Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > CHP ‘DE SULAR DURULMUYOR… İSTEMEZÜKÇÜLER BASTIRIYOR / YAŞAR EYİCE

CHP ‘DE SULAR DURULMUYOR… İSTEMEZÜKÇÜLER BASTIRIYOR / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Bir iki gündür medyaya konu olanlardan biri de akaryakıt fiyatlarının artması…

Buna neden olarak da ‘Ham petrol fiyatlarının artması’ gösteriliyor.

Bu olamaz!

Çünkü; dünyada ham petrol fiyatları düşüyor.

Hep Amerika Birleşik Devletleri dikkate alınıyor ya, araştırın bakın benim dediğim gibi olduğunu göreceksiniz.

ABD’de borç limiti krizi şimdilik aşıldı.

Peki ne oldu?

Borsalar yükselişte!

Bu bizim ihracatçılarımızı da ithalatçılarımızı da yakından ilgilendiriyor.

Tabi ki sonuçta bizi de!

Bunun sonucu ne oluyor?

Bunu da belirteyim:

Konut dışı emlak sektöründe kriz geliyor.

Bize göre ters orantılı Amerika’da şu anda konut fiyatları ile kiralarda büyük gerileme var.

ABD’de toplam 20 trilyon dolarlık bir emlak piyasası olduğu varsayılıyor. Bu piyasada el değiştiren konutlardan bir kısmının önümüzdeki iki yıl içerisinde bankalara 1,5 trilyon dolarlık kredi ödemesi bulunuyor.

Ekonomi uzmanları ticari konut kredilerinin yüzde 70’inden fazlasının bölgesel ve daha küçük ölçekli finans kurumları tarafından verilmiş olmasının riski daha da arttırdığına dikkat çekiyor

*- DOLAR REKOR KIRDI

Şimdi geleyim, akaryakıt fiyatlarındaki artışın gerçek nedenine!

Hemen yeni yani taze haberi vereyim:

Seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yükselişini hızlandıran dolar kurunda bu sabah saatlerinde hareketlilik doruk noktasına ulaştı.

Önceki kapanışa göre yüzde 5’lik bir yükseliş gösteren dolar kuru, 22,75’i görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Euro da TL karşısında yükselişini sürdürüyor.

Euro/TL kurunda 24,65 seviyesi görüldü.

Dolar seçimden önce 20 liranın altındaydı

Dolar/TL, 14 Mayıs seçimlerinden önce 19,58, 28 Mayıs’taki seçimlerden önce ise 19,97 seviyesindeydi.

*-  REDDETME ORANI ARTTI?

Özellikle son iki yıldır Türkiye’den Schengen vizesiyle Almanya’ya turist amaçlı ya da işleri nedeniyle gelmek isteyenlerin başvurularının reddedilmesinde artış yaşanıyor.

Konuyla ilgili Almanya’dan gelen “sorun yok” açıklamaları, vize alamamaktan şikayet eden vatandaşlarca inandırıcı bulunmuyor

Konu kısa bir süre önce Alman parlamentosunda Türkiye’den yapılan başvuruların önemli bir kısmının neden reddedildiği şeklinde bir soru önergesi olarak ele alındı.

Soru önergesine cevap veren Alman Dışişleri Bakanlığı 2014‘de Türkiye’den Schengen vizesi başvurusunda bulunan 197 bin 79 kişinin yüzde 5,9’nun başvurusunun reddedildiğini, sonraki yıllarda ret oranının hızla arttığını, 2022’nin ilk yarısında başvuruda bulunan 121 bin 944 kişinin yüzde 20,7’sinin başvurusu kabul edilmediğini açıkladı.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’dekinden daha fazla vize vermiyor’ dedi.

Açıklamada, ‘Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir’deki Alman dış temsilcilikleri Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 100 bin Schengen vizesi vermiş olmaktan gurur duymaktadır. Bu sayı 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış ve yeniden pandemi öncesi 2019 yılındaki seviyeye ulaşmıştır’ denildi.

Bu paylaşımlara vize almakta sorun yaşayan vatandaşların sosyal medya üzerinden tepki göstermesi dikkat çekti. Birçok vatandaş yapılan açıklamayı inandırıcı bulmadığını yazarken, bütün evrakları tam olmasına rağmen vize başvurularının reddedildiğini ifade edenler oldu.

*- SANATÇI VE İŞADAMLARI DA ETKİLENİYOR

Son haftalarda Almanya’nın vize vermeme uygulamasına tanınmış sanatçılar Onur Akın ve Volkan Konak da takıldı.

Daha önce duyurusu yapılan konserler için vize verilmemesi üzerine konserleri iptal edildi.

Son olarak daha geçen hafta “Kelepçe Kullanma Kılavuzu” isimli oyunun ekibi, Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ne davet edildi ancak başrol oyuncusu Başak Daşman’a Almanya vize vermeyince gösteri zorunlu olarak iptal edildi.

Türk işadamlarının da, hem ziyaretçi hem katılımcı olarak Almanya’daki fuarlara katılmakta zorluk çektikleri biliniyor.

Ekonomi çevreleri, hem önceden yapılan ödemeler ve seyahat iptalleri hem de kaçan iş fırsatları nedeniyle Türk ihracatçıların kaybını sadece bu yıl sonuna kadar 200 milyon Euro olarak gösteriyorlar.

Türkiye’deki tur operatörleri de, Schengen vizesi prosedürüne maruz kalmak yerine vizesiz destinasyonların tercih edildiğini, vizesiz ülkelerde artışın yüzde 60’ı geçtiğini duyurmuştu.

*-VİZELERDE YAŞANAN SORUNUN NEDENLERİ

Peki Almanya vize konusunda neden sorun çıkarıyor? Almanya’daki yorumlarda, Türkiye’den yapılan başvuruların oranının son üç yıl içinde önemli oranda artmasının temel nedeninin ülkedeki ekonomik ve siyasi sorunlardan kaynaklandığı belirtiliyor ve bu artışın ret cevaplarının fırlamasına neden olduğu öne sürülüyor.

Almanya’nın vizeyi zorlaştırarak, Türkiye’den çok sayıda kişinin Almanya’ya gelmesini bu yolla engellemek amacında olduğu belirtiliyor. Bütün belgelerinin tam olduğunu söyleyenlere bile seyahat gerekçesi inandırıcı olmadığı veya Türkiye’ye geri döneceğinden şüphelenildiği gerekçesiyle ret verildiği bildiriliyor. Sadece turizm amaçlı gelmek isteyenlere yönelik “keyfî” uygulamaların da seyahat özgürlüğünün ihlali anlamına gelmesi eleştiriliyor.

*-  İHRACATÇILARIN SORUNLARINDA LİSTE BAŞI

İhracatçılar, yakın zamana kadar finansman bulamama, döviz kurlarının enflasyon rakamlarının gerisinde kalması ve enerji fiyatlarındaki yükseklik gibi sorunlarla mücadele ederken pandemi sonrasında seyahat taleplerinin tekrar gündeme gelmesiyle vize sorunuyla başbaşa kaldılar. Vize sorunu ihracatçıların sorunları arasında liste başı konumuna yükseldi.

*- BONUS OLARAK VERİLEN

İhracatçılar, yakın zamana kadar finansman bulamama, döviz kurlarının enflasyon rakamlarının gerisinde kalması ve enerji fiyatlarındaki yükseklik gibi sorunlarla mücadele ederken pandemi sonrasında seyahat taleplerinin tekrar gündeme gelmesiyle vize sorunuyla baş başa kaldılar. Vize sorunu ihracatçıların sorunları arasında liste başı konumuna yükseldi.

