39 Okunma

Cemile Bulut ”Doğa ve Barış” isimli resim sergisine davet

Sosyal Medyada Paylaş

Foçalı Genç sanatçı Cemile Bulut ”Doğa ve Barış” isimli resim sergisi 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında İzmir Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde görülebilir.
Sergi Açılış-Kokteyl: 24 Eylül 2018 Saat:17:00

CEMİLE’NİN RESİM DİLİ
Cemile Bulut 1980 İstanbul doğumlu. Akademi İstanbul Grafik Bölümü mezunu.Resme 1992 yılında başladı. Desenini geliştirmek için değişik atölyelere devam etti. İlk yetişme dönemindeki işlerini 1994 yılında İstanbul’da Pentimento Art Shop’ta sergiledi.2004 yılında Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir karma sergiye katıldı. 2007 yılında İstanbul’da Petrol-İş Sendikası’nın galerisinde ilk bağımsız sergisini açtı.

İkinci bağımsız sergisini 2013’te yine Petrol-İş galerisinde açtı. Ekim 2013’te İstanbul’da, Nisan 2014’te Dünya Sanat Günü kapsamında Sinop’ta düzenlenen karma sergilere katıldı.

Üçüncü bağımsız sergisini 2014’te İstanbul’da Start Sanat Akademisi Galerisi’nde açtı. 2014’te Ortak Sanat İnisiyatifi’nin Kosova’da düzenlediği karma sergiye katıldı.
2016’da İstanbul’da dördüncü bağımsız sergisini Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde açtı. 2017’de İstanbul’da beşinci bağımsız sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Çalışmalarını İzmir Foça’daki atölyesinde sürdürüyor.

Cemile’nin geliştirdiği ikonografik dil içsel zorunluluğun ifadesi. Bu onun resim dilinin önemli bir özelliği. Bazı objeler ve figürler gizli anlamlarıyla onun ilgisini çekiyor ve sanatçı kişisel ikonografisini onlarla kuruyor.
Sanatçının resim dili çağrışımlar ve referanslar bakımından zengin. Resmin yüzeyinin altında sanki bir başka resim gizli.
Yinelenen insan ve hayvan figürlerinin hâkim olduğu kompozisyonlarda genellikle merkezi bir figür ağır basıyor. Her hayvan figürü resmin büyülü atmosferine (kompozisyona) girince hayvan kimliğini yitiriyor ve tanıdık bir kişilik kazanıyor.
Sanatçıyı saran tanıdık dünya yaratma sürecinde insanı şaşırtan büyülü bir dünyaya dönüşüyor. Her kompozisyon objelerde ve figürlerde kimlik değişimi yaratıyor. Onun gözünde her obje yaşıyor ve her objenin gizli bir yaşamı var. Dış dünyadan çekilip
alınan öğeler sadece yeni bir düzenlemeden geçmiyor, dönüşüme de uğruyor.
Sanatçının işlerini bu ölçüde benzersiz kılan ise kompozisyon. Cemile’nin resimlerinde yarattığı dünya çağımızın gerçekliğini yansıtıyor ve gözlerimizi açıyor.
Sanatçının hayalgücü hem bilinçaltından hem dış dünyadan besleniyor. Sessizliğin hâkim olduğu resimler algımızın sınırlarını zorluyor.

Cemile Bulut

Bir cevap yazın