Buradasınız
Anasayfa > EKONOMİ > Demirin zammına karşı iş bırakma eylemine gidiyorlar

Demirin zammına karşı iş bırakma eylemine gidiyorlar

Sosyal Medyada Paylaş

Artan demir fiyatlarına tepki olarak, merkezi Ankara’da bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu yeniden paydos çağrısına hazırlanıyor. Eyleme İzmir’den de destek gelirken, İnşaat Mühendisi Necip Nasır, demirdeki yaklaşık yüzde 35’lik fiyat zammın kabul edilemez olduğunu ve haksız artışın inşaat maliyetleri ve aynı zamanda tüketiciye de yansıyacağına dikkat çekti.
Türkiye’deki deprem gerçeğinin ve ülke genelinde yüzde 65’e yakın kentsel dönüşüm zorunluluğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı, Konfederasyon Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır, inşaat demirine yapılan zammı eleştirdi. Nasır, zamlara karşı çıkarak, “Bu konuda hükümetimizin her türlü ön açıcı çabayı gösterdiği bir süreçte, demir üreticileri ve satıcılarının, inşaatın ana malzemelerinden olan inşaat demirine, gerçeğe uygun hiçbir gerekçe göstermeden yaptıkları zamları kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Demirin tonu 2 bin 500 TL’yi aştı
Demirin fiyatlarıyla ilgili bilgi aktaran Necip Nasır, demirin tonunun 2 bin 500 TL’yi aştığına dikkat çekti. Necip Nasır, “Türkiye demir üretiminde dünyada ilk 5’te yer alıyor. Bölgemizde yaşananlarla ülkemizin siyasi ve ekonomik olarak yaşadığı bu önemli süreçte demir üreticilerinin de serbest piyasa ekonomisi içinde daha duyarlı ve gerektiği şeklinde ticaret yapmalarının bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamaları gerekiyor” diye konuştu.

Son çare iş bırakma çağrısı yapacaklar
Sorunu yakından takip eden, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den demirdeki ithalat vergisinin düşürmesiyle başlattığı bu çok önemli adımda daha kalıcı sonuçlar oluşturacak çözümler noktasında destek beklediklerini belirten Nasır, çözüm bulunamazsa, son çare olarak, 5 federasyon ve 120 bin üyesi olan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak iş bırakma çağrısı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

Top