Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > FOÇADA TARIM ARAZİLERİNİ BASAN SULAR TAHLİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR /Seyfi GÜL

FOÇADA TARIM ARAZİLERİNİ BASAN SULAR TAHLİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR /Seyfi GÜL

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in Foça İlçesi’nde 30 yıldır görülmeyen şiddetli yağmur yağmur ve Gediz Nehri’nin taşmasıyla tarım alanları sular altında kaldı. Sel ve su taşkınları ile gelen maddelerle suyu denize tahliye eden kanallar da tıkandı. Sular altındaki ekili alanlarda ürünün çürüyememesi için tahliye Kanallarının açılmasına çalışılıyor.

(2 Şubat 2021 tarihinde yağan ve 3 Şubat tarihinde aralıklarla devam eden) Şiddetli sağanak ve Gediz nehri’nin taşması nedenleriyle Foça’nin kırsal mahalleleri Bağarası, Yenibağarası veGerenköy’de tarım arazileri sular altında kaldı. Eski Gediz yatağı civarındaki tahliye kanalları sel ve su taşkınları ile gelen başta ağaç dalları olmak üzere çeşitli maddelerle  tıkandı. Sular altında olan ve büyük bölümü buğday ekili olan alanlarda çürüme olmaması için Foça Ziraat Odası, Devlet Su işleri ve Foça Belediyesi ekipleri tıkanan kanalların açılması için çalışma yapıyor.  Suyun akışının ve denize ulaşmasının sağlanması için Ekskavatörlerle kanal ağızları ve kanal yatakları temizlenmeye çalışılıyor.

EKİLİ ÜRÜNLERİN ÇÜRÜMEMESİ İÇİN SULAR TAHLİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Foçalı üreticilerden Belediye Meclis ve Foça Ziraat Odası yönetim kurulu üyesi Semih Uzun, bölgedeki aşırı yağışlardan dolayı sular altında kalan tarlalardaki ürünü kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Semih Uzun; “Son günlerde bölgemizde etkili olan yağışlardan dolayı ovamızdaki ekili alanlar sular altında kaldı.  Bu alanlarda DSİ yetkilileri ve belediyemizin desteğiyle suları tahliye çalışmaları devam etmektedir.  Üreticilerin mağduriyetini gidermeye uğraşıyoruz. Bu mahsüller böyle olduğu sürece verim kaybı olacaktır. Birkaç gün durduğu zaman  mahsüller bozulmaya duracaktır.  Elimizden geldiğince çalışmaya devam ediyoruz.  Bu yağışların bizim bölgemizde etkili olduğu kadar barajlarımızda da etkili olmasını temenni ediyoruz.  Çünkü kuraklıktan geçiyoruz. İnşallah sulama sezonuna bol sulu şekilde girmek istiyoruz.” Dedi.

Seyfi GÜL

Bir cevap yazın

Top