Türk ihracatçıları, ihracatımızın yarıdan fazlasını yaptığımız Avrupa Birliği ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptıkları vize başvurularında en büyük sorunu yaşıyorlar.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihracatçıların son 1 yıldır kredi alamadıkları şikayetiyle kendisini aradıklarını ve çözüm talep ettiklerini dile getirdi.

*- CHP’DEKİ TARTIŞMA

Türkiye’de ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni yönetim yapısının, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı devam ettirme kararının bir işareti olup olmadığı tartışılıyor.

CHP’de Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu, Lale Karabıyık ve Ahmet Akın’ın dışında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yenilendi ancak Parti Meclisi’nden (PM) yapılan atamalarda “Kılıçdaroğlu ekibi” özelliğinin ön plana çıktığı değerlendirmesi yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakınlığı nedeniyle Gökhan Günaydın’ın MYK yerine CHP TBMM Grubu yönetiminde Grup Başkanvekili olarak görevlendirilmesi de “CHP Genel Merkezi’nden uzak tutma” olarak yorumlandı.

Yeni MYK’sıyla Kılıçdaroğlu’nun CHP’de olası lider adaylarına kapıyı açacak bir geçiş sürecini mi başlatacağı yoksa 2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimleri gerekçe göstererek genel başkanlık görevini korumaya mı alacağı merak konusu.

CHP’de Meclis ve genel merkez yönetiminde kadın siyasetçiler ağırlıklı bir tablo oluşturmasıyla Kılıçdaroğlu’nun önemli ölçüde yenilenme algısı oluşturmayı amaçladığı ileri sürülse de parti tabanında bunun yeterli olmadığı eleştirileri dile getiriliyor.

Kılıçdaroğlu, Oğuz Kaan Salıcı’nın genel başkan yardımcısı sıfatıyla yürüttüğü parti örgütü sorumluluğuyla ilgili yeni MYK’da görevlendirme yapmadı ve böylece örgütü tümüyle kendisini bağlı hale getirerek, partide neler olacağıyla ilgili soru işaretleri yarattı.

Bununla birlikte, parlamento seçiminde başarısızlık yaşandığı görüşünü ifade eden Murat Karayalçın, Kılıçdaroğlu’na adeta destek verirken, CHP’nin parti örgütünde yapısal sorun ve kapasite düşüklüğü olduğunu kaydetti.

CHP’de “parti örgütünce adaylar belirlenmeli” görüşünü savunmasına rağmen Karayalçın’ın, CHP’nin il ve ilçe teşkilatlarında 14 Mayıs öncesinde rahatsızlığa yol açan, milletvekili aday listesi belirlenmesinde “ön seçim yapılmaması” kararında Kılıçdaroğlu’nun rolüne değinmemesi dikkat çekti. CHP’de 8 Nisan günü milletvekili aday listesi taslağı hazırlığı MYK üyeleriyle ortaklaşa yapılsa da 14 Mayıs’ta illerde CHP’nin hangi adaylarla temsil edileceği konusunda son karar Kılıçdaroğlu’na aitti.

Kılıçdaroğlu, parti tüzüğü uyarınca dün görevlendirdiği MYK üyeleriyle bugün ilk toplantısını yaparak, olağan kurultay kararını resmileştirdi.

CHP Parti Sözcüsü görevini yürütmeye devam ederek, kameralar karşısına geçen Faik Öztrak, “Bugün kongreler takvimini başlatma kararını alındı. Söylemiştim, yasal, asgari süreler dikkate alınarak bu takvimi en hızlı şekilde tamamlayacağız. Mevzuattaki asgari sürelere uyarak en hızlı şekilde kongreler takvimimizi tamamlayacağız. Bu Ekim olur, Ekim ortası olur. Yolda yürürken bir bakalım” dedi.

Öztrak’ın açıkladığı takvim uyarınca 6 Haziran itibariyle yasal itirazlar için tanınması gerekli zorunlu süre aralıkları hesaplandığında üç aylık süreçte en geç 15 Ekim’e kadar ilçe ve il kongreleriyle kurultay aşamasına gelinecek.

CHP yönetiminde bugün eğer illerde kongre sonuçlarıyla ilgili itirazlar olmazsa takvimi kısaltmak gerektiği de konuşuldu. Aksi takdirde CHP 38. Olağan Kurultayı, 30 gün öncesinde ilan edilmesi gerekliliği nedeniyle Kasım ayında yapılabilecek. Eğer illerde süreç hızlıca ve itirazsız tamamlanabilirse CHP yönetiminde Ekim ayında Kurultay’ın yapılabileceği görüşü hakim.

*- İRAN YENİ HİPERSONİK FÜZESİNİ TANITTI

İran, yetkililer tarafından ülkenin ilk yerli üretim hipersonik füzesi olarak nitelendirilen füzesini tanıttı.

İran resmi haber ajansı IRNA, füze haberini duyururken ülke medyasında da Fettah ismi verilen füzenin fotoğrafları yayımlandı.

Basında yer alan fotoğraflarda, füzenin duyurusuyla ilgili toplantıya İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Cumhuriyet Muhafızları Elit Grubu’nun komutanlarının da yer aldığı görüldü.

İran’ın hava gücü konusundaki biriminin yöneticisi Emirali Hacızade konuya ilişkin devlet medyasına yaptığı açıklamada, “Güdümlü Fettah füzesi bin 400 km menzile sahip ve tüm savunma kalkanlarına sızma kapasitesine sahip” değerlendirmesinde bulundu.İran devlet televizyonunda yer alan haberde de “Fettah füzesinin düşmanların gelişmiş füze savunma sistemlerini hedef alabileceği ve füze alanında büyük bir sıçrama olduğu” ifade edildi.Haberde ayrıca bu hipersonik füzenin “ABD ve Siyonist İsrail’in Demir Kubbe isimli gelişmiş füze savunma sistemlerini de alt edebileceği” iddia edildi. Fettah füzesinin maksimum hızının saatte 15 bin kilometre olduğu ifade edildi.

Hipersonik füzeler sesten beş kat daha hızlı yol alabiliyorlar ve bu onların havada vurulmasını daha karmaşık ve zor hale getiriyor. İran, geçen sene yaptığı bir açıklamada da atmosferin dışına ulaşarak burada manevra yapabilen bir hipersonik füze geliştirdiğini belirtmişti.

*- PAK BAHADIR EFSANESİ MÜZEDE YAŞATILACAK

İzmir Kültürpark’ta (Fuar) kapatılan hayvanat bahçesinde uzun yıllar tek başına kaldıktan sonra 2007 yılında yaşama veda eden Asya fili Pak Bahadır artık sadece hafızalarda yaşamayacak.

Pak Bahadır’ın iskeleti ölümünden 16 yıl sonra müzede sergilenecek. Bilim insanları tarafından titizlikle yürütülen çalışmayla Pak Bahadır’ın kemikleri gömüldüğü yerden çıkarılıyor.

Parçaların birleştirilmesinin ardından ortaya çıkan iskelet Doğal Yaşam Parkı’ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi’nde ziyarete açılacak.

1954 yılında Pakistan’dan Kültürpark Hayvanat Bahçesi’ne getirilen, bir dönem İzmir’in simgeleri arasında yer alan fil Pak Bahadır, eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurtdışından gelen uzmanların ve hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını kaybetmişti.

 59 yaşındayken hayata gözlerini yuman Pak Bahadır’ın ölümü tüm İzmir’i yasa boğmuştu.

İzmir’in efsane fili Pak Bahadır, ölümünün üzerinden 16 yıl geçtikten sonra yeniden ayağa kaldırılarak Doğal Yaşam Parkı’ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi’nde sergilenecek.

   

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir yanıt yazın

Top