMAZ : tüm ailemin doğup büyüdüğü , toprağı ,suyu ve havası ile yetiştiğim memleketim Foça’nın belediyesinde mimar olarak çalıştım. Canla başla seve seve hizmet verdiğim Foça’ma, daha sonraki yıllarda, özel hobim olan resim aracılığıyla bir şeyler vermek istedim. Konu olarak , Foça Antik Dönem Kazılarını seçtim. Kazılarda antik döneme ait eserlerin ortaya çıkışı sırasında çekilmiş resimlere ulaştım. Elde ettiğim resimlerden o dönemi tuallere dökmek istedim.

Foça tarihini ve efsane kişilerini araştırarak resimlerimde anlatmaya başladım. Foça’da başlatılan ilk kazı çalışmaları 1913 1920 yılları arasında kazı başkanlığını üstlenen Fransız uyruklu arkeoloğ ve aynı zamanda demiryolu mühendisi olan Felix Sartiaux tarafından yürütüldü. Sartiaux kazı çalışmalarını resimlerle belgeledi. Başta Felix Satiaux’nun çektiği resimler olmak üzere, o döneme ait diğer resim ve belgelerden faydalandım. Fotoğrafları özüne bağlı ve anlamını değiştirmeden özel resim teknikleriyle anlatamaya çalıştım. Yaklaşık yüz yıl önce Felix Sartiaux ile başlayan Foça kazıları Prof. Dr. Ekrem Akurgal ile devam etti. Ancak son 25 yıldır kesintisiz olarak süren kazı çalışmaları neticesinde Antik Kent Foça ” Phokaia” yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.

Umarım Foça’nın tarihsel değerlerini tuallere dökerek, bu günlerde yaşıyan ve yarınlarda yaşıyacak olan Foçalı hemşerilerime faydalı olurum.

Evet Hatice hanım faydalı oldunuz . Bu konuda hiç şüpheniz olmasın.

Hatice FOÇALI YILMAZ ‘ı Yarım asırlık turizmci olarak, Foça için yaptığı çalışmaları İzmir mimarlar odası salonunda sergilediğinden dolayı gönülden kutluyorum . Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Sebahattin KARACA

Bir yanıt yazın

Top