Çeşme Belediyemizin 2021 Yılı Bütçe Raporu / Av. Yeliz Karataş

Sosyal Medyada Paylaş

Belediyemizin 2021 Yılı Bütçe Raporunu aldık. AK Parti Çeşme Başkanı ve Çeşmenin Emin Sesi olarak bazı tespitler yapmak ve sorular sormak isterim.

Başkan Sn. Ekrem Oran yönetimindeki son 3 yılında Belediyemiz kurulduğu 1881 yılından bu yana görmediklerini gördü. İlk defa kredi kullandık mesela. İlk defa Belediyemiz varlıkları satıldı. 2021 yılında 11 ve 2022’nin ilk çeyreğinde 1 olmak üzere toplam 12 taşınmazımız satıldı.

Belediyemiz şirketleri Çeştur ve Alataş, kuruldukları tarihten bugüne görülmemiş sermaye arttırımına gittiler. Belediyemizin 57 taşınmazı, 8 işyerinin işletme hakkı bu şirketlere devroldu. Nakit olarak verdiğimiz 20 milyonla birlikte, bugüne dek şirketlerimize aktarılan malvarlığımızın nakdi karşılığı 95 milyon lira. Son olarak devrine karar verilip de henüz değer tespitleri yapılmayanlarla birlikte bu değerin 200 milyonu geçeceği kanaatindeyim.

Alataş ta Çeştur da kamu tüzel kişisi olmadığından, kamusal bir denetimi yok. Hala Belediyemiz elinde olsa komisyonuydu, harcama yetkilisiydi derken birçok elden, dikkatten ve denetimden geçecek olan öz varlıklarımızın hala emin ellerde olduğunu söyleyebilir miyiz? Çeştur’un yaklaşık 7 milyon lira borcu var. Daha bu ödenmeden 4 milyon 500 bin lira kredi çekiyorlar. Peki Belediyemizce sürekli olarak para ve mal aktarılan bu şirket nasıl oluyor da borçlanabiliyor?

İşe alımlar Belediyemize değil, Çeştur’a yapıldığından; genç kardeşlerimizin Belediyemiz Çatısı altında çalışma şansı da kalmıyor. İşe girebilenler ise çok da uzun süre çalışamıyor. Biz de herkes gibi Çeştur çalışanlarının maaşlarını geç aldıklarını, fazla mesai gibi ücretlerini alamadıklarını, bu hususlara itiraz edecek olsalar mobinge uğradıklarını, sürekli olarak işten çıkartılma endişesi yaşadıklarını duyuyoruz. Sadece 2021 yılında Çeştur’da 227 kişi işe alınıp, aynı yıl içinde 176 kişi işten çıkartılmış. Bu kardeşlerimiz Çeştur değil de Belediyemiz çalışanı olsalar bu kadar hızlı bir döngü olur muydu? Asıl amaç seçim öncesi iş sözü verilen herkesi, bir süreliğine de olsa işe almak mı?

Çeşme’de yola çıkmanın safariden farkı yok. Burada yaşayan bizleri mağdur etmekle kalmayıp, ilçemizin turizmdeki itibarını da zedelemesine rağmen 2021 yılında yol yapım, bakım ve onarımına sadece 13 milyon 864 bin lira harcanmış. Hal ve vaziyet ortada, safariye devam.

2021’de dernek ve özel teşebbüslere 9 milyon 280 bin lira aktarmışız. Peki bu dernek ve özel teşebbüsler kim? Onlara bütçemizin % 6’sını aktarırken, muhtaç asker ailelerine verdiğimiz destek neden sadece 2 bin 675 lira?

4 milyon 130 bin liramızı temsil ve tanıtıma, 300 bin liramızı giyim kuşama, 48 milyon liramızı danışmanlık ve müşavirlik hizmetlerine harcamışız. Başkan Oran’a sormak lazım; hangi konularda danışmanlık aldık da bütçemizin, sadece yüzde 8’ini yollara harcarken, yüzde 30’unu buna ayırdık?

Belediyemizin 15 biriminin 11’i müdür değil de müdür vekilleri yönetiminde. Buna rağmen yazılı sınavı başarıyla geçmiş 5 personel, nasıl oluyor da sözlüde başarısız bulunuyor ve görevlerinde yükselemiyor? Madem görevde yükselemeyecek kadar başarısızlar, neden hala müdür vekili sıfatıyla çalıştırılıyorlar? Müşavirlik hizmetleri dışarıdan alınabilsin veya rahatlıkla göreve getirilip, görevden alınabilsinler diye mi?

Özellikle de yaz mevsiminde sineklerden dolayı ciddi şikayetler oluşmakta. Buna karşın, 2021 bütçesinin 1 milyon 132 bin lirasını çiçeklere harcarken, haşere ilacına sadece 90 bin lira harcamışız. Yani genel bütçenin bile değil, çiçeklere harcanan bütçenin yüzde 8’ini.

Elbette ki şayet gerçekten çok gerekliyse en profesyonel hizmet için en iyisinden danışmanlık alalım. Ama havaların ısınmaya başlamasıyla balkonlara çıkamaz hale gelmişsek, ayda bir araçlarımıza alt takım yaptırıyorsak Başkan Oran’ın hizmet önceliklerini gözden geçirmesi gerekir.

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı
Av. Yeliz Karataş

Bir cevap yazın