Emekli Süleyman, hak yiyenlere dikkat çekiyor YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Mansur Yavaş’tan sonra AKP’liler de açıklama yaptı…

*- Foça Tatil Köyü bir yıl önce ihale edildi ama ‘başla’ izni çıkmıyor

*- Torbalı gündemden düşmüyor. Bu kez geçici işçilerin AKP için çalıştırıldıkları belirlendi

*- Penguen Medyası yine ortaya çıktı

*- Emekli Süleyman Bey de ‘Aman dikkat!’ diyor..

*- İdil Biret Marmaris’te idi…

*-

Bir süredir Başkent’te neler oluyor, inceleyip irdeleyemiyordum.

Son gelişmeler şöyle;

Hakkını geç de aldığını kabul ettiğimiz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sabah saatlerinde, ‘bayram ikramiyesi açıklaması ve istifa çağrısı’ yaptı…

Sesini görev başındaki AKP’liler yine duymadı.

Bu kez devreye AKP İl Başkanı girdi ve o da bir açıklama yaptı, akşama doğru…

*- Koltuklarını bırakmadan

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, meclis üyelerinin işçilere neden bayram ikramiyesi verilmediğine yönelik sorularına yönelik, “8.5 milyar liralık borcu ben yapmadım. Belediyenin geliri belli gideri belli. Şirketleri vermiyorsunuz ama ‘ikramiye öde!’ diyorsunuz” dedi.

Yavaş ayrıca, şirket yöneticilerine ‘görevi bırakın’ çağrısını da yineledi.

Ve belirttiğim gibi bu kez AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’dan ‘istifa’ açıklaması şu şekilde geldi:

‘Talimatı verdik!’

*- Bakalım dinleyecekler mi?

AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bazı şirket yöneticilerinin istifa sürecine ilişkin, ‘Bizler de talimatları verdik, hangi arkadaş varsa orada, bir an evvel çıksınlar. Çünkü her şeyin bahanesini buna yıkmaya çalışıyorlar’ dedi.

İstifa tartışmalarıyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, görevlerini bırakmayan şirket yöneticilerini sorumlu tutuyordu.

Biliyorsunuz; Reis’in talimatı ile Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclislerinde çoğunluk AKP’de olduğu için sürekli itirazlar yapılıyor ve işler yavaşlatılmaya çalışılıyor.

*- Foça Tatil Köyü beklemede…

Ankara’dan devam edelim..

Konu İzmir kadar tüm ülkeyi ve turizmi de yakından ilgilendiriyor.

Foça Tatil Köyü’nün akıbeti TBMM gündeminde!

Bir hatırlatma yapayım:

İzmir’in Foça ilçesinde 1967 yılında açılan ve Türkiye’nin ilk tatil köyü olan Foça Tatil Köyü, 38 yıl hizmet verdikten sonra 14 yıl önce kapandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Foça Tatil Köyü’nün üzerindeki taşınmazlarla birlikte, 49 yıllığına kiralanacağını duyurdu, Maliye Hazinesi’ne ait olan ve yıllardır âtıl bekleyen tatil köyü için geçen yıl ihaleye çıkıldı.

İhaleyi, ‘Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ adlı bir şirket kazandı.

Ancak ihaleyi alan ve 49 yıllığına Foça Tatil Köyü alanını kiralayan şirketin harekete geçebilmesi için beklenen onay bir yıldır verilmedi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

*- Kazandırılmak istenmiyor mu?

CHP’li Bakan, ‘Söz konusu alanın bir an önce değerlendirilmesi hem turizm geliri hem de istihdam kaynağı açısından çok önemli, Foçalılar tarafından dört gözle bu alanın değerlendirilmesini bekliyor. İhale yapılmış, gerekli izinler şirkete neden verilmiyor? İhaleye onay verilmiyorsa, bu alanın Foça’ya ve Foçalılara kazandırılması için yeni süreç neden başlamıyor?’dedi.

CHP’li Bakan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a Sordu:

1 – Turizm geliri ve istihdam kaynağı olması açısından Foçalılar tarafından dört gözle beklenen Foça Tatil Köyü kapsamındaki alanın değerlendirilmesi için beklenen onay neden bir yıldır verilmemektedir?

2 – İhaleyi alan ve Foça Tatil Köyü alanını 49 yıllığına kiralayan şirketin harekete geçebilmesi için beklenen onay ne zaman verilecektir? Verilmeyecekse söz konusu alanın Foçalılara kazandırılması için yeni süreç ne zaman ve ne şekilde işletilecektir?

*- Belediye için değil AKP için çalıştırılmışlar

Belediyelerden her gün ilginç haberler alıyor veya duyuyoruz.

Bunları da paylaşınca bazı okuyucu ve dostlarımız tenkit ediyor.

Daha doğrusu, ‘Sana mı kaldı?’ ya da ‘Sen şunun bunun adamı mısın?’ gibi tuhaf sorulara muhatap oluyorum…

Yani suçlanıyorum…

Şimdi anlatacağım hikayeden bakalım yine tenkit edilecek miyim?

Torbalı Belediyesi’nin 31 Mart seçimlerinden önce İŞKUR üzerinden işe aldığı Toplum Yararına Proje (TYP) programı kapsamında 189 işçiyi anketör olarak AKP İzmir İl Başkanlığı emrinde çalıştırdığı öğrenildi.

Yani belediye işçileri AKP’nin emrindeymiş.

İŞKUR üzerinden belediyede çalışıyormuş gibi gözüken ancak bunun yerine AKP İzmir İl Başkanlığı’nın anketlerini başta Torbalı olmak üzere çevre ilçelerde yaptıran TYP’lilerin bu suçu Torbalı Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nce belgelendi.

Aralarında TYP’li çalışanların işlenen suçu itiraf ettikleri ifade tutanakları, AKP İzmir’den belediyeye gelen mailler, ses kayıtları ve görsel dokümanların da bulunduğu 84 sayfalık ve bir CD’lik belge ile Torbalı Belediyesi, Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu.

İfadelerinde Torbalı Belediyesi’ne TYP’li olarak girdiklerini, iş beklerken anketör olduklarını ve çoğu zaman da mitinglere ve toplantılara zorla götürüldüklerini itiraf eden işçiler, kadro sözüyle kandırıldıklarını iddia etti.

Bu arada ben de 31 Mart seçimlerinden önce de, daha sonra Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı ve yenilenen İstanbul seçimleri öncesinde de hastanelerden binlerce insanımızın sağlık raporu alarak işlere yerleştirildiklerini yazmış ve savcılıkların konuya eğilmeleri için vatandaş olarak istekte bulunmuş, olayı duyurmuştum.

*- Penguen medyası yine gündemde

İzmir Barosu önceki yönetimlerinde olduğu gibi yeni yönetimiyle de liderliğini, öncülüğünü sürdürüyor.

Çok önceden, “Yurttaşlarımızı ‘Mehterci Penguen Medyasına’ Mahkum Ettirmeyeceğiz!’ açıklamasını yaparak,’1 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca internetten radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın (Netflix, Blu TV ve benzeri platform yayını) yapan tüm kuruluşlar bundan böyle RTÜK’ten yayın lisansı almak ve bu lisans için ücret ödemek zorunda bırakılmışlardır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu düzenlemeyi haklı kılan hiçbir hukuki gerekçe yoktur.’ dedikten sonra geniş açıklama yapmışlardı.

Şimdi ise bazı meslek kuruluşlarının yöneticileri benzer ve uzun açıklamalarında şöyle diyorlar:

‘İnternet ortamı, radyo ve televizyon yayınları gibi belli sayıda frekansın kullanılmak zorunda olduğu ve bu sebeple yayıncılar arasında ‘adil’ bir düzenleme yapmayı gerektiren bir mecra değildir.

Yönetmelik bu haliyle, hukuki bir düzenlemeyi hedeflememekte, yalnızca iktidar sahiplerinin sansür ihtiyacını yeni bir alana taşımanın aracı olmaktadır.

 *- İktidarın sesi mi?

RTÜK’ün yakın tarihte üstlendiği rol ile tekelleşmiş ve iktidarın sesi haline gelmiş konvansiyonel medyanın durumu bir arada değerlendirildiğinde, bu düzenlemenin amacının her türlü muhalif görüşü ve alternatif hayat şeklini sindirmek, baskı altına almak olduğu görülecektir.

