Çanakkale Zaferi unutulmamalı! YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Öncelikle; Çanakkale Zaferi’nin 105’nci yıldönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  Çanakkale şehitlerimizi ve bugüne kadar canlarını vatan uğruna feda eden tüm aziz şehitlerimize saygı ve minnetle anıyoruz.

Ben bugün Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile birlikte Çanakkale’de olacaktım.

Ama başımıza Koronavirüs belası çıktığından evimde karantinadayım…

Öyle ki, ekmek ve suya kadar her ihtiyacımı kızım ile oğlum kapıdan karşılıyor.

Yani kapıdan bile içeri girmiyorlar.

Dostlara da tavsiyem bu…

Yani şaklabanlar hariç doktorlarımızın, bilim insanlarımızın açıklamalarına dikkat etmek zorundayız.

*- Neredeler?

Bazı değerler ve önemli günler unutulamaz, unutturulamaz!

Maalesef üzüntü ile yazıyorum:

Nedense hiç ama hiç kimse Çanakkale Zaferi’nden şu ana kadar söz etmiyor.

Neden?

Çünkü bütün dernekler, odalar, sektörler menfaat peşindeler.

Bildiri üzerine bildiri yayınlıyorlar dünden bu yana….

Hepsi yağcılık ve yalakalık peşindeler…

Tabii ki fırsat ve menfaat beklentileri var…

Bir haftadır kendisini özlediğimiz Reis, yani AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamayı bekliyor.

Bugün yeni bir ekonomi paketi açıklanacak…

Hemen herkes, yani parababaları, ‘Battık, bittik!’ diye devletten bilmem kaçıncı desteği bekliyorlar..

Kendilerini acındırıyorlar,,,,

Yani açlıktan öldüler!

Biraderler;

Bunlar son günlerde tüm stoklarını fahiş fiyatla piyasaya sürdüler…

Yani en azından altı ay içinde satacaklarını sattılar…

Köşeyi döndüler…

Şimdi her zamanki gibi ağlamalarını sürdürüp, Reis’i akılları sıraca etkilemeyi düşünüyorlar…

Akıllarında Çanakkale yok…

Fakir fukara da yok!

Biz ise şunu istiyoruz, Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi…

Tüm ev kiraları en azından altı ay devlet tarafından ödenmeli…

Bunun yanı sıra; her eve yiyecek paketleri verilmeli…

Su, elektrik, doğalgaz faturaları da devlet tarafından karşılanmalı, bunlardan vergi düşülmeli…

Kayıtlarda vardır;

Kira ile yaşamlarını sürdüren 60 yaşın üzerindekilerden ‘gelir vergisi’ alınmamalıdır.

Küçük işyerleri, ne bileyim bakkal, berber, kuaför, küçük bayiler, yani küçük esnafın tüm borçlarının vadeleri bir yıl uzatılmalıdır.

Ve de her aileye mutlaka ve mutlaka en azından ikişer bin lira karşılıksız ödeme yapılmalıdır.

Bunlar aklıma gelenler…

Herhalde uzmanlar ve de vatandaşlar dahasını bilirler…

Yani büyük patronlar, işverenler, değil sıradan insanlar düşünülmelidir.

Ekonomiyi kalkındıracak da bu insanlardır.

Alışveriş yapamazlar, sıradan normal ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa mutluluk ve huzur gelemez…

Günlük kazancı ile yaşamını sürdüren binlerce insanımız var…

Örneğin; ev hizmetlerine yardımcı olanlar…

Şimdi onlar da işsiz kaldı…

İşten çıkarılanlar; maaşlarını alamayanlar, alamayacaklar, sahtakar bazı işverenler tarafından  korona nedeniyle sömürülenler düşünülmelidir.

Yani daha dün bir, bugün iki…

Mali sıkıntı ortaya çıkmadı…

Ama fırsatçılar ortaya çıktı…

Artık bunlara da inanmayalım…

Şu an aklıma gelenler bunlar…

Siz eminimim ki çevrenizdekilerden ve yaşadıklarınızdan çok daha fazlasını biliyorsunuzdur…

Önce ve önce hiç kimsesi ve torpili olmayan sıradan insanlarımız…

Sesini çıkaramayan insanlarımız olmalı…

*-  ‘Çanakkale zaferi bir milletin uyanışıdır’

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Çanakkale Deniz Savaşları’nın ve Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümünü yaptığı yazılı açıklamayla kutladı.

