88 Okunma

Bu mavi gōzleri 83yıl ōnce Foça’da açtım ben / Çidem Dirim

Sosyal Medyada Paylaş

 

Çidem Dirim

Bu mavi gōzleri seksen üç yıl ōnce Foça’da açtım ben. Balıkçı Ali’nin kızıyım. Anam, Istanbulludur. Rengim değișik diye Gōçmen diye çağırırlar beni. Ben kızarım ne gōçmeni diye? Gōçmen mōçmen değilim ben. Foçalıyım o kadar. Sekiz yașında babasız kaldım. Anam gardiyandı. Foça’da bir Savcı vardı. Fahri Akın.Nur içinde yatsın. Kızı gibi sevdi beni. Sahip çıktı. On sekiz yașımda evlendirdi beni. Kahveci Yılmaz’la. O da onaltı yașındaydı.Kocam benden iki yaș küçüktü ama O beni kandırdı. Evlenirken Savcı Fahri Bey, bir baba kızına ne yaparsa O bana daha fazlasını yaptı. Kușağımı taktı.Altınımı taktı. Ev eșyalarımı, üșümeyeyim diye sobamı bile aldı. Unutmam bunları. Otuzdōrt yıl süren mutlu bir evliliğim ve dōrt oğlum, bir kızım oldu. Ellibir yașında dul kaldım. Kocam kalp krizinden ōldü.

Faik, Ali Hoca, Mustafa, Ulaș oğlanlarım, Candan kızımdır. Ulaș’ın adını oğlum Komünist Ali Hoca koydu.Candan’ın adını da kardeșim Nazif Demirel. Kendi çocuklarına yani yeğenlerimin ismine uydurdu. Can, Canan, Candan. Eee, içim yanar Can aklıma gelince. Geceleri yatarken ağlarım hep. Erken oldu ōlümü diye. Allah rahmet eylesin.

Beșkapılara gelmeden kafemiz vardı. Palmiye Kafe. Foça’nın ilkiydik. Oğlanlarım babalarının ișini sürdürürler yine aynı adla. Yeri değișik sadece.

Çok șükür güzel bir hayat yașadım acısıyla, tatlısıyla.Dűșűnebiliyor musunuz? Rasime Teyzemin en yakın arkadașları Tefçi Sıdıka ile Koke Fatmaydı. Teyzemle eniștem kollarlardı bunları, sahip çıkarlardı. Biz de Onların elinde büyüdük çalgıyla çengiyle. Ilimyeden gelmeydiler. Bunlar Foça’nın çalgıcısıydılar. Düğünlere giderler eğlendirirlerdi insancıkları. Tefin arkasından, Allah belanızı vermesin o…. Kalkın da oynayın. Paracıklar atın bize diye konușurlardı. Benim düğünümde de Onlar çaldı.Allah rahmet eylesin Onlara. Sıdıka, Teyzeme seslenirdi. Hadi moriler gelesiniz pidecik yaptık yiyesiniz. Giderdik ne eğlence ne cümbüș, çalgıyla çengiyle pideleri yerdik.Peki,

Açıklar Mustafa’yı bilir misiniz? Allah rahmet eylesin. Tefçi Sıdıka’nın oğlu.Gece yarısı Foça’lılar benim eșimde dahil pavyona gitmek isterler. Açıklar Mustafa’yı da almıșlar yanlarına ki, O mezardan, ōlüden korkardı biraz. Daha ōnceden bizimkiler ayarlamıșlar boș tabutu koymușlar yolun tam üzerine mezarlıktan geçerken. Aman demișler yolda bir șey durur. Inin arabadan așağı. Nedir bu tabuttur demișler Açıklar Mustafa’ya.Mustafa’nın beti benzi atmıș. Tutturmușlar açalım tabutu diye. Bakalım içinde kim var diye? Mustafa ōlcek. Dinlemezler açarlar tabutu. Mustafa’ya laf anlatamazlar. Tabut boș biz koyduk, sana oyun oynadık diye. Açıklar Mustafa eve gelir bütün gece tōvbeden gelir, sabaha kadar karısı Ayse’den su ister. Gitnem, binmem der bir daha ne olsa.

Foça gibi yer var mı? Doğdum büyüdüm burada. Ayrılabiliyoz mu burdan? Allah ayırmasın. Nerde be bōyle yer bulunur? Git bakalım Istanbul’da oturabilir misin bōyle ha?

Sevgili Gülseren Erdik

#Gōçmen♥️

 

Bu mavi gōzleri 83yıl ōnce Foça’da açtım ben
Bu mavi gōzleri 83yıl ōnce Foça’da açtım ben
Bu mavi gōzleri 83yıl ōnce Foça’da açtım ben

Bir cevap yazın