Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > Foça’da başkandan pazarcılara tehdit /Sabah Egeli

Foça’da başkandan pazarcılara tehdit /Sabah Egeli

Sosyal Medyada Paylaş

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, pazarcılardan alınan 400 liralık işgaliye ücretlerine yüzde 500 zam yaptı. Gürbüz’ün, “Fazla konuşanın tezgahını iptal ederim” dediği iddia edildi

Eray ARPAŞİN Egeli Sabah /Bir dönem kendisi de pazarlarda tezgah açan CHP’li Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, pazarcı esnafına savaş açtı. Başkan Gürbüz, pazarcı esnafından alınan işgaliye ücretlerine yüzde 500 zam yaptı.

Menemen, Aliağa, Çiğli ve Karşıyaka gibi büyük ilçelerde bile pazar yeri işgaliyesi yıllık 750 lirayı geçmezken, eski bir pazarcı olan Başkanı Gürbüz’ün tavrı tepki topladı.

Gürbüz, fiyat artışından sora Foça Pazar Yeri’nin girişine “31 Aralık 2019 tarihinden itibaren pazaryeri tahsis ücretlerini ödemeyen pazarcılar hakkında yasal işlem uygulanacaktır” yazılı dev bir pankart astırdı.

Bunun üzerine Çağdaş Pazarcılar Derneği Başkanı Serdar Mahir Kudaş ve beraberindekiler başkanın makamına gitti. Başkanın ön yargılı davrandığını belirten Kudaş, “Kendisi antipatik tavırlarla bizi karşıladı. Bir başkana yakışmayacak laflar söyledi. Bazı pazarcıların geçen yıllardan borçlarının kaldığını belirtti. Ödenmesi durumunda yeni fiyatlarda indirim yapacağını söyledi. Biz de bu borçların ödeneceğinin garantisini aldık. Ama başkanın yanına bir kez daha gittiğimizde bizi kapıdan kovdu” dedi.

‘KÜLHANBEYİ TAVIRLAR’
Zam sonrası pazarcı esnafı, Foça Belediyesi Pazar Yeri önünde eylem yaptı. Bu paraları ödenemeyeceklerini belirten pazarcılar adına açıklama yapan Kudaş, Başkan Gürbüz’den indirim istedi.

Açıklama sonrası pazarcılara baskın yapan Başkan Gürbüz’ün külhanbeyi tavırlar sergilediğini belirten Kudaş, “Başkan, ‘Buraya gel bir de benim yüzüme anlat bakalım derdini’ dedi.

Daha sonra danışmanları bizi ittirdi. Başkan bize ‘Burası benim belediyem. Ben ne istersem o olur. Buranın başkanı benim. Kimse bana karışamaz’ diye bağırdı. Eski borçlarını ödemeyenlere de haciz göndereceğini ve bundan sonra sesi çıkan esnafın tezgahını iptal edeceğini söyleyip çekip gitti. İlk kez bir başkan açık açık tehditlerini savurdu” dedi.

Başkanın tehditlerine boyun eğmeyeceklerini de belirten Mahir Kudaş, “Devlet yasa olarak ne emrettiyse herkes uymak zorundadır. Bugün de yasalara uyan ilçeler işgaliye ücreti olarak geliri hesaplandıktan sonra ortalama 400-800 lira arası bir ücret alıyor. Başkanı ise yasaları çiğniyor” dedi.

Foça’da başkandan pazarcılara tehdıt

Kaynak Egeli Sabah

Bir cevap yazın

Top