335 Okunma

Eskilere gittim KAZIM ERKMEN 

Sosyal Medyada Paylaş

 

Denizlililer Derneği’nin değerli başkanı Sayın Veli Kasap ağabeyim sağ olsun beni hiç ihmal etmez, her etkinliğe çağırır. Bu kez de öyle oldu. Tarihi Havagazı’nda hemşehrilerini buluşturduğu iftara davetliydim. İyi ki de gitmişim, orada eski bir dostumu, Altay Kulübü’nün efsane başkanı Sayın Tuğrul Koparan’ı görünce hemen yanına oturdum. İftar boyunca da kalkmadım. İlk etapta beni çıkaramadı ama sonra ben anlattıkça sohbetimiz koyulaştı.

İnsanın eskiyi anması, hafızasını tazeliyor. Gazeteciliğe yeni başladığım yıllarda, spor muhabiri iken Altay 1.ligde, (o zaman Süper Lig yoktu) fırtına gibi esiyordu. İstanbul’dan gelen Üç Büyükler’e adeta kök söktürürdü. Tuğrul Koparan takımın başkanıydı. Maç öncesi soyunma odasına gider takımını ateşlerdi. O günlerde UEFA kuralları bugünkü kadar katı olmadığı için biz gazeteciler, foto muhabirleri takımın soyunma odasına kadar girerdik. Neden çünkü kulüpte, antrenmanlarda hep beraber olduğumuz futbolcularla, yöneticilerle, başkanlarla tabiri caizse kanka idik. Soyunma odasına bizim girmemiz bile takıma moral verirdi. Şimdi nerede o günler.

Tuğrul Başkan Denizli kökenli. Derneğin de kurucuları arasında. Yıllar sonra bile hiç üşenmemiş, davete icap edip gelmiş. Hemen hemen kimse kendisini tanımıyor. Mütevazı olamayacağım. Sahnede anons bile edilmeyince kendime görev edinip sunucu arkadaşımdan bizzat rica ettim, “Burada efsane bir başkan var. Tuğrul Koparan Bey. Onu da anons eder misiniz lütfen” dedim. Sağ olsunlar beni kırmadılar. Tuğrul ağabeyimi sahneye davet ederek onurlandırdılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Neyse gelelim Tuğrul Koparan bugün ne yapıyor ona. O yine İzmir’de yaşıyor. Ama artık Özdere’deki ünlü Paşa Oteli ve Adnan Menderes Havalimanı girişindeki Tuğrul Koparan Tesisleri yok. İşlerini Romanya’ya taşımış durumda. Orada yatırımları var. İşleri de iyi imiş maşallah. Romanya Cumhurbaşkanı arkadaşı imiş. Ama çok daha önemlisi orada başkanı olduğu bir futbol yakımı varmış. Adı da ne biliyor musunuz Romanya Altay. O kısacası Altay diyor.

Yani anlayacağınız İzmir’deki Altay özlemini Romanya’da sürdürüyor Tuğrul Başkan. Allah sağlıklı uzun ömürler versin, tam 76 yaşında olduğunu söylüyor. Sigara ve içkiyi çoktan bırakmış. Kızı, torunları ve ailesi ile vakit geçiriyor. Onlar burada Alsancak’ta oturuyorlarmış. Tuğrul Bey ise İzmir-Köstence arasında mekik dokuyor. Eeee ne yapacaksınız insanın doğduğu da doyduğu yer de önemli.

Ben isterdim ki, Tuğrul Koparan bir zamanlar bu kentin, turizmine ticaretine ve sporuna hizmet ettiği gibi şimdi de ediyor olsun. Ama maalesef böyle insanlar yaşatılmıyor. Kapitalizmin acımasız kurallarına kurban edilebiliyorlar.

Bu kentte, geldiğimiz zaman diliminde kentin değerlerinin bir bir yok olması karşısında insanlar, korku içinde soruyor: “Neden bu kadar azaldık ve yabancılaştık. Bu kentin fabrikasına, bakkalına, futbol kulübüne ve de medyasına neden sahip çıkamıyoruz” diye. Size bunun sebebini söyleyeyim mi, artık Tuğrul Koparanlar, Mazhar Zorlular yok. Selçuk Yaşar’lar köşesine çekilmiş. Kucaklayıcı, babacan başkanlar ağabeyleri bulamıyorsunuz. Herkes kendi derdine düşmüş veya düşürülmüş. Bize düşen de eskilere gidip anıları hatırlamak kalıyor…

Kaynak http://www.egetelgraf.com/eskilere-gittim/

Bir cevap yazın