Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > *- ETKİ Mİ, MÜDAHALE Mİ?  / YAŞAR EYİCE

*- ETKİ Mİ, MÜDAHALE Mİ?  / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Sevgili ve değerli arkadaşlar;

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik- Spor Bayramımız kutlu olsun!

19 Mayıs 1919’da, Bandırma Vapurunda yanan ‘özgürlük meşalesi’ halâ sönmedi.

Nesilden nesile yanmaya devam edecektir, sizler ve bizler sayesinde…

Bugün binlerce insanımız, birçok yerde, birçok alanda al bayraklarımız ve meşalelerle gecelerimizi ve geleceğimizi aydınlatıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün, geleceğimizin teminatı olarak gördüğü gençlerimize armağan ettiği bu bayramımızı milyonlarımız en içten duygularla yüreklerinde ve beyinlerinde yaşatıyor, canlandırıyor.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık ateşini yakarak milli mücadelemizin ilk adımını attığı 19 Mayıs, yüzünü geleceğe dönmüş nesillerin en büyük ilham kaynağı.

Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi andığımız bu gün, bu akşam binlerce insanımızın coşku ile katılacağı ‘Fener Alayları’ da düzenlenecek.

Biz Bornova’da, topçu alayının başlattığı tarihi ‘Fener Alaylarını’ belediyemizin sürdürdüğü sistem ile düzenli olarak yürütüyoruz.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un açıklamasına göre, saat 21.00’de Fener Alayı Özkanlar Migros karşısında Özsüt yanında başlayacak.

Gençlik Konseri ise bizim ‘Küçük Park’taki meydanda olacak.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de, bu akşam saat 20.00’de Maltepe Mahallesi Tabaoğlu Parkı başlayacak Fener Alayı sonrası saat 20.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Nilay Selçuk konserini belirtti.

Çeşmeliler ise saat 20.00’de ellerinde Türk Bayrakları ile 16 Eylül Parkı’nda buluşacaklar.

Karşıyaka’nın ünlü ‘Kortej Yürüyüşü’ ise 1930’da Bostanlı’da Karşıyaka Belediyesi önünde başlayacak ve Atatürk Annesi ve Kadın Hakları Anıtı önünde bitecektir.

Bu yazdıklarıma her kentimizi ilave edebilirsiniz.

Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gençlerle buluştuğu bu gün Atatürk’ün sözleri ile şöyle seslendi:

‘Ey Türk Gençliği, birinci vazifen;

Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur.’

Peki bu gün memleketimizde durum nedir?

Bunu da, Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy Hanımın ağzından özetleyelim:

Dediği şu:

‘Dış güçler bizim geleceğimize seçimlerle birlikte müdahale ediyorlar..’

Dikkatinizi çekerim:

‘etkiliyorlar’ sözcüğünü kabul etmiyor ve verdiği çeşitli örneklerle açık ve net ‘Müdahale’ sözcüğünü kullanıyor.

Kim bunlar?

Kimisi Suriyeli, Afganlı, Ukraynalı, Rus ve bazı Afrikalılar…

Nasıl oluyor?

Kendilerine ve aileleri ile yakınlarına verilen ‘vatandaşlık’ ile oy kullanma hakları ile…

Sayıları da tam bilinmiyor…

Çünkü bir dilekçe ile isim değiştiriyor, yeni vatandaşlarımız.

Böyle hakları var.

Aldıkları daireleri üç yıl sonra üç dört misli fiyatla satarak büyük kazançlar elde edenlere ne demeli?

Kimliklerini gizleyip, ‘Yandı, yok oldu!’ diyerek vatandaşımız olanların, özellikle Afganistan’dan gelen oy atma yaşında olan gençlere daha doğrusu militanlara ne demeli?

Yani bunlara kim karşı?

Tabii ki Sinan Ogan ile Ümit Özdağ gibi ‘Millet ittifakı’ Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da iki yıl içinde kendine özgü ifade ile ‘Davul zurna ile bunları göndereceğiz’ dedi.

Düşünün 10 binlerce kişi vatandaşlık için sırada bekliyor.

İşte bu nedenle İlay Aksoy açık ve şöyle diyor:

‘Bu durum geleceğimize müdehaledir…’

Daha geniş ve önemli bilgi için, görevi gereği aynı zamanda sığınmacılar, düzensiz güç edenler, ya da mültecilerin içinde de olan Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy’un sözlerine önem verilmesi gerekiyor.

Suriye’den gelip acık ve seçik Erdoğan’a oy verdiklerini açıklayıp ülkelerine dönenler de biliniyor.

*- MAĞDUR EDİLMEYECEKLER

İzmir’de 2020 yılında meydana gelen depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 yıllığına geçici olarak tahsis edilen belediyeye ait sosyal konutlarda 3 yıla yakın süredir ikamet eden depremzedelerin mağdur edilmesinin söz konusu olmadığı açıklandı. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu iadelere yer verildi:

“30 Ekim 2020 tarihinde kentimizde meydana gelen deprem nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlarımızdan barınma ihtiyacına yönelik talepte bulunanlara mülkiyeti belediyemize ait Uzundere Toplu Konutları’ndan toplam 224 bağımsız bölümün 1 yıl bedelsiz olarak tahsis edilmesi ve tahsis edilecek konutlarda elektrik, su giderlerine ait fatura bedellerinin, yakıt ve ortak giderlerinin Belediyemiz tarafından ödenmesi hususu ile Belediyemiz Meclisinin 13.11.2020 tarih ve 05.1012 sayılı kararıyla uygun görülmüştür.

*- KONUTLARI TAMAMLANAMADI!

Tahsis süresinin son bulması ile birlikte alınan 17.11.2021 tarih ve 05.1319 sayılı kararda bedelsiz ve aynı şart ile tahsis süreleri 6 ay süre ile 20.07.2022 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Ancak depremzedelere ait konutların tamamlanamaması nedeniyle, tahsis sürelerinin aynı koşullar ile 31.12.2022 tarihine kadar 6 ay süre ile uzatılmasına 14.04.2022 tarih ve 05.458 sayılı Meclis Kararı ile karar verilmiş olup, 13.01.2023 tarih ve 0580 sayılı Meclis Kararı ile de henüz konutları tahliye edemeyen depremzedelerin 31.05.2023 tarihine kadar tahsis süresinin uzatılmasına karar verilmiştir.

Tahsisi yapılan 224 konutun günümüz itibariyle 95’i depremzedelerin kendi istekleri ile boşaltılmış olup 129’u doludur. Yapılan incelemede dolu olan konutlardan depremde evini kaybetmiş olan mülk sahibi 63 kişi olup gerisi kiracı konumundadır.

Sonuç olarak depremzedelere tahsis edilen belediyemiz konutları öncelikle bir yıl süre ile tahsis edilmiş olup, ancak deprem konutlarının inşaa süresinin uzaması ve ekonomik şartlar nedeniyle tahsis süresi 3 ayrı kere 6’şar ay uzatılarak toplamda 2,5 sene (30 ay) süresince bedelsiz tahsis edilmiştir.

Bu süre içerisinde konutların elektrik, su, ısınma, internet giderleri ve aidatları belediye tarafından ödenmiştir.

 

 

 

 

 

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir yanıt yazın

Top