“Bizim talebimiz tam bağımsızlıktır”

Sosyal Medyada Paylaş

AK Parti Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, İngiliz arşivinde Atatürk’ün 98 yıl önce Le Temps gazetesine verdiği yayımlanmayan röportajına ulaştı. Mustafa Kemal’in mesajlarının çok önemli olduğunu söyleyen Özşavlı, “Atatürk ‘Yeni Türkiye köle olmayacak’ demiş. Sayın Kılıçdaroğlu da keşke onun gibi düşünebilse” dedi

AK Parti’nin tarihçi Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, İngiliz arşivinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon’a verdiği ve bugüne kadar bilinmeyen röportajını gün yüzüne çıkardı. Şanlıurfa Milletvekili Özşavlı, İngiliz Milli Arşivi’nde araştırma yaparken tesadüfen bulduğu bir belgenin önemini sonradan fark ettiğini söyledi.

İZMİR’İ ARAŞTIRIYORDU
Büyük İzmir yangını ile ilgili araştırma yaparken İzmir Limanı’nda demirleyen İngiliz savaş gemisi Curacoa’nın seyir defterinde Atatürk ile yapılan bir röportajı bulduğunu dile getiren Özşavlı, “Röportaj, daha önce hiç yayımlanmamış olması ve Mustafa Kemal’in verdiği mesajlar açısından çok kıymetli” dedi.

Özşavlı, Fransız Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon’un, 12 Şubat 1923’te Atatürk ile yüz yüze röportaj yaptığını belirtti. Gentizon’un, Atatürk ile yaptığı röportajı, Curacoa adlı İngiliz savaş gemisinin kaptanına rapor ettiğini anlatan Özşavlı, “Kaptan da bunu alıp seyir defterine işliyor. Sonra bu röportaj acaba Le Temps gazetesinde yayımlanmış mı diye baktım. Dönemin Le Temps gazetesini buldum. Orada hiçbir şekilde çıkmamış. Atatürk Araştırma Merkezi’ne sordum, kendim araştırdım, Mustafa Kemal’in bu röportajı kesinlikle bilinmiyor. Dolayısıyla bu röportajın ilk kez ortaya çıktığı ve daha önce yayımlanmamış olduğunu tespit ettim” diye konuştu.

‘YENİ TÜRKİYE’ VURGUSU
Atatürk’ün, 1,5 sayfalık röportajında üç kez “yeni Türkiye” ifadesini kullandığına dikkati çeken Özşavlı, “Atatürk, ‘Kapitülasyonları hiçbir koşul altında kabul etmeyeceğimizi, bağımsızlığımız için savaştığımız 4 yıl boyunca her zaman ifade ettim’ diyor. Mustafa Kemal, ‘Fransızların bu konuda diğer herkesten daha uzlaşmaz olması beni şaşırttı. Şahsımın ve ülkemin Fransa’ya karşı hissettiği duygular dostanedir. Fransız hükümeti, bağımsızlığımızı tehlike altına sokacak koşulları kabul etmemiz konusunda ısrarcı olursa biz bu ısrarın dostane olduğunu kabul edemeyiz. Yeni Türkiye, diğer milletler gibi yaşamak istiyor. Biz yeni Türkiye’nin, ikinci bir Çin veya koloni addedilmesine karşıyız. Biz köle olmayacağız. Eylemlerimizi harekete geçiren tek şey, tam bağımsızlığa olan talebimizdir’ ifadelerini kullanıyor. Röportaj, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 98 yıl önce yeni Türkiye’ye ve tam bağımsızlığa vurgu yapması bakımından çok kıymetli” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 98 yıl önce yeni Türkiye’ye ve tam bağımsızlığa vurgu yapması çok büyük bir anlam ifade ediyor.

‘KEMAL KILIÇDAROĞLU İSE ÜLKESİNİ ŞİKAYET EDİYOR’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yabancı ülkelerin Ankara büyükelçilerine mektup yazarak Türkiye’yi şikayet ettiğini hatırlatan Özşavlı, “Sayın Kılıçdaroğlu keşke Cumhuriyet Halk Fırkası’nın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gibi düşünebilse. 1919’da ‘Manda ve himaye kesinlikle kabul edilemez’ diye karar alındı. Atatürk akabinde tam bağımsızlık vurgusu yapıyor. Aynı partinin şimdiki genel başkanı ise manda ister gibi ülkesini sürekli yurt dışında şikayet ediyor. Büyükelçilere ‘Ülkeme yatırım yapmayın’ diye mektup gönderiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın