Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > ESAT ERÇETİNGÖZ’DEN  GEDİZ KİRLİLİĞİNE DİKKAT SERGİSİ

ESAT ERÇETİNGÖZ’DEN  GEDİZ KİRLİLİĞİNE DİKKAT SERGİSİ

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir ve Türk basının usta ismi gazeteci, fotoğraf sanatçısı Esat Erçetingöz, Gediz Havzası’nın kirliliğini ve susuzluğu ortaya koyan çalışmalarını Foça’da sergiliyor. Gema Vakfı ile bir haftalık ortak bir çalışmayla çekilen binlerce fotoğraftan seçilen 100’ü farkındalık için ilgililerin ve kamuoyunun dikkatine sunuluyor. “Temiz Gediz, Temiz Doğamız” sergisi, hem fotoğraf sanatına ilgi duyanların, hemde çevre duyarlılığı olan vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Reha Midilli Kültür Merkezi Sergi Holü’nde ki serginin açılışı 12 Aralık 2022 Pazartesi günü mini bir törenle yapıldı. Törene eski İzmir Milletvekili ve Usta siyasetçi
CHP ‘nin 5 dönem grup başkanvekilliğini yapmış Kemal Anadol… Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Gema Vakfı Foça Şube Başkanı Hülya Dinçel, Foça Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Tercanlıoğlu, Foça eski Belediye Başkanlarından Gökhan Demirağ, Gazeteci Atilla Köprülüoğlu, bazı STK  ve çevreci kuruluşların temsilcileri ile Foçalılar katıldı.

HEM BELGESEL HEM SANATSAL FOTOĞRAFLAR

GEMA Vakfı ile Esat Erçetingöz’ün ortak çalışmasında 4 binin üzerinde fotoğraf çekildi.  Gediz Nehri’nin doğduğu Kütahyave Uşak sınırlarındaki Murat Dağı’ndan,  denize döküldüğü Foça bölgesine kadar olan geniş bir bölge tarandı. Kirliliğin başladığı ve arttığı noktalar ile bitki ve hayvan varlığına etkileri, hem belgesel hem sanatsal nitelikli fotoğraflarla belgelendi. Gediz’in kirliliğinin yanısıra yanlış sulama ve sanayi uygulamaları nedeniyle susuz kalan göl ve yörelerde fotoğraflarda yer aldı. Fotoğraflardan 100’er adetlik seçkiler daha önce biri sergi diğeri sempozyum kapsamında olmak üzere İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde  iki kez kamuoyunun dikkatine ve beğenisine sunulmuştu.

GEMAVakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu her platformda Gediz’in hayatiyetine ve mevcut kirliliğine dikkat çektiklerini ve acil önlem alınmasını istadiklerini söyledi. Şener Kilimcigöldelioğlu; “Gediz Nehri doğarken tertemiz ama Kartepe Şelalesi’nden sonra Gediz İlçesi’ne gelince kirlilik başlıyor. Arkasından Kula Tabakhaneleri, Alaşehirdeki kırk’a yakın işletme, Salihli’deki fabrikalar, Turgutlu, Bağyurdu, Muradiye  Organize Sanayi, Akhisar Zeytin Organize Sanayi  tamamen Gediz’i kirletiyor. Yüzlerce fabrika. Tamamen ciddi bir çalışma yapılması lazım. Gediz’in ıslah edilmesi lazım. Ayrıca Organize Sanayiler kurulmadan önce Arıtma Tesisleri kurulması lazım. GEMA’nın yaşamsal kararları var bu konuda. Bununla ilgili bir kitabımız var. Bütün milletvekillerimize gönderdik. İlgili bakanlara gönderdik. Biz bunu bir farkındalık yaratmak için yaptık ” dedi.

40 YILDIR MÜCADELE EDİYORUZ

Esat Erçetingöz’de  Gediz’in temizlenmesi ve kurtarılması için 40 yıldır mücadele ettiklerini söyledi. Esat Erçetingöz; “Gediz’in temizlenmesi ve kurtarılması için 40 yıldır mücadele ediyoruz. GEMA Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu  ile birlikte. Buradaki projemizde farkındalık yaratma amacıyladır. Gediz’in doğduğu yerden başlayarak döküldüğü yere yani Foça’ya kadar bütün serüvenini bu fotoğraflarda bulacaksınız. Yaklaşık bir haftalık bir gezi yaptık bu bölgeye ve 4 bin 250 tane fotoğraf çektim. Onlardan seçtiğimiz 100 kadar fotoğraf  burada sergileniyor.  Doğduğu yerde yani Murat Dağı’nda içilebilir durumda olan su, pırıl pırıl olan su maalesef Foça’da döküldüğünde simsiyah bir çamur ve zehir olarak akıyor. Buda hem tarımımızı zehirliyor, hem insanları zehirliyor, çevreyi zehirliyor. Çok üzgünüm, çocuklarımıza ve torunlarımıza temiz bir çevre maalesef  bırakamayacağız. Bu saatten sonra da ancak yapabileceğimiz şey böyle sergiler açarak farkındalık yaratmak” dedi.

Esat Eçetingöz’ün  18 Aralık 2022  tarihine kadar açık kalacak  “Temiz Gediz, Temiz Doğamız” fotoğraf sergisi her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Seyfi GÜL

Bir yanıt yazın

Top