Buradasınız
Anasayfa > Genel > Çöken yol ’seyir terası’ oldu

Çöken yol ’seyir terası’ oldu

Sosyal Medyada Paylaş

Kütahya’nın Emet karayolunda çöken yol, vatandaşlar için adeta ’seyir terası’ oldu.
Emet ilçesi Günlüce köyü Sarıyer mevkiinde geçtiğimiz yıl 8 kilometrelik kısmı tamamlanarak trafiğe açılan yol, hafta sonu akşamüstü saatlerde yaşanan çökme sonucu trafiğe kapatıldı. Emet-Tavşanlı karayolu trafik akışı eski yoldan sürdürülürken yeni yolun çöktüğü yere giden vatandaşlar burada hatıra fotoğrafı çekilerek düşüncelerini dile getirdiler.
Günlüce köyü sakinlerinden Nuri Sayın, yaklaşık 60 yıl önce de heyelan nedeniyle bu bölgede büyük çökmeler yaşandığını belirterek, “Buralar heyelan bölgesi, 50 – 52 yıllarında heyelan yaşanmış ve köyü teğet geçmiş. Buralarda kömür çıkmıştı, mühendis getirdik ve o da buranın heyelan bölgesi olduğunu söyledi. Menfez yapıldı buraya ve dolgu yapıldı. Köyün birçok yerinde toprak kayması yaşanıyor. Görevli araçları yol yapıldıktan sonra buralarda dolaştı. Devlet nasıl oldu da burayı teslim aldı anlamadık. Esas yol az daha yukarıdan sağlam zeminden geçmeliydi. Düşününki buradan göçük sırasında bir asit tankeri geçseydi ne oldurdu buranın hali. Burası bindiğin dalı kesmek gibi olmuş. Dolgu yaparak doldurdular burayı” dedi.
Köy halkından Kısmet Ünal ise, “Heyelan bölgesi denir buralara. Çok heyelanlar oldu önceleri de” diye konuştu.
Yine köy halkından Emekli Ali İşleyen ise yapılan yolun biraz daha yukarıdan yapılması halinde daha güvenli olacağını belirterek, “Kendi şahsi düşüncem yapılan yeni yol 100 metre üst kısmından geçse daha sağlam zeminde olurdu. Çökme esnasında geçen araç olsaydı ölümlü olurdu. Yolu güvenlik açısından kapattılar ve eski yoldan trafik akışı sağlandı” dedi.

Bir cevap yazın

Top