Buradasınız
Anasayfa > EĞİTİM > FOÇA KIRSAL MAHALLE OKULLARINDA YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI Seyfi GÜL

FOÇA KIRSAL MAHALLE OKULLARINDA YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI Seyfi GÜL

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in Foça İlçesi’nde bazı kırsal mahalle okullarında yüzyüze eğitim başladı. İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla toplam 4 okulda 300 öğrenci haftanın 5 günü  yapılacak eğitim için sınıflarda yerini aldı.

Pandemi önlemleri dolayısıyla çoğunlukla uzaktan eğitimle geçen  ilk sömestr’in ardından 3 haftalık tatile giren okullarda ders zili bugün çaldı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda İzmir’in Foça ilçesi’nde bir ana okulu, bir ilkokul, biri İmam Hatip olmak üzere iki ortaokul öğretmen ve öğrencileriyle buluştu. Eğitimin “köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde fiziki imkanları yeterli olan” 4 okulda Foça İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla başlatıldığı açıklandı. Bu kapsamda kapılarını açan Yenifoça Anaokulu’nda 37, Kozbeyli İlkokulunda 88, Bağarası Cemil Midilli İmam hatip Ortaokulu’nda 37, Bağarası Cemil Midilli Ortaokulu’nda 138 öğrenci olmak üzere toplam 300 öğrenci bulunuyor.

Kozbeyli İlkokulu’nda ikinci yarı yıl öğrencilerin okul bahçesinde toplanması, okul müdürünün alınan önlemler ve nasıl uygulanacağı konusunda bilgilendirme konuşması yapması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplanma sırasında her öğrencinin duracağı yerin beyaz noktalarla çizilmiş olduğu, sınıflarda her sıraya bir öğrencinin oturduğu, koridorlarda uyarıcı levhalar, yedek maske dolapları, dezenfektanlar  konulduğu, çizgi film kahramanlarının duvarlara, pandemi koşullarında uygun davranışlar sergiler biçimde resmedildiği dikkat çekti.

KONULARI DAHA İYİ ANLAYACAĞIZ

Öğrencilerden Bade İlinge okula döndüğü için çok mutlu olduğunu belirterek; “ Artık okullarımız başladı.  Evde değil okullarımızda ders göreceğimiz için çok mutluyum. Konuları daha iyi anlayacağız” dedi.

Miniklerden Şükrü Efe Yıldırım ise okulunu çok sevdiğini  söyledi.

SON HAFTAMI ÖĞRENCİLERİMLE GEÇİRİYORUM

46 yıllık öğretmenlik hayatını önümüzdeki hafta emekli olarak tamamlayacağını belirten Foça Kozbeyli İlkokulu Müdürü  Polat Topkaya son haftayı öğrencilerle yüzyüze eğitim yaparak tamamlayacak olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Polat Topkaya;” Kozbeyli İlkokulumuzda  6 öğretmen, bir çalışan ve okul müdürü olarak 88 öğrencimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Pandemi dönemi dolayısıyla okulumuzda bir dizi önlemler aldık. Her türlü yönlendirmeve sosyal mesafe kurallarımızı gösteren levhalarımızı hazırladık. Her sınıfa, her koridora dezenfektan stantları koyduk.  Tuvaletlerimizi dizayn ettik. Okul bahçemizde dağdan gelen doğal su çeşmemiz var. O çeşmeyi kapattık, kullandırmıyoruz.  Okulun bahçesinde bulunan bankları da öğrencilerimizin mesafeye uygun şekilde oturacakları gibi dizayn ettik. Sınıflarda sıraları yine mesafeyi koruyacak şekilde düzenledik. Öğretmenlerimiz ve okul olarak her türlü önlemleri alarak öğrenci ve velilerimize hizmet vermeye çalışacağız ve eğitimi sürdüreceğiz.” Dedi.

Bahçedeki törenin ardından sınıflara geçen çocuklar öğretmenlerini ayakta ve coşkulu günaydın sesleri yle karşıladılar.

Seyfi GÜL

 

Bir cevap yazın

Top