Ege’nin ziraat mühendis adayları Foça’da kooperatifçiliği uygulamalı gördüler

Sosyal Medyada Paylaş

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğrencileri Tarımsal Kooperatifçilik dersini uygulamalı olarak Foça’da yaptılar. Öğrenciler kooperatif faaliyetlerini yetkililerinden dinledikten sonra aralıksız devam eden zeytin sıkım işlemlerini izlerken musluktan akan altın rengi yağın tadımını da yaptılar.

Foça’yı İzmir Çanakkale Karayolu’na bağlayan yol üzerinde Gerenköy Sapağı mevkiinde bulunan Tariş’e bağlı 880 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi tesislerinde yapılan uygulamalı eğitime Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nün 40 üçüncü sınıf öğrencisi, öğretim üyeleri Prof.Dr. Murat Yercan ve Araştırma Görevlisi Filiz Kınıklı ve bazı yüksek lisans öğrencileri ile birlikte geldiler. Tariş Birlik Danışmanı Hulusi Önal ve Kooperatif Başkanı Ercan Yüksektepe tarafından tarihçe, yapılaşma ve faaliyetler hakkında bilgilendirilen öğrenciler daha sonra tesisleri gezerek devam eden zeytin sıkım işlemlerini izlediler. Zeytinin havuzlara dökümü, paletlerle yıkama ve ayıklama ünitesine gönderilmesi, makinalarda sıkım, musluklardan akan üründen bardakla alarak tadım, her üründen alınan numunenin laboratuvarda incelenerek asitlik derecelerinin belirlenmesi, dolum, yan ürün olarak çıkan pirinanın değerlendirilmesi gibi işlemleri merakla ve notlar alarak izleyen geleceğin Ziraat Mühendisleri sordukları sorularla konunun inceliklerini de öğrendiler.

Prof.Dr. Murat Yercan Kooperatifçilik dersini bir kooperatifte yapmak istediklerini, bunun için üretici ilişikleri ve faaliyetleri konusunda en başarılı kooperatiflerden biri olarak takip ettikleri Foça 880.No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış kooperatifini seçtiklerini söyledi. Prof.Dr. Murat Yercan; “Gençler Ziraat Mühendisi olmadan önce bir kooperatif nedir, nasıl çalışır, kırsal kesimde hangi sorunlara çözüm bulur, bunları öğrenmeleri gerek. Bizde bunları yerinde göstermek istedik. Bunun içinde bölgenin en başarılılarından biri olan Foça Kooperatifini seçtik.Nasıl üretim yaptıklarını, kooperatifle ortakları arasındaki ilişkilerin ne şekilde yürüdüğünü pratik olarak gördük. Çok başarılı ve yararlı bir gezi olduğunu düşünüyorum. Böyle başarılı kooperatifleri yerinde görmek bizi de gururlandırıyor. Bu tür kooperatiflerin Türk tarımı ve zeytinyağı sektörü için son derece önemli katkıları olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Öğrenciler bilgilendirme ve faaliyetlerin yerinde izlenmesinin ardından İzmir’e uğurlandılar.

Seyfi GÜL

Bir cevap yazın