Sındır, “Çanakkale tarihin akışının değiştiği, ulus olduğumuz, bağımsız Türkiye’nin temellerinin atıldığı topraklardır. Çanakkale, kanla yazılan bir destan ve bir milletin uyanışıdır. Tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, saygıyla selamlıyoruz. Minnettarız” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadele olduğunu ifade ederek açıklamasına başlayan Sındır, “105 yıl önce vatan için siper oldular, 15’inde cepheye koştular. Vatan için dönmeyi düşünmeyen, süngüyle ölüme giden kahramanlara vatan minnettar. Çanakkale bir devrin battığı, yeni bir geleceğin doğduğu yerdir. Türk Ulusuna Atasını, Atatürk’ü kazandıran destandır. Unutmayalım! Çanakkale’de, kurtuluş savaşında ve yurdun dört bir yanında vatan için verilen mücadeleler sayesinde bugün hürüz, özgürüz.” dedi.

Az önce belirttiğim gibi bir başka yönetici, siyasi ve her gün mesaj yayınlayanlardan ses seda çıkmadı…

Ya da ben görmedim…

*- Duygulandıran Çanakkale Türküsü

Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümlerinde son üç yılda 60 bin vatandaşıyla Çanakkale tarihi yarımada şehitlik ziyareti gerçekleştiren Aliağa Belediyesi, bu yıl hazırladığı ‘Övün Çanakkale’ isimli video kliple şehitlerin aziz hatıralarını andı.

Hazırlanan video klipte Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, belediye personelleri ile birlikte Çanakkale türküsünü seslendirdi.

*- Belediye personeli

Aliağa Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Övün Çanakkale’ isimli video klipte, Çanakkale türküsünün sözleri farklı müdürlüklerde çalışan belediye personeli tarafından söylendi. Videoda Aliağa’nın çeşitli yerlerinden görüntüler de yer alırken son olarak Aliağa Cumhuriyet Meydanı’ndaki dev Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen belediye personeli o unutulmaz türküyü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile birlikte seslendirdi.  

*- İzmir’de yeni önlemler

Bir belediye başkanın asli görevinin kenti korumak olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 bin 500 yıllık mirası gelecek kuşaklara en iyi şekilde taşımak için çalıştıklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede, belediye çalışmalarına ışık tutması amacıyla, “Bilim Kurulu” oluşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında ilk toplantısını yapan Bilim Kurulu’nun, virüsün yayılmasını önlemek adına aldığı bir dizi karar hemen uygulanmak üzere yürürlüğe konuldu. Belediye’de iki kişiyi aşan toplantılar sanal ortamda yapılacak. Çocukların büyük ilgi gösterdiği Sasalı Doğal Yaşam Parkı dahil bazı tesisler de ziyarete kapatıldı.

Küresel salgına dönüşen koronavirüs ile mücadelede virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana etkin önlemler alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu mücadelenin uzun süreceğinin anlaşılmasının ardından her biri alanlarında uzman bilim insanları ve hekimlerden oluşan “Bilim Kurulu” oluşturdu. Bilim Kurulu’nun ilk toplantısına üst düzey yöneticileriyle katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer her zaman olduğu gibi bu sıkıntılı günleri de bilimin yol gösterici ışığıyla aşacaklarını söyledi. Bilim Kurulu’nun alacağı kararların belediyenin vatandaşın günlük hayatını etkileyen çalışmalarında yönlendirici olacağının altını çizen Başkan Soyer, “Bu zor ve sıkıntılı sürecin olabilen en az sorun ile atlatılabilmesi için Belediyemiz tüm olanakları ve insan kaynağı ile göreve hazır. Ancak &cc edil;alışanlarının da sağlığını en azami biçimde koruyan bir bilinç ve kararlılıkta görev yapacağız. Bu süreçte görevleri itibariyle kendi sağlıkları açısından da önemli özveri ve fedakârlıkla görev yapan çalışma arkadaşlarım ve tüm kurumlarda bu anlamda görev başında bulunan emekçilerimize ayrıca teşekkür ediyor, başarı ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Başkan Soyer, koronavirüsle topyekün mücadelenin önemine dikkat çekip, başta Sağlık Bakanlığı ve İzmir Valiliği olmak üzere devletin tüm kurumlarıyla da tam bir işbirliği ve eşgüdüm içinde çalıştıklarını hatırlattı.

