Buradasınız
Anasayfa > FOÇA HABERLERİ > FOÇA YERYÜZÜ PAZARI KURUCUSUNU KAYBETTİ

FOÇA YERYÜZÜ PAZARI KURUCUSUNU KAYBETTİ

Sosyal Medyada Paylaş
Gül Girişmen 2012 yeryüzü pazarı

Türkiyenin ilk, dünyanın 28.nci Yeryüzü Pazarı olarak ilan edilen Slow Food Foça Zeytindalı Birliği’nin kurucusu Gül Girişmen 69 yaşında yaşamını yitirdi. Girişmen birbuçuk yıldır Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı ile mücadele ediyordu.

2010 yılı sonlarında İzmir’in Foça İlçesi’nde küçük üreticinin yerel ve doğal ürünlerini aracısız satarak aile bütçelerine destek olmalarını sağlamak için birkaç tezgahla başlayan çalışmalara öncülük eden Gül Girişmen merkezi İtalya’da bulunan Uluslararası Slow Food Hareketi’nin dikkatini çekti. Pazarı hareketin amaçları ve “İyi, Temiz, Adil” ilkeleri doğrultusunda yönlendiren Girişmen kendi bahçelerinde ürettiklerini kendileri satan, doğadan topladıkları yöreye özgü bitkileri tanıtan, bunlarla nasıl ve hangi yemeklerin yapıldığını anlatan, çeşitli etkinliklerle kendilerinin, Foça’nın ve Türkiye’nin bilinirliğine katkı koyan üyeleri örgütlü hale getirmek için Foça Zeytindalı Birliği (Uluslararası Hareket literatüründe Convium’u)’ni kurdu. Uluslararası Slow Food Hareketi Lideri Piero Sardo ve Yönetim kurulu üyesi Michelle Lumiz’in yerinde incelemeleri sonrası yerel pazar 19 Mart 2012 tarihinde Türkiye’nin ilk, dünyanın 28.nci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olarak tescil ve ilan edildi.

Gül Girişmen ve ekibi Foça ve ürünlerini başta İtalya, Güney Kore gibi ülkeler olmak üzere Avrupa Asya ve Afrika’da  bir çok kez temsil etti. Konuya ilgi duyan dünya vatandaşlarının Foça’ya gelmesinde etkili oldu.  Gazete, dergi röportajları, konferans, panel ve toplantılarla çeşitli televiyon programlarında Terra Madre(Toprak Ana) ile Slow Food felsefesi ve uygulamalarını anlattı.

Kurulduğundan beri Foça Zeytindalı Conviumu( Birliği)’nun liderliğini yürüten Gül Girişmen bir buçuk yıldır mücadele ettiği ALS hastalığı nedeniyle son dönemde konuşma ve nefes alma güçlükleri çekiyordu.

Dün (8 Mayıs 2018 Salı ) gece saatlerinde Foça’da ki evinde vefat eden Gül Girişmen’in cenazesinin İstanbul’a götürüleceği ve yarın (10 Mayıs 2018 Perşembe Günü) Mecidiyeköy’de toprağa verileceği öğrenildi.

Seyfi GÜL

Gül Girişmen 2012 yeryüzü pazarı
Gül Girişmen 2012 yeryüzü pazarı

Bir cevap yazın

Top