Bugünden sonra internet üzerinden yayıncılık yapan alternatif haber kanalları ile kültürel içerik üreten tüm yayıncılar sansür, para cezaları, içerik engellemeleri ve lisans iptali gibi yaptırımlara karşı savunmasız kalmışlardır.

Boğulmak istenen, bireysel özgürlükler, ifade hürriyeti, alternatif siyasi ve kültürel yaşamdır.’

Yerinde bir açıklama olabilir…

Ama iyice irdelemem lazım…

Çünkü bazı haksızlıklar ya da hak arama içinde bazı yolsuzluklar da olabilir.

Aynen Süleyman ismindeki emekli gazetecinin gönderdiği mektupta olduğu gibi…

Bakın Süleyman Bey ne diyor?

*- Güveni boşa çıkarmayız!

Son günlerde sağdan soldan ‘vur abalıya!’ örneği çatanlar oluyor.

Kimi birilerine yağcılıkla suçluyor kimileri de ‘korkak’ olarak görüyor.

Tabii ki bunların yani olumlu ve olumsuz tenkitler çoğunlukla yakınlarımızdakilerden geliyor.

Zaten atasözümüz de yok mu, bu konuda:

‘Taş uzaktan gelmez!’ diye…

*- Gerçek ama..

Süleyman Bey de, 50 -60 tane bile satamayan bazı gazetelerin ‘basın ilan’ için çıktığını yazmış ve ‘basın ilan için çıkmaktalar. Başka bir amaçları yoktur. Muhabiri yoktur. Haberlerin hemen hemen hepsi ajanstan…’ demiş…

Doğru söze ne denir?

Tabii ki bunları doğru, dürüst, duyarlı, dost gazetelerle eşit tutmamak lazım…

Ama resmi makamlar ya da belediyeler bunu nasıl ayırt edecek?

*- Emek vermeyenler!

Süleyman Bey’in mektubuna devam edelim:

‘Muhabir olarak gösterilenler, gazetecilikle yakından uzaktan ilgisi olmayan, evinde oturan kişilerdir.

Bu kişiler hatta sigorta primleri kendileri ödemektedir.

Böylece, devleti dolandıranlar, sigorta masrafından da kurtulmaktadır.

Yaklaşık 30 senelik gazetecilik hayatımın 14 yıl emeğini verdiği gazeteden beni işten attılar.

Nedeni ise işten haksız attıkları kişiler için yaptığım şahitlikti.

Tek kuruş tazminat vermeden, bir parça bile sıkılmadan birçok emekçi gibi ben de kendimi sokakta bulanlardanım.

Emekli oldum ama nasıl?

Lütfen sizler  gerçek kriterlere uyan gazetelere destek verin….

Yoksa hak yiyen ve bir şekilde belediye ya da kurumlardan, devletten bir şekilde haksızlıkla ilan alarak kazanç sağlayanları bunlardan ayırın..’

Söyledikleri doğru mu?

Doğru tabii…

Ama belirttiği gibi gerçek gazeteler ile bunları mutlaka ayırmak lazım…

*- Dikkate alınmalı

Emekli Süleyman Bey bu arada bizim aracılığımızla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de şöyle sesleniyor:

‘Yapacağınız yardımın diğer gazetelerin hakkı olan yardımın, bu çeşit gazetelere de verdiğiniz takdirde, hak edenin hakkını yemiş olmaz mısınız? Lütfen danışmanlarımız bu konuları araştırsın…’

Biliyorsunuz:

Başkan Tunç Soyer İzmir basınını kalkındırmak için çareler arıyor.

Seçilmeden önce de, İzmir’deki gazetelerin öne çıkması ulusal önce basın olmaları için çalışmalar yapacağını açıklamış ve her yayına eşit mesafede duracağını belirtmişti.

Süleyman Bey ise, ‘İyi ile kötünün’ her işte olduğu gibi bu konuda da önemli olduğunu vurgulayarak, muhabir çalıştırmayan ya da naylon isimlerle sevgilisini, berberini, arkadaşını, yakınlarını, iş yaptığı kişileri kadroda gösterenlere aynı müsamaha ve desteğin verilmemesini diliyor.

*- Çeken ve içinde olan bilir…

Emekli Gazeteci Süleyman Bey sorunu İzmir ve İstanbul’daki bir çok yazara göndermiş ve görüşlerini sormuş..

Çoğundan yanıt alamamış…

Bazıları da ‘işim çok!’ diyerek kendisine yanıt vermemiş….

Birkaç tanıdığı ‘Biz Başkanla senin adına konuşuruz, haklısın!’ demişler..

Bu arada bana ise çatmış, ‘Korkuyor musun?’ demiş…

Korkacak ne var?

Kararı verecek olan iyi niyetle işe sarılan başkan Tunç Soyer ile ekibi….

İyi niyetle atılmış bir adımı baltalayamayız…

Ama mesleğin geleceği için zaten bu tür yayınlar ve yayınlayanlar herhalde sırayla diskalifiye olacaklardır.

Emeğin ve emekçinin hakkını yiyenler zaten hiçbir toplum tarafından da, yöneticiler tarafından da olumlu karşılanamaz.

*- Örnek biziz…

Süleyman Bey, ‘Senin görüşün benim ve benim gibiler için önemli!’ diyor..

Ben de örnek basın olarak sayıları beşi geçmeyen birkaç büyüğümüzü gösteriyorum…

Bizim akçeli bir işimiz kimse ile olmadı..

Ve emek ile emekçinin hakkına belki de savunan birkaç gazete ve çalışandan biriyiz.

Ve naylon basınla mücadele eden de belki de bir ilkiz…

Geçen yıl yayınlarımız ve gerçekleri dile getirerek yetkililerin dikkatini çektik.

Sayemizde; önceleri olduğu gibi artık hiçbir basın kuruluşu aynı soyadını taşıyan birinci dereceden akrabalarını çalışıyor gibi gösteremiyor.

Yani kanun çıktı…

Birçok hak etmeyenin basın kartları da iptal edildi.

Bunları biz devleti yönetenlere ileterek sağladık…

Yayınlarımızı takip ederseniz hizmetlerimizi göreceksiniz…

Umarım Süleyman Bey de okuyucularımız da bu yazımdan yararlanıp, bazı gerçekleri öğrenmişlerdir.

Tabii ‘ağlama edebiyatı’ yapan birileri de, Sosyal Demokrat düşünceden yararlanıp, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i aldatmaya teşebbüs etmezse…

***-

GÜNCEL

*- Fazıl Say, Kaz Dağlarının sesi olacak!

Kaz Dağları’nda Vicdan ve Su Nöbeti kapsamında Moğollar bölgede konser verdi. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da 18 Ağustos’ta konser verecek.

*-  20 Eylül’e hazırlanıyor

İzmir,  İklim Krizine Karşı Küresel Eylem Gününe Hazırlanıyor. İzmir İklim Aktivistleri Küresel İlkim Günü için buluştu. Aktivistler ‘Sıfır Gelecek- İzmir’ adıyla duyurularını yapacak.

31 Temmuz’da ilk toplantılarını gerçekleştiren İzmir’deki iklim aktivistleri iklim krizi ve bu konuda yapılması gerekenleri tartışmak için İzmir Tabip Odası’nda buluşup  iklim krizini ve 20 Eylül Dünya ‘İklim İçin Grev’ gününde yapılabilecekleri tartıştılar.

*- Dyofleks ile su sızdırmayan çatılar

DYO’nun çatı izolasyonu için geliştirdiği Dyofleks, çatılarda su ve neme karşı mükemmel çözümler sunuyor. Sıcak ve soğuktan etkilenmeyen Dyofleks, su geçirmez yapısıyla çatıların su sızdırmasının önüne geçiyor.

Her yıl 30’un üzerinde piyasaya yeni ürün sunan, Ar-Ge harcamaları toplam cirosu içinde yüzde 2,5-2,8 arasında paya sahip olan DYO’nun çatı izolasyon ürünü Dyofleks, ileri teknoloji ile deneyimi aynı çatı altında buluşturan özel bir ürün olarak dikkat çekiyor.

*- Sigaranın zararları senaryo yarışması

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından “Sigaranın Zararları” konulu ödüllü senaryo yarışması düzenleniyor. Üniversite öğrencilerine yönelik yarışmada öğrenciler en iyi senaryoyu yazmak için yarışacak. “Dumansız Kampüs” projesi ile sigaraya savaş açan Ege Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi öğrencileri de yarışmaya yönelik çalışmalara erkenden başladı.

*- TÜFAD ödüllerinde yılın en başarılı antrenörleri

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği  (TÜFAD) İzmir Şubesi bölgenin başarılı antrenörlerini  ödüllendirdi.

Ödüllendirilen antrenörlerden ikisi geçen yıl Foça Belediyespor alt yapısında ve Bağarası Spor Kulübü’nde görev yaparak başarılara imza atan Şerafetin Camcı ve Deniz Kara oldu.

Ödül töreni  5 Ağustos 2019 Pazartesi günü Saat 17.30’da Halkapınar’daki Atatürk Stadyumu Futbol Hakemleri Derneği Eğitim Salonu’nda yapıldı.

Başarılı teknik adamlara ödülleri, TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, İzmir Şubesi Başkanı Dr. Şaban Acarbay ve  diğer yetkililerce verildi.

*- TSYD aylık spor haberleri raporu

Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye Spor Yazarları Derneği için hazırladığı Temmuz ayı raporunu açıkladı.

Rapora göre Temmuz ayında futbol kulüpleri içinde en çok Fenerbahçe konuşulurken, en çok konuşulan kulüp yöneticisi ise Ahmet Ağaoğlu oldu. Teknik direktörler listesinde ise Fatih Terim ilk sıraya yerleşti.

*- Tarihe Saygı/Yerel Koruma” ödülleri için başvurular başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve İzmir’de tarihe duyarlılığın simgesi haline gelen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri için başvurular başladı.

Yarışmaya katılım 23 Ağustos 2019 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek.

Tarihi mirasa sahip çıkan, koruyarak yaşatan ve bu alanda katkısı, emeği bulunan İzmir ile ilgili tüm çalışmalara açık olan yarışma için “Tarihi Yapıda Yaşam”, “Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması”, “Basit Onarım”, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım”, “Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım”, “Emek”, “Katkı” ve “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik” kategorilerinde başvurular kabul edilecek.

*- Ödemiş Belediyesi konservatuarı açılıyor

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  belediye bünyesindeki mevcut kültür sanat kurslarının ve koroların daha da genişletilerek konservatuar çatısı altında hizmet vereceğini ifade etti.

Ödemiş Belediyesi, vatandaşların sosyal ve kültürel yaşamlarına katkı sağmak amacıyla belediye bünyesinde uzun yıllardır çeşitli kültür sanat kursları düzenliyor.

Bu çalışmaların genişletilerek hizmet vermesi amacıyla Ödemiş Belediyesi Konservatuarı kurulması yönünde çalışmalar başladı.

*- Sokak hayvanları için Çeşme’de!

Sosyal sorumluluk projeleri dikkat çeken Çeşme Belediyesi’nden yaza damga vuracak bir konser daha! Dünyaca ünlü İtalyan pop tenor Alessandro Safina ve Arp sanatçısı Victor Espinola, sokakta ve barınaktaki sahipsiz hayvanlar yararına konser vermek için Türkiye’ye geliyor.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Yeryüzü cennetimiz Çeşme’de aç, susuz, yaralı ve yardıma muhtaç can dostlarımıza dokunabilmek ve bu etkinlikle daha çok kişiye seslenerek, sahipsiz hayvanlarımıza yardım eli uzatmayı amaçlıyoruz” dedi.

*- Marmaris’te İdil Biret rüzgarı

Dünyaca ünlü piyano virtüözü İdil Biret, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, İdil Biret Müzik Festivali’nin ilk gününde Marmaris Amfi tiyatroda sahne aldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmaris Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İdil Biret Müzik Festivali’ etkinlikleri kapsamında Devlet Sanatçısı İdil Biret ve Büyükşehir Belediye Orkestrası, Marmaris Amfi Tiyatro’da sahne aldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şefi Münif Akalın şefliğinde gerçekleştirilen ve yaklaşık iki saat süren konseri, yaklaşık 3 bin sanatsever izledi.

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir cevap yazın