Buradasınız
Anasayfa > FOÇA HABERLERİ > FOÇA’DA İÇMESUYU ARITMA TESİSİ AÇILIŞ TÖRENİ

FOÇA’DA İÇMESUYU ARITMA TESİSİ AÇILIŞ TÖRENİ

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) İZSU Genel Müdürlüğü’nün “Cumhuriyetin 100. Yılında İZSU’dan 100 Proje” başlıklı tanıtım toplantısında kamuoyuna duyurduğu yatırımlardan biri olan Foça ve Yenifoça’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için inşa edilen Foça Musabey İçmesuyu Arıtma Tesisi açıldı. 140 milyon liralık yatırımla yılda 11 milyon metreküp su arıtma kapasitesine sahip tesis İzmir’in çevre yerleşimlerine kurulan ilk konvansiyonel içme suyu arıtma tesisi olma özelliği taşıyor. Tesisin açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İzmir Milletvekili Murat Bakan yanı sıra Konak, Balçova, Gaziemir, Karaburun belediye başkanları ile, Foça Muhtarları ve Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, İZBB bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

“ALTYAPI SORUNLARINI TEKER TEKER ÇÖZECEĞİZ”

Tesisin açılışında konuşan İZBB Başkanı Tunç Soyer, Foça’da da önemli bir yatırımın hizmete açıldığını belirterek “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dört yıldır görevimin başındayım. Bu süreçte vatandaşlarımızın taleplerine hiçbir zaman kulaklarımızı kapatmadık; sizin taleplerinizi her zaman kılavuz edindik. Dört buçuk yıl önce göreve geldiğimizde, sizlerin belediyemizden en büyük talebi altyapı sorunlarının çözülmesiydi. Biz bu sorunları ayrıntılı bir şekilde mercek altına aldık ve tüm eksiklikleri gidermek için altyapı yatırımlarımıza birinci önceliği verdik. Bu kararlılıkla, tüm İzmirlilerin güvenli yaşam hakkı için son dört yılda İzmir’in gelmiş geçmiş en büyük altyapı seferberliğini başlattık. Çünkü bizim için belediyecilik vitrin projeleriyle halkımızın gözünü boyamak olamaz. Şayet şehrimizin önceliği, kaynaklarımızın toprağın altına gömülmesi gerektiği anlamına geliyorsa bunu gözümüzü kırpmadan yaparız. Bugüne kadar böyle yaptık, bundan sonra da bu hedefimizden ayrılmayacağız. İzmir’in günümüze kadar bekletilmiş tüm altyapı sorunlarını teker teker çözeceğiz” dedi.

GÜRBÜZ’DEN SOYER’E TEŞEKKÜR

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise yapılan yatırımlardan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirerek, “Foça altyapı ve üst yapıyla alakalı büyüklerimizden çok büyük destekler aldı. Bir şeyler yaparken çok zor şartlar altında yapılıyor. Artan maliyetler söz konusu. Su isale hattı yenileme projesi öncesi Foça’nın evlerine gelen su yüzde 65 kayıp oluyordu. 35 yıllık asbestli borular vardı, insanlar duş bile alamıyordu. Tunç Başkanımıza gittiğimizde ‘hemen projelendir ve getir’ dedi. 3 ay önce ihaleye çıkıldı ve 68 milyon TL’ye ihale yapıldı. Bugün Foça’da su sorunu yok. İlçemizdeki vatandaşlarımız su sıkıntısı yaşamıyor. 17 kilometrelik hat elle açıldı. Biz Foçalılar olarak Tunç başkanımıza sonsuz teşekkürler ediyoruz. Ellerinize emeğine sağlık, ayağınıza taş değmesin” ifadelerini kullandı.

“ANKARA’YA 3 KERE GİDİP GELECEK KADAR UZUN BİR AĞ”

Toprağın altında örülen kanalizasyon ve içme suyu şebekesinin İzmir’den Ankara’ya üç kere gidip gelecek kadar uzun bir ağ olduğunu belirten Soyer, “Biliyorum ki ‘Dört yıl geçti, gözle görülür bir hizmet yok’ diyenlere tüm bunları anlatmak çok zor. Ama bu yoldan dönecek de değiliz. Kaynaklarımızı İzmir’in gerçek ihtiyaçlarına, yani altyapı hizmetlerine harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Çünkü bizim, tüm İzmirlilere güvenli ataşehir escort şehir sözümüz var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Top