Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > BODRUM’DAN ‘ZEKİ MÜREN’ HABERİ VAR / YAŞAR EYİCE

BODRUM’DAN ‘ZEKİ MÜREN’ HABERİ VAR / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Bodrum’dan telefon eden Cezmi Çoban telefon ederek adresimi istedi.

28 Mayıs’ta aramış ve ‘Zeki Müren’in 25. Ölüm yıldönümü anısına Bodrum Belediyesi olarak bir kitap hazırladıklarını’ bildirmişti.

Benim ‘Zeki Müren olmasaydı!’ başlıklı yazımı okumuş ve bu nedenle arayarak, ‘Aile dostu’ olarak bir anımı yazmamı istemişti.

Anım çok…

‘Hangisini yazayım’ diye düşünürken, kararsız kalarak bugüne geldik.

Meğer Cezmi Çoban ile Zeynep Atılgan 400 sayfalık dev eseri hazırlamışlar 24 Eylül 2021’de baskıya bile vermişler.

İçimden ‘tuh!’ diyerek kendimi yerdim…

‘Sanat Güneşimiz’ 24 Eylül 1996 Salı günü TRT İzmir Stüdyoları’nda düzenlenen ödül töreninde geçirdiği kalp krizi geçirmiş, müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sunum yazısında1967 yılında ilk kez Bodrum’a gelen Zeki Müren’in 1977 yılında şimdi müze olan Kumbahçe semtindeki evini almasını anlattıktan sonra, bin yılda ancak böyle bir sanatçı daha dünyaya gelir denilen ‘ölümsüzler arasına adını yazdıran’ bu değerli insanımızın, sanatçımızın ‘hayatına tanıklık edenlerin’ bir araya getirilip ilk eserinin ortaya çıkmasını sağlama kararını alkışlamamak mümkün değil…

Başkan Ahmet Aras’ın da belirttiği gibi; sanatçı kişiliği, hoşgörüsü, insan severliği, Bodrum’a ve Bodrumlulara olan bağlığı ve aşkı ile kalbimizde apayrı bir yere sahip olan Sanat güneşimiz, Bodrum’un Paşası, Türkiye’nin aydınlık yüzü Zeki Müren için ne yapılsa, ne kadar övgü dolu sözler yazılsa yeridir.

Belki genç Başkan Ahmet Aras anımsamaz, ama yine genç ekipten Cezmi Çoban ile Zeynep Atılgan günlerce, aylarca süren araştırmaları sırasında, ‘Aile Dostum’ Zeki Müren’e ‘Bodrum Paşası’ sıfatını taktığımı arşivlerden bulmuşlardır.

O yıllar Dinç Bilgin – Aydın Bilgin yönetimindeki, Türkiye’nin en büyük bölge gazetesinde, tirajımız 210 bine vururken, yaptığım tam sayfa söyleşinin 8 sütunluk 96 puntoluk başlık şöyle idi:

‘Bodrum’un Paşası!’

O zamanlar, Muğla yollarında pansiyon açmak için uğraşan, koşuşturan Eyüp Amca ile Fatma ablanın ‘Kardeşler Pansiyonu’nda konuşurken, kendine has lehçesi ile şöyle demişti:

‘Paşa gibi adam!’

Evet ben de, Kumbahçe’deki evinden dönmüş, çektiğim filmi otobüsle İzmir’e birlikte çalıştığım Gazeteci Ender Coşkun’a göndermek için hazırlarken, yazımın başlığını da, Belediye Başkanın da belirttiği gibi şöyle atmıştım;

‘Bodrum’un Paşası!’

Kitabı okudum…

Arada ‘Paşa!’ diye laf atanlar, hayranlıklarını belirtenler olmuş…

Ama hatıralarda kalan ve o manşetten sonra Zeki Müren yalnız Bodrum’un değil, tüm sevenlerinin ve sanatçılarının ‘Paşası’ olmuştu…

Herkes kendisine her yerde ‘Paşam’ diye hitap etmeye başlamıştı…

İzmir’de kaybettiğimizde, havaalanına kadar cenazesini götürüp uçağın pilotlarına teslim ettiğimde de ‘sandukanın içinde’ kendisine ‘Paşa Selamı’ vermiştik…

Bodrum Belediyesi’nin ‘Kültür Hizmeti’ olarak basılan, ücretsiz dağıtılan kitabın 305’nci sayfasında, benim de, yazdıklarımdan alıntı yapılarak bir parça konulmuş…

Yani üzüntüm bir noktada beni arama nezaketini gösteren Cezmi Çoban ile Zeynep Atılgan’ın, başkalarına gösterdikleri cestler kadar hora geçti.

Benim yazımla birlikte İzmirli meslektaşlarım; Ünal Tümin, Okan Yüksel ve Atilla Köprülüoğlu’ndan da söz edildiği için mutluluğum bir o kadar artmış oldu.

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir yanıt yazın

Top