Buradasınız
Anasayfa > Genel > FOÇA TARİH VE DOĞA TALANINA HAYIR PLATFORMU / TOPLANTI SONUÇLARI

FOÇA TARİH VE DOĞA TALANINA HAYIR PLATFORMU / TOPLANTI SONUÇLARI

Sosyal Medyada Paylaş

BİLGİ NOTU/ PLATFORM TOPLANTI SONUÇLARI

Platform üyelerimize ve kamuoyuna:

Platformumuz Temmuz ayı Genel Toplantısını 5 Temmuz 2024 Cuma günü saat 19.00 ile 21.00 saatleri arasında Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde 34 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. Platform sosyal medya hesaplarından duyurduğumuz gündem maddelerine ek gündem yapılmadığı için aşağıdaki gündem maddeleriyle toplantımız devam etmiştir.

1. Gündem
HUKUKİ SÜREÇ VE EYLEMLİKLER
Platformumuzun yakından takip ettiği Taş Ocakları, Termal Turizm ve Ekoköy ile ilgili gelişmeler aktarıldı.
Bu gündem maddesinde Çevre Haftası Etkinlikleri çerçevesinde yapılan eylemler değerlendirilirken, Çevre Haftasına denk gelen Taş Ocağı Davası ve Ekoköy eylemlerinin değerlendirilmesi yapıldı.

İki aşamalı EKOKÖY eylemi hem şantiye alanında hem de Foça Merkezi’nde gerçekleştirilen yürüyüş ve ardından 3 günde toplanan 4 bin imzanın Belediyeye teslim edilmesi olumlu değerlendirildi.Çevre Haftası Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen film ve felsefe söyleşisine ve Kıyı Temizleme Farkındalık etkinliğine katılımın düşüklüğü değerlendirildi.

2. Gündem
DENIZ VE KIYI KIRLILIĞI ÇALIŞTAYI
Çevre Haftası çerçevesinde Platformumuz Deniz ve Kıyı Kirliliği Mücadele Komisyonunun planladığı DENİZ VE KIYI KİRLİLİĞİ ÇALIŞTAYI 3 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Çalıştay sonuç bildirgesinin, Çalıştaya katılan Foça Kaymakamı Mehmet Türköz’e, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Tarım Müdürlüğüne, Halk Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğüne ve İZSU Gediz Arıtma Bölge Müdürlüğüne, elden verildiği bilgisi aktarıldı.

İki aşamalı gerçekleştirilen Çalıştayın ikinci Bölümündeki 4 Atölye grubundan çıkan önerilerin projelendirilmesi için atölye gruplarına ilave olacak arkadaşlarımızla birlikte projelerin somutlaştırılması kararlaştırıldı.

3. Gündem
Foça Kent Konseyi
Kent Konseyleri genel değerlendirilmesi yapıldı. Özellikle Kent Konseyleri’nin genel durumuna yönelik yapılan eleştiriler, Kent Konseylerinin seçimlerinin demokratik olmak yerine Belediye Başkanlarının müdahalesi olumsuzluk olarak değerlendirildi.

4. Gündem
KIYI İŞGALLERİNE KARŞI YAPLACAKLAR
Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Kıyı ve Meydan İşgaline karşı yaptığımız eylemliklerin bu yılda “Kıyılar bizimdir/Yasa Uygulansın” Foça Sahillerinde sürdürülmesi karar altına alındı. Özel ve kamu sahil işgallerinin yaşandığı (Foça ve Yeni Foça merkezli) sahil şeritlerinde eylemlerin yanı sıra olayın hukuki boyutunun incelenmesi (tüm sahil şeritlerinde 50 metre olarak yasal sınırın) kararlaştırıldı. Foça Belediyesi’nden yıkılan küçük denizdeki iskelelerin yerine dikey olarak engellilerinde faydalanabileceği iskelelerin yapılması talep edilmesi kararlaştırıldı.

* Bu çerçevede Foça Belediyesi’nden Seyyar Tuvalet temin edilmesi, Karakum Plajı fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekildi.

5. EK GÜNDEM Marsilya Meydanı
Ek gündemi Marsilya Meydanı sorunu gündemi bilgilendirme yapıldı. Marsilya Meydanı’nda yaşanan gürültü kirliliği ile ilgili olarak meydana komşu olanlarla toplantı yapılması, durumun değerlendirilerek kamu kurumlarıyla görüşülmesi kararlaştırıldı.

MAHALLE MECLİSLERİ
Yerel seçimler öncesi kararlaştırdığımız Mahalle Meclislerinin oluşturulma kararımız doğrultusunda özellikle sorunların yaşandığı Mahalleler başta olmak üzere Mahalle Meclislerinin oluşturulmasına hız verilmesi kararlaştırıldı.

 


FOÇA TARİH VE DOĞA TALANINA HAYIR PLATFORMU / TOPLANTI SONUÇLARI

FOÇA TARİH VE DOĞA TALANINA HAYIR PLATFORMU / TOPLANTI SONUÇLARI

Bir yanıt yazın

Top