Buradasınız
Anasayfa > ATATÜRK > Ekselansları ATATÜRK; / Baha Akıner

Ekselansları ATATÜRK; / Baha Akıner

Sosyal Medyada Paylaş

Cumhuriyetin 10. yılı. 90 yıl önce bugün, 17 Eylül 1933… EINSTEIN, ATATÜRK’e mektup yazar:

“Ekselansları ATATÜRK;

OSE Dünya Birliği’nin Şeref Başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesör ile doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum.

Sözü edilen escort maltepe kişiler Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdoyirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından, ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz; tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir.

Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan Prof. Albert EINSTEIN…”

*****

İşte, Cumhuriyet rejiminin henüz 10 yaşında olduğu günlerdeki Türkiye…

Şimdi mi?

“Eski Türkiye” mi diyordunuz adına? Deniz kokulu Mersin akşamüstünden en içten selam ve saygılarımla…

Bir yanıt yazın

Top