EYT’li çalışana 5 puan formülü

Sosyal Medyada Paylaş

EYT düzenlemesinin Aralık’ta Meclis’e sunulması beklenirken, işverenler emeklilerin işe devam etmeleri durumunda normal çalışanlara göre yükselen 5 puanlık prim farkının kaldırılmasını istedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmada sona gelindi. Düzenlemenin aralık ayında Meclis’e sunulması beklenirken işverenler çalışmaya devam edecek emekliler konusunda bir talebi gündeme getirdi. Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primleri 5 puan yükseliyor. İşverenler EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istiyor.

Düzenleme EYT’de en önemli tartışma konularından biri olan uygulamadan yararlananların aynı işverende çalışmaya devam edip edemeyeceği konusunu netleştirecek. EYT uygulamasında çok sayıda çalışanın emekli olması durumunda işverenlere önemli bir tazminat yükü binecek. Örnek olarak 1000 çalışanı olan bir işletmede bu yükün 20 milyon liraya ulaşması taksim escort bekleniyor.

HESAPLAMA BAŞLADI
Çalışanların EYT’den yararlanıp aynı işyerinde çalışması durumunda işverene tazminat yükü binmeyecek. Dolayısıyla EYT’lilerin aynı işverende çalışması halinde tazminat sorunu kısmen çözülecek. Mevcut uygulamada emeklinin aynı işyerinde çalışmaya devam etmesi halinde prim açısından da işverene yük biniyordu. Bu yükün azaltılması halinde işverenin hem tazminat yükü azalacak hem de EYT’lilerin çalışması özendirilmiş olacak. Sigortalılar için işveren maliyeti brüt maaşın yüzde 17.5’i oranındayken, emekli çalışanlar için brüt maaşın yüzde 24.5’i seviyesine yükseliyor. İşverenler şimdi EYT sonrası için bu farkın kaldırılmasını ve emekli çalışanlar için de Hazine desteğinin uygulanmasını istiyor. Hükümetin işverenin isteğine olumlu baktığı ve hesaplamaların yapıldığı belirtiliyor.

MALİYETLER DÜŞECEK
MEVCUT işveren SGK prim oranları açısından, yüzde 5 Hazine desteği dikkate alındığında, aktif sigortalılar için işveren maliyeti brüt maaşın yüzde 17.5’i oranındayken emekli çalışanlar için brüt maaşın yüzde 24.5’i seviyesinde. Bu çerçevede EYT’den yararlanıp aylık bağlatan bir kişi çalışmaya devam ederse işveren maliyetleri artacak. TİSK’in bu konuda somut öneriler sunduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın