Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > *- DEPREM YARARINA FESTİVAL! / YAŞAR EYİCE

*- DEPREM YARARINA FESTİVAL! / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Endemik otlar ve bu otlarla hazırlanan eşsiz lezzetlerle keyifli anlar yaşatan ‘Otların Rüzgârlı Öyküsü’ Alaçatı Ot Festivali, bu yıl on ikinci kez

27-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, 11 ili etkileyen depremlerin yaralarını sarmak amacıyla bu yıl Alaçatı Ot Festivali’nin dayanışma festivali olarak düzenleneceğini belirtti.

Oran, festivalde depremden etkilenen 11 ilin bölgesel lezzetlerinden oluşturulacak stantlarla, vatandaşlara ve yerel üreticilere destek olunacağını dile getirdi.

Birbirinden leziz etkinlikleri, sokaklara yayılan mis gibi kokuları ile önemli Dünya festivalleri arasında yer alan Alaçatı Ot Festivali bu yıl da konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleri ile milyonları ağırlayacak.

*- MUTFAKTAN BAŞLAYARAK

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ‘Dünya Su Günü’ münasebetiyle yaptığı açıklamada kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, ‘Mutfaktan tarlaya kadar her alanda suyu bilinçli ve tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Bir damla suyu bile israf etme lüksümüz yok’ dedi.

Ülkemizin de içerisinde yer aldığı Doğu Akdeniz Havzasının küresel iklim değişikliğinden etkilenen bölgelerden birisi olduğunu belirten Çelik, Meteoroloji verileri ve yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda kuraklığın çok daha tehlikeli bir hale gelebileceğini vurguladı.

*- BİR DAMLA SUYU BİLE…

Ülkemizin su varlığı açısından Dünyada ‘Su Fakiri Ülkeler’  içerisinde yer alması nedeniyle suyun tasarruflu kullanılması bakımından herkese çok önemli görevler düştüğünü belirten Çelik, ‘Kuraklıkla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte su kaynaklarımızın sürdürülebilir kullanımını amaçlayan politikalar belirlenerek en verimli şekilde kullanımı planlanmalı ve acil eylem planları devreye alınmalıdır.

Artık bir damla suyun değerini çok iyi bilmemiz lazım.

Mutfaktan tarlaya kadar her alanda suyumuzu bilinçli ve tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz.

Bir damla suyu bile israf etme lüksümüz yok.’ değerlendirmesinde bulundu.

*- SU ZENGİNİ DEĞİLİZ

Sevgili okuyucularım:

Ülkemizde kullanılan toplam 57 milyar metreküp suyun 44 milyar metreküpünün tarımda kullanıldığı dikkate alındığında suyun tasarruflu ve en verimli şekilde kullanılması son derece önemlidir.

Ülkemizin neredeyse tamamında hala damlama sulamaya geçilemedi. Hala vahşi sulama yaptığımız yerler var.

Vahşi sulama yapacak kadar su zengini olmadığımız artık iyice kafalara kazınmalıdır.

Dolayısıyla yüzde 65’lere varan oranlarda su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

*- ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ

Kuraklığın meydana getireceği olumsuzluklar deprem ya da sel felaketlerinden çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek boyuttadır. Dolayısıyla kuraklık tehlikesini göz ardı etmeden 85 milyon insanın gıda güvenliğini sağlayacak tedbirlerin acilen alınması gerekir.

Susuz ne bitkisel üretim ne de hayvansal üretim olamaz.

Bu çerçevede ülkemizin 10-20 yıl ya da 50 yıl sonrası için bitkisel ürün deseni ve buna bağlı olarak hayvancılık modelinin şimdiden planlanması gerekir.

Kuraklığa dayanıklı, daha az suya ihtiyacı olan ürünler ile kaba yem bitkilerinin ekimi teşvik edilerek desteklenmeli ve akademik anlamda da bilimsel çalışmalara ağırlık verilmelidir.

*-TASARRUF SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

Suyu evimizde, iş yerimizde bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında her nerede olursa olsun tasarruflu kullanma konusunda acilen seferberlik içerisinde olmamız lazım.

Artık suyun petrolden daha değerli olduğu gerçeğini sadece söylemde değil eylemde de görmeliyiz.

Dolayısıyla ülkemizin geleceği için suyu tasarruflu ve verimli kullanmalıyız.

Aksi halde bunun faturası gerek çiftçilerimiz gerekse tüketicilerimiz ve nihayetinde ülkemiz için ağır olabilecektir.

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir yanıt yazın

Top