Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > DR ACARBAY’DAN SÜPER LİGE CHECK UP / ÜNAL TÜMİN

DR ACARBAY’DAN SÜPER LİGE CHECK UP / ÜNAL TÜMİN

Sosyal Medyada Paylaş

Tüm seyir sporlarının olmazsa olmazı “tribünler”, sporcuların süper gücü ise “tribün desteği” dir … Kalabalık tribünler önünde “alkış ve tezahüratlar” la açılan “süper ligimiz” maalesef 2 gün sonra sesiz- sedasız kapanacak… Heyecanı ise, daha geçen haftadan bitti! Tek fark; Tribünler yerine, sokaklar şampiyonlar için Covid-19 eşliğinde organize (!) olurken, düşenler için evlerde yas tutuldu. Öyle ya; kesilen stat ışıkları bile, boş tribünler önünde bir süre şampiyonu aramamıza (!) vesile oldu…

Bir bakıma “Görünmez güçlüklerle” dolu bir lig döneminin “nabzını tutup, tansiyonunu” ehline ölçtürmek için Türkiye Antrenörler Derneği’nin (TÜFAD) İzmir Şube Başkanı değerli dostum DR. Şaban Acarbay’ın kapısını çaldım. Ligin sağlık raporunu istedim…

İşte raporun önsözü: “Böylesine kaotik olgularla, psikolojik alanda sıkışıklarla tarifsiz zorluklarla dolu bir lig de esasen şampiyon olmak ile küme düşmek arasında manevi anlamda pek fark bulunmamaktadır. Bir şekilde yaşamsal riskler altında ligi tamamlamak, lig derecesi ne olursa olsun büyük bir başarıdır…”

Türk antrenörlüğü adına üst liglerde görev yapan teknik adamlar tüm olumsuzluklara rağmen memnuniyet verici gelişmeler olduğuna dikkat çeken Acarbay, öncelikli örnek olarak Okan Buruk’ u gösterip “Şenol Güneş, Aykut Kocaman, Ertuğrul Sağlam, Hamza Hamzaoğlu’ndan sonra; bu üst ligde sporcu ve teknik adam olarak şampiyonluk yaşayan 5 kişi olmuştur.” demeyi de ihmal etmedi. Ardından da yaşanan olumsuzluklara rağmen yıllardır savunduğu şu sözünü de tekrarladı: “Kendi teknik adamlarımıza güven duymalıyız.” … TÜFAD Başkanı İsmail Dilber ve tüm kıymetli ekip mensuplarının özverili çalışmaları ile Türk Antrenörlüğünün çok olumlu döneme girdiğini hatırlatan Acarbay, tüm amatör lig kademelerinde imkansızlıklarına rağmen mütevazi teknik adamlarının mucizelerine de işaret etmeden geçemedi. İçinde bulunduğumuz “kaotik lig dönemine” rağmen olumlu çıkışlar yapan diğer isimleri de şöyle sıraladı: Fatih Terim, Mustafa Denizli, Şenol Güneş, Samet Aybaba, Abdullah Avcı, Ünal Karaman, Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural, Sergen Yalçın, Alanya Teknik Direktörü Erol Bulut ve Hatayspor Teknik Direktörü Mehmet  Altıparmak..

Evet, Türk Futbol Tarihi’nin en zor yaşamsal risklerle dolu ligini tamamlama noktasındayız… Özellikle ve öncelikle Teknik Adamlara ve sporculara her anlamda büyük zorluklar yaşatan bir lig olarak Futbol Tarihindeki yerini alacaktır.

Dr. Şaban Acarbay’ın gazetemizin okurlarına da mesajı şu oldu:

“Umarım ve dilerim , 2020-2021  lig döneminde bu sorunlar yaşanmaz…Sorunların tespiti yapıldığı takdirde, ülkemizin gücü ve gerçekleri ile bu sorunların üstesinden  gelinir diye düşünmekteyim. Bu hayati konuda TÜFAD tüm şube ve mensupları ile gençliğimizin , kulüplerimizin ve ilgilin yetkili mercilerin yanında olmaya hazırdır. Sağlık dileklerimle saygılarımı sunarım.”

Bir cevap yazın

Top