FOÇADA SOKAKLAR BOŞALDI ŞARKILAR BALIKLARA KALDI VİDEO HABER / Seyfi GÜL

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in turistik ilçesi Foça’nın yaz kış hafta sonları dolu olan cadde sokak ve meydanları koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından daha da boşaldı. İlçeye gelen sayısının çok sınırlı kalmasının yanısıra yerleşik nüfusun önemli bir bölümünün 60 yaş üzerinde olduğu ilçede tedbirlere büyük ölçüde uyuldu.

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ve Sağlık Bakanlığının genelgesiyle “ 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklanması kararına ilçe genelinde büyük ölçüde uyuldu. İlçenin coğrafik yapısının özelliği ve günlük sosyal alışkanlık ve aktivite haline getirdikleri sahil yürüyüşlerini yapmak isteyen bazı 65 yaş üstü vatandaşlar ise görev bölgelerinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince gönülleri kırılmadan uyarılarak evlerine dönmeleri sağlandı. Sahilde yürüyüş yapmaya ve ihtiyaçları için alışveriş yapmaya çıkan genç ve orta yaşlıların ise genellikle maske ve eldiven taktıkları görüldü. Sadece paket servis yapmalarına izin verilen lokanta ve restoranlarda masa sandalyelerini kaldırmaya başladı.

Park, cadde, sokak ve meydanların tarihi boş görüntüler verdiği Foça’da, Belediye, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile dışarı çıkamayan vatandaşların alışveriş vb. ihtiyaçlarının temini için ekipler oluşturuldu. Bazı vatandaşlarda yakınlarına ve sokağa çıkamayan ihtiyaç sahiplerine benzer konularda yardımcı olmak için gönüllü oldular. Foça Belediyesi bazı sokak ve meydanları her gün bazılarını gün aşırı yıkayarak dezenfekte etmeye devam ediyor.

BUGÜN KENDİM ÇALIYORUM KENDİM DİNLİYORUM

Hafta sonları klarnetiyle Klasik Türk Müziği parçaları çalarak harçlığını çıkarmak için İzmir Dedebaşı Mahallesi’nden ilçeye gelen sokak müzisyeni Fikret Sarıçam her zaman konuşlandığı tarihi Foça Surları önündeki sahilde şarkılarını bu kez boş sokaklara, gözlerini diktiği masmavi denizdeki balıklara çalmak zorunda kaldı. Fikret Sarıçam 500 metreyi aşkın ve en çok rağbet edilen bölgedeki boş yürüyüş parkurunda yalnız başına klarnet çalarken ilginç görüntüler verdi. Sarıçam; “Devamlı Foça’ya geliyorum. Koronavirüs nedeniyle yapılan yasaklamalara vatandaşlar uydu. Bende burada tek başıma kendi kendime çalıyorum. Bugün kendim çalıyorum kendim dinliyorum. Yapacak başka birşey yok. Sağlık Olsun” dedi.

Seyfi GÜL

Bir cevap yazın