Bilim Kurulu değişen durum ve ortaya çıkacak ihtiyaca göre anında değerlendirmeler yapacak, Kurul’a gerektiğinde yeni isimler de eklenecek ve böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne koronavirüs mücadelesinde destek olacağı açıklandı.

*- Bilim Kurulu’nun önerisiyle alınan ek önlemler

Belediyenin tüm birimlerine Başkan Tunç Soyer’in imzasıyla gönderilen ek önlemler şöyle sıralandı:

1- Tüm belediye birimlerinde (İZSU, ESHOT, Belediye Şirket ve İştirakleri dahil) çalışan personel ve ziyaretçi girişleri tek kapıdan sağlanacaktır. Girişlerde doktor ve hemşire görevlendirilecek olup, ateş kontrolü yapılıp gerekli bilgilendirme sonrası girişleri tamamlanacaktır.

2- Toplantı organizasyonu yapılmayacak, iki kişiyi aşan toplantıların tamamı sanal ortamda gruplar üzerinden veya online yapılacaktır.

3- Toplu taşım araçlarının temizlik ve dezenfeksiyonu daha önceden süregeldiği gibi özenle devam ettirilecek, araçların temizlik ve dezenfeksiyonuna ilave olarak sıklıkla havalandırılması sağlanacak, personelin kişisel temizlik, hijyen ve korumasına özen gösterilecektir. Başta otobüs şoförleri olmak üzere, tüm araç kullanıcıları hijyenik eldiven kullanıp, koruyucu bariyerlerin ve diğer kullanım alanlarının dezenfeksiyonunu yapacaklardır. Buna ilişkin donanım ve malzemelerin ilgili birimlerce temin edilmesi esastır. Koruyucu bariyerler sürekli kapalı tutulacaktır. Eldivenler düzenli değişecek, her tür hijyenik ve koruma önlemleri alınacaktır. Toplu taşım araçlarının dezenfeksiyonu ve sürücülerinin güvenliği konusunda birimlerimizce her tür önlemin alınması titizlikle denetlenecektir.

4- Halkın içme suyu ihtiyacının eksiksiz sağlanması temel öncelik olup, su kaynaklarının güvenliğinin sağlanması anlamında her tür önlem alınacaktır. Suyun tüm hanelere erişimi ve kanalizasyon hizmetlerinin toplum sağlığını en üst düzeyde koruyan hassasiyetle sürdürülmesi esas olup, bu alanda görev yapan personelin izinleri de hizmetleri aksatmayacak biçimde kullandırılacaktır.

5- Temizlik ve dezenfeksiyon alanındaki birimlerimizde izinler iptal edilmiş olup, bu alanda vardiya usulü ile hijyen, ilaçlama ve dezenfeksiyon anlamında tüm kentin kamusal hizmet üreten alanlarının dezenfeksiyonuna eksiksiz devam edilecektir. Bu alanda görev yapan çalışma arkadaşlarımızın kişisel bakım ve güvenliğinin eksiksiz sağlanması anlamında her tür önlem alınacaktır.

6- İnsanların toplu olarak bir araya gelmelerini engellemek ve sosyal mesafeyi korumak adına Belediyemiz ve bağlı şirketlerinin işlettiği tesisler (Tarihi Asansör Binası, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Macera Parkı, Buca Meydan Cafe, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı vb.) kapatılacaktır. Eşrefpaşa Hastanesi kantini, Yasemin Cafe ve sahildeki büfelerde oturma düzeni kaldırılacak, elden satış dışında hizmet verilmeyecektir. Ayakta verilen tüm hizmetlerde de hijyenik eldiven kullanılacak ve dezenfeksiyon kurallarına azami özen gösterilecektir. 50 Kişiyi aşan yemekhanelerde yemek hizmeti verilmeyecek, sayı olarak bunun altında kalan yerlerde güvenlik tedbirleri alınarak ve sosyal mesafe korunarak hizmet verilecektir.

7- Damacana ile su satışı konusunda ilave hijyen önlemleri alınacak, suyun poşetle ve/veya görevlilerin eldivenle hizmet vermesi ve tesislerin, araçların ve personelin dezenfeksiyonu temizliği konusunda özel özen gösterilecektir.

8- Cenaze hizmetleri, aksatılmaksızın sürecek olup, defin hizmetlerinde çalışan personel hijyen koşullarına uyulması hususunda azami özen gösterecek, defin işlemleri için umumi hıfzıssıhha kurallarına titizlikte uyulacaktır. Ölüm sebebine uygun ve ilgilerince belirlenmiş koşullara göre defin işlemi yapılacaktır. Defin hizmetlerinde görev yapan personelin kişisel koruma güvenlik ve hijyen önlemlerini alması konusunda da her tür şartın sağlanması esastır.

9- Eşrefpaşa Hastanesi görevine aksatmaksızın devam edecek olup, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen ilke ve esaslar uyarınca vazife yapacaktır. Hastanemiz tüm personel, ekipman ve ventilasyon cihazları ile vatandaşlarımızın hizmetine hazır tutulacak, Sağlık Bakanlığı ile anlık irtibatta kalacaktır. Hastanemizde izinler iptal edilmiş olup, personelin kişisel bakım ve hijyen ile dezenfeksiyon önlemleri hassasiyetle alınacaktır.

10- Huzurevi ve Geçici Konukevi ziyarete kapatılmış olup, dışarıdan besin alınmayacaktır. Yaşlı ve Bakıma muhtaç vatandaşlarımızın aldığı hizmet ve bakımlarında hiçbir aksilik yaşatılmayacak bu alanda görevli personelimiz her tür kişisel hijyen–bakım önlemini alacaktır.

11- Süt kuzusu ve defin sonrası evlere sosyal yardım projelerinin dağıtımlarının sürmesi esas olup, ay sonuna kadar bir öncelik programı yapılarak bu alanda hizmet sürekliliği ve personel güvenliği süreçlerinde denge sağlanmasına yönelik bir değerlendirme yapılabilecektir. Süt kuzusu ve pide dağıtımı personeli içinde engelli, hasta vb. durumları taşıyan personeller başta olmak üzere sağlık durumu gözetilerek bir görevlendirme yapılacaktır.

12- Aşevlerindeki temizlik, hijyen önemlerinin alınması, malzeme, soğuk zincir, pişirme saklama vb. tüm kuralla uyulması ile dezenfeksiyon koşulları ayrıca denetlenecektir.

13- İtfaiye AKS ve paramedik personeli göreve eksiksiz hazır tutulacak ve Eşrefpaşa Hastanesi, Toplum Sağlığı Dairesi ve İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibatlı olacaktır.

14- Büyükşehir Zabıtası ilçe belediyeleri zabıta müdürlükleri ile irtibatlı olarak temizlik, hijyen, sağlık vb malzemelerin fahiş fiyatla satılmaması, gerçek olmayan malzemelerin pazarlanması hususlarında sıkı denetim yapacaktır. Halkın sağlıklı besin ve temizlik ürünlerine uygun ve gerçek fiyatlarla ulaşabilmesi esas olup, buna aykırı iş ve işlemlere izin verilmeyecek, gerekli yasal işlemler kararlılıkla uygulanacaktır.

15- Tüm çalışma arkadaşlarımız ellerini hizmetin gereklerine uygun biçimde sık sık sabun ile yıkayacak, su ve sabuna erişimin olanaklı olmadığı durumlarda dezenfektan ve kolonya kullanılacaktır.

16- Bulunulan ortamlar sık sık havalandırılacak, kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınılacak, tokalaşma, sarılma, öpüşme vb selamlaşma yöntemleri terkedilerek uzaktan selamlaşma yapılması konusunda bir özdenetim geliştirilmesi sağlanacaktır.

17- Bol su ve sıvı tüketimi ile dengeli beslenme ve düzenli uykuya özen gösterilerek, aksırma hapşırma işlemlerinde ağız kapatılacak, kalabalık ortam ve kapalı mekanlardan olabildiğince uzak durulacaktır.

18- Tüm çalışma arkadaşlarımızın kendi ve ailelerinin sağlıklarını korumaları temel ve asli öncelik olup, kendimizi, ailemizi ve risk düzeyi yüksek yakınlarımızı koruduğumuz ölçü ve ilkeler uyarınca topluma hizmeti de eksiksiz verip, toplum sağlığını koruyabileceğimiz unutulmamalıdır.

*- Mekanlar kapandı da!

Bir okuyucum, ‘Kapattık mekanları tamam! Can daha önemli saygı duyuyorum. Eee yahu ben elemanlarımın maaşını, kiramı, ssk primimi, vergimi, elektrik su paramı neyle ödeyeceğim? Buna bir çözümünüz var mı?’ diye soruyor.

Bu arada bir başkası Zeliha Tufan’ın isteği ile başka…

Bir AVM çalışanı olan Zeliha Tufan, ‘Benim, meslektaşlarımın ve ziyaretçilerin sağlığı açısından alışveriş merkezlerinin bir süreliğine kapatılmasını talep ediyorum’ diyerek bir kampanyayı başlattı.

Zeliha Tufan şöyle diyor;

‘Bildiğiniz üzere ülkemizde görülen ve hayati önem arz eden Covid-19 virüsünün toplu alanlarda yayılma riski oldukça fazladır.

Bir mağaza çalışanı olarak her gün yüzlerce insanla muhatap olmaktayım ve alışveriş merkezlerinin her gün binlerce insan tarafından ziyaret edildiğini düşünürsek, hastalığın yayılmasına elverişli bir ortam olduğunu düşünüyorum.

Dolayısıyla benim, meslektaşlarımın, diğer alışveriş merkezi çalışanlarının ve ziyaretçilerin sağlığı açısından alışveriş merkezlerinin bir süreliğine kapatılmasını talep ediyorum.’

Gereğini tabii ki biz değil, Reis yapar…

*- Durma noktası!

Küresel salgının ilerlemesi ile birlikte, bilinmeyen yeni bir sürece, yeni bir dünya düzenine doğru hızla yol alıyoruz.

Dersleri büyük, ödevleri ağır bir süreç olacak herkes için.

Virüs insan yaşamını hedef alırken, ekonomileri de durma noktasına getirdi.

Hükümetler çok ciddi ekonomik destek paketleri açıkladılar.

Benzer bir paketi biz de Hükümetimizden bekliyoruz ki muhtemelen Cumhurbaşkanı açıklayacak.

Sanayiciler şöyle diyor;

Bugünkü şartlar itibari ile salgın 2 ay daha sürerse, küresel ekonomiye maliyetinin yaklaşık 76,6 Milyar dolar olması beklenmektedir.

Hal böyle iken, tüm ihracat ve ithalat partnerlerimiz aynı sorunla boğuşurken, içerde de reel sektörümüz sıkıntı içerisindedir.

Bugün itibari ile Maske, dezenfektasyon ve kolonya üretiminde ciddi artış yaşansa da, Çin’de duran üretimden dolayı AB’nin Türkiye’ye ilgisi artmış olsa da, birçok sektörümüz için aynı olumlu durum söz konusu değildir.

Otomotiv, elektronik ürünler yedek parçaları ve kimya sektörü başta olmak üzere girdi ithalatına bağımlı sektörlerimizde stokların tükenmesi ile birkaç ay içinde üretimin sekteye uğraması dahi söz konusu olabilecektir.

O nedenle, uluslararası örneklerde gördüğümüz, liderlerin hiçbir iflasa izin vermeyeceğiz garantisi, moral ve motivasyon açısından önem taşırken, zorunlu işçi çıkarmanın da önüne geçecektir.

Açıklanan “31 Mart’ta dolacak yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzatılması ve TCMB’nın reel sektörü destekleyen adımları önemlidir.

*- İstenenler;

Bununla birlikte,

1.Virüs ile ilgili kullanılacak temizlik malzemelerinin KDV oranının geçici olarak düşürülmesi,

2.Zor durumdaki firmalara sağlanacak destekler ile işçi çıkarılmasının önüne geçilmesi amacıyla işsizlik sigortası fonunun devreye alınması,

3.Kısa çalışma ödeneği uygulamasının getirilmesi,

4.Üreticilerimizin vergi ve prim ödemelerinin ve banka kredilerinin ötelenmesi,

5.Üreticilerimizin belirsiz süre ile ticari faaliyetlerini durdurması halinde faizsiz işletme kredi destekleri, enerji faturalarının ödemelerinde esneklik sağlanması, bunlar yapılırken bu durumun suiistimal edilmesine izin verilmemesi,

6.Mücbir sebep durumu devam ettiği sürece %2 oranındaki işsizlik sigortası işveren payının kaldırılması,

7.Telafi çalışması ile 2 ve 4 ay olarak belirtilen denkleştirme sürelerinin 1 yıla uzatılması,

8.Uzaktan çalışma sistemine ilişkin yasal altyapının netleştirilmesi,

9.İşsiz kalan vatandaşlarımızın elektrik, su, doğalgaz ve kredi borçları ödemelerinin ertelenmesi gerektiği inancındayız.’

Çok akılcı hazırlanmış değil mi?

*- Bekleniyor!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ekonomik tedbirlerle ilgili açıklama yapacak haberi yayılınca, bir anda ne kadar dernek, oda, sektör şirketleri var ya açıklama yani istek üstüne istek yayınladılar.

Yani kıyıdan köşedten bir şeyler kapma, şu korona denilen virüs sayesinde işlerini çoğaltma , arttırma pewxindeler…

Yani kısa günün karı derler ya oyle bir şey…

Küçük esnaf, emekli, işçi ‘Ne olacak halimiz’ derken bunların istekleri bitmiyor…

Yağcılıkta da üstlerine yok biliyorsunuz…

*- Aman dikkat!

Bir de ‘İşveren de çalışan da düşünülmeli!’ diyenler var ya, işte bunlara dikkat etmek lazım…

Bunlar ‘Rabbena hep bana!’ diyenler..

Yönetimi ya da gücü destekleyerek, yalamalık yaparak kendilerine iyot gibi suyun üzerine çıkaracak kararların çıkarılmasını ister ve çıkmasını sağlamaya çalışanlar.

Yani işçiyi, çalışanı düşünmezler!

Böyle geldi, böyle gider bu gibiler için…

Küçük esnaf da bunlar için hiç ama hiç önemli değildir.

Bunlar karaborsayı sevenler, bir liralık malı beş liraya satarak haksız kazancı normal gören bir noktada merdivenaltı imalatı yapanlardır.

Devletin kendilerine kolaylık sağlamasını, birçok konuda esnek olmasını isterler.

Yani yaptıkları görmezden gelinmelidir, diğer sorunların arasında…

Bu utanmazlar; maaşların kesilmesini isteyecek kadar alçalabiliyorlar.

Önemli olan ne söyleyeyim mi?

Birincisi; çalışan anne ve babaların çocukları…

İkincisi; ete bile zam geldi… Başta emekliler olmak üzere en azından asgari ücretle çalışanlara en azından biner lira destek parası veriliyor.

*-Üçüncüsü; su, elektrik, doğalgazdan alınan vergilerin kaldırılıp, ayrıca indirim yapılması.

*- Dördüncüsü; gelir vergileri ile banka borçlarının en az üç ay ertelenmesi gibi…

Yani işverene destek sunmak değil, çalışanı da gözetecek uygulamalar öncelikle yapılmalıdır…

Büyük patronlara sadece ve sadece  bir yıl sonra geri ödemeli faizsiz ya da çok düşük faizli borç verilmelidir.

Zaten hepsi en azından altı aylık üretimlerini fahiş fiyatla satmış durumdalar.

*- Sıra Türkiye’de

Almanya: Şirketlere kredi üst sınırını kaldırdı, iflası askıya aldı, Fransa: Kimse işsiz kalmasın diye 300 milyon Avro ayırdı, Rusya: KOBİ’lere verilmek üzere 5 milyar ruble kredi ayırdı, İspanya. Vergileri erteledi, 400 milyon Avro nakit kredi aktardı…

Koronavirüsün sektörde neden olduğu krize yönelik önlemler için aralarında İspanya, Almanya, Fransa ve Rusya’nın olduğu ülkelerde hükümetler harekete geçerek içinde vergi ertelemeleri yanında işlemelere nakit kredi de olan destek paketi, alınan önlemler ve yapılan düzenlemeleri açıkladı…

Almanya: Şirketlere kredi üst sınırını kaldırdı, iflası askıya aldı

Fransa: Kimse işsiz kalmasın diye 300 milyon Avro ayırdı

Rusya: KOBİ’lere verilmek üzere 5 milyar ruble kredi ayırdı

İspanya. Vergileri erteledi, 400 milyon Avro nakit kredi aktardı

Ülkelerin açıkladığı destek paketleri

Hangi üke ne kadar destek sağladı, hangi önlemi aldı

Fransa; Koronavirüs krizi nedeniyle 300 milyon Avro ayrıldı.

-Gaz,elektrik ve su faturaları askıya alınacak.

-İşletmelerin iflas etmesini önlemek yasada değişiklik yapılacak

-İşten çıkarma önlenecek, bu kapsamda işletmelere destek sağlanacak.

 Rusya

Yeni destek paketinde şu maddelerin olduğu bildiriliyor:

1. Karantina nedeniyle zarar gören girişimcilerin zararları telafi edilecek.

2. Uzaktan geçici iş göremezlik raporu alınabilecek.

3. Havacılık dahil turizm sektörü işletmelerinin vergileri ertelenecek

4. Küçük ve orta ölçekli işletmelere nakit kredi desteği sağlanacak.

5. Devlet iştirakli şirketlerin kâr payı ödeme yükümlülükleri 3-6 ay ertelenecek

6. 300 milyar rublelik bir kriz gonu oluşturulacak.

7. Devletle imzalanan sözleşmelerde koronavirüs salgınının “mücbir sebep” olarak yorumlanabilmesine olanak sağlayacak yasa değişikliği yapılacak.

 Almanya

Şirketleri iflas başvurusunda bulunmaya zorlayan yasa askıya alınacak.

Zor durumdaki KOBİ’lere verilecek kredilerde üst sınır kaldırılacak.

 İspanya

Çalışanlar için ödenen sigorta primleri 3 ay süreyle ertelendi.

Çalışma mevzutında değişiklik yapılacak

Toplu sözleşme görüşmeleri ertelendi

İşletmelerin vergileri ertelendi

Nakit sıkıntısı olan küçükişletmelere 400 milyon Avro kredi sağlanacak

İşletmelmerin sanhkalara olan kredi ödemeleri ertelenecek

Oteller ile tur operatörleri arasındaki sözlemeler ile ilgili hukukui düzenleme için yasada değişiklik yapılacak.

*- Çin salgın nedeniyle ara verdiği 108 demiryolu projesine yeniden başladı

China State Railway Group Co.,Ltd (Çin Devlet Demiryolları) tarafından 16 Mart Pazartesi günü Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin’in, belli başlı demiryolu projelerinin yapımında çalışmalarına hızlı bir şekilde başladığı açıklandı. Şu anda ülke çapında planlanan ve inşaa aşamasında olan 108 adet proje çalışmaları yeniden başlatıldı.

Çin Devlet Demiryolları’nın verdiği bilgiye göre, 15 Mart itibarıyla önemli demiryolu projelerinin yüzde 93 kadarında çalışmalar yeniden başlamış durumda. Bu yıl bitmeden hizmete girmesi gereken projelerin tasarım ve üretim aşamasında 450 bin kişinin çalışmaya  başlamış oldu.

Üzerinde çalışılmaya yeniden başlanmayan sekiz projeden ikisi, koronavirüs salgınının başladığı merkez olan Hubei’de diğer altısı ise ülkenin elverişsiz meteorolojik koşulların hüküm sürdüğü kuzey ve kuzeybatı bölgelerinde bulunuyor.

*-

Deveam edeyim:

Çin’de 180 müze yeniden kapılarını açıyor

Çin’de Covid-19 salgını sonrası kapanan müzelerin bir kısmı yeniden ziyarete açılıyor. Çin Ulusal Kültürel Eserler İdaresi, Shanxi, İç Moğolistan ve Anhui dahil 19 eyalet ve kentteki 180’’den fazla müzenin, dün itibarıyla aşamalı olarak ziyaretçilere açılmaya başlandığını duyurdu.

Müzeler, ziyaretçilerini Covid-19 salgınına karşı tedbirler doğrultusunda kabul edecek. Konuya ilişkin yapılan duyurularda, ziyaretçilerden önceden rezervasyon yaptırmaları ve ateşlerini ölçmeleri talep edilirken, ziyaretçilere ayrıca müzeye gelirken kişisel korunma önlemlerini iyi bir şekilde almaları uyarısında bulunuldu.

*- Ölümlü Covid-19 vaka sayısı Çin’i geçti

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen hafta Covid -19 salgını vakalarında hızlı bir artış görüldüğünü vurgulayarak, Çin dışındaki vaka ve ölüm sayılarının Çin’i geçtiğini açıkladı. John Hopkins Üniversitesi’nin yayımladığı son verilere göre, yeni koronavirüsten kaynaklı salgında, Çin’in sınırları dışında tespit edilen toplam vaka sayısı 100 bin 751’e ulaştı. Öte yandan, salgın nedeniyle Çin dışında toplam can kaybı sayısı 3 bin 915’e yükseldi. Dünya genelinde Covid -19 vakalarının sayısı toplamda 181 bin 800’e ve salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 145’e yükseldi.

*- Sultaniye üzümüne önemli katkı

İzmir Ticaret Borsası (İTB), kaybolmaya yüz tutan tarım ürünlerinde üretimini devam edebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi desteği ile gerçekleştirilen “Karaburun Sultaniye Cinsi Üzüm Üretiminin Karaburun Yarımadasında Yeniden Canlandırılması Projesi” kapsamında 13 Mart 2020 Cuma günü Eğlenhoca Köyünde fide dağıtımı yapıldı. 

*- OSB’ye adım atıyor

Bergama’da Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulabilmesi için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ile bir toplantı gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Odası’nda yapılan toplantı sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “İlçemizde hayata geçireceğimiz bu organize sanayi bölgemizle üretimden kesime, bakımdan pazarlamaya kadar her aşama tek noktada birleşecek. Bu tesiste yaklaşık 3 bin 500 kişi istihdam edilecek. Aynı zamanda bu tesis bölgemizde büyükbaş hayvancılığın da lokomotifi olacak” dedi.

3 milyon 500 bin metrekare alana kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçtikten sonra genişleme çalışmalarının da devam edeceğine dikkat çeken Başkan Koştu, planlamanın sürekli olacağının altını çizdi.

*- Büyük bir sınav

Ege Genç İş İnsanları Derneği – EGİAD, koronavirüs (COVİD-19) salgınının toplumsal ve ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, Dünya ekonomisinin söz konusu salgının yayılmasından “önemli ölçüde” etkileneceğini belirterek, Türk ekonomisini uzun vadede koruma altına almak için gerekli tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini vurguladı. Bu sürecin geride kalacağından umutlu olduğunu da dile getiren Aslan, “Yeni bir düzende tekrardan yolumuza devam edeceğiz. Ülke olarak amacımız, olabildiğince az kayıpla bu işi bertaraf etmektir. Bu süreci gayet başarılı yürüten ülkelerden biri olduğumuzu düşünmekteyiz. Toplumun sağ duyusu ile bu olayı da bertaraf edeceğimize inanıyoruz” dedi.

Corona virüsün küresel etkilerine de değinen Aslan, tüm Dünya ticaretinin olumsuz süreçten geçtiğini hatırlatarak, “Çin’de başlayan virüs ve sonrasındaki ekonomik gerileme ve üretim kaybı, virüsün tüm Dünyayı etki altına almasıyla birlikte küresel bir salgın ve küresel bir ekonomik etkiye dönüşmüştür. Büyük seyahat kısıtlamaları ve ticarette yaşanan düşüşler, turizm ve perakende sektöründeki talep kaybı, Türkiye ekonomilerini etkileyecektir. Salgın sebebiyle alınan acil önlemler paketine ekonomi de eklenmelidir. Destek verilmesi gereken sektörler bulunmakta. Bu destekler büyük önem arz etmekte. Bu önemli virajı özel sektör – kamu iş birliği olmadan sağlıklı şekilde atlatmamız imkansız. Virüs atlatıldıktan sonra ekonomik sıkıntıların baş göstermemesi için bu önlemlerin şimdiden alınması önemlidir” dedi. Aslan, birçok şirketin uzun bir süredir iş seyahatlerini iptal ettiğini, yatırım planlarını askıya almak zorunda kaldığını hatırlatarak, “Bu virüs Dünya Sosyo – Ekonomisi için büyük bir sınavdır” dedi.

*- Toplu ulaşıma virüsle mücadele ayarı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda toplu ulaşımda değişiklik yapıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından eğlence mekanlarının faaliyetlerinin durdurulması nedeniyle Baykuş seferlerine ara verildi. İZBAN’da ek seferler geçici süreyle kısıtlandı. İZDENİZ gemileri ise hafta içi gün ortasında ring seferleri yapacak.

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın