13 Okunma

Bizim rektörler sucukla ilgileniyor YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Olmazı başardı

Sağlık ve eğitime verdiğimiz önemi, değeri söylememe gerek yok herhalde…

Bu yüzden her zaman elimizden geldiğince bilgileri paylaşıyor, elimizden gelen desteği veriyoruz.

Son olarak dün ‘Çocuk Kalp Vakfı Basın Daveti’ni kabul ettim.

7 – 14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası…

Hatırlayan olacağını sanmadığım için anımsatayım:

O, Türkiye’nin ilk açık kalp ameliyatlarında birinin çocuk kahramanıydı…

Vildan Gümrükçü Seymen’den söz ediyorum.

14 yaşında kalp ameliyatı ile hayata tutunmuştu.

1962’den günümüze, 58 yıldır o kalple yaşıyor!

Mucize gibi değil mi?

Ya da bazılarımıza göre, ‘inanılacak gibi değil!’ değil mi?

*-  1962’den günümüze

Yıl 1962, henüz 14 yaşında olan Vildan Gümrükçü Seymen’in hayatta kalmak için tek çaresi vardı; kalp ameliyatı olmak.

Ancak o dönemde, dünyada açık kalp ameliyatları daha yeni başlıyordu, Çok az sayıda hastada denenmişti.

Türkiye’de bu kararı vermek Vildan’ın anne- babası için çok zordu. “Olmak ya da olmamak” arasında gidip gelen aile, Vildan için tek şans olan o ameliyat kararını verdiler.

Oldu da…

Vildan o günden bu güne tam 58 yıldır tamir edilen kalbiyle yaşıyor.

Şimdi 72 yaşındaki Vildan Gümrükçü Seymen ona bir ömür kazandıran o günü ve sonrasını Çocuk Kalp Vakfı tarafından düzenlenen “Kalpten Kalbe Paylaşım” toplantısında anlattı…

*- 15 bin bebek

Dünyada her yıl bir milyon, ülkemizde de her yıl yaklaşık 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya gözlerini açıyor.

Çocuklarda kalp hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturabilmek amacıyla dünyada ve ülkemizde “7-14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası” olarak kutlanıyor.

Bu kapsamda 13 Şubat 2020,  Perşembe günü saat 11.00’de, Rahmi Koç Müzesi’nde, başkanlığını Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu’nun yaptığı Çocuk Kalp Vakfı ülkemizde çocuk kalp hastalıkları konusunda yeterli bilgi ve duyarlılık oluşturabilmek amacı ile “Kalpten Kalbe “ Paylaşım toplantısı düzenledi.

*-Hastalar anılarını paylaştı

“Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası” kapsamında düzenlenen etkinlikte, doğumsal kalp hastalığı ile doğan; bebeklik veya çocukluk döneminde yapılan ameliyat ve tedavilerle hayata döndürülmüş çok sayıda hasta, uzmanlarla bir araya geldi.

Erişkin yaşlara gelen, çeşitli meslekleri olan, aktif bir yaşam süren, yetişkin gönüllüler, etkinlikte anılarını, deneyimlerini paylaştılar.

*- Geçmişten günümüze

Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof Dr Tayyar Sarıoğlu doğumsal hastalığı ile doğan bebeklerin zamanında yapılan tedavi ve ameliyatlar ile %90’ dan fazla oranda sağlıklı bir hayata kavuşturabileceğini belirtiyor.

Toplantı da ayrıca Acıbadem Sağlık Grubu öğretim üyeleri Prof. Dr. Yusuf Yalçınbaş ve Prof. Dr. Ersin Erek geçmişten günümüze Çocuk Kalp Sağlığı ile ilgili yaşanan gelişmeleri ve günümüzde ulaşılan düzey konusunda açıklamalar yaptılar.

Ülkemizde her yıl kalp hastası binlerce çocuğun, yaşama tutunabilmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekebilmek amacıyla düzenlenen bu toplantıda biz de Haber Ekspres olarak bulunduk.

Rahmi Koç Müzesi, Konferans Salonu’ndaydık.

Fırsat bulursam önümüzdeki günlerde izlenimlerimi ayrıca sizlerle paylaşacağım…

Bu arada İzmir’deki AKP’li Rektörler acaba bu konuda ne düşünüyor?

Acaba; zerzevatçılık ya da başka işlerle uğraşırken, böylesine önemli konulara ne zaman el atacaklar, gerekli tıbbi teknik imkânları değerli hekimlerimize ve hastalarımızın hizmetine sunabilecekler mi?

***-

GÜNCEL

*- Sevgililerin gülleri Menderes’ten

14 Şubat Sevgililer Günü’nde en anlamlı hediye olan gül, Menderes’teki seralarda yetiştirilerek vatandaşlar için hazır hale getirildi. Kesme çiçek sektöründe öncü olan Menderes’te, çiçek yetiştiricilerinin özenle yetiştirdiği güller, Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunuldu.

Menderes’in, kesme çiçek sektöründe Türkiye’de öncü olduğunu kaydeden Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Türkiye’deki kesme çiçeğin yüzde 70’lik kısmını Menderes olarak biz karşılıyoruz. İlçemizde bin 600 dekar alanda yıllık 50 milyon adet karanfil, 25 milyon adet gül yetiştirilmekte. İlçemizdeki seralarda itinayla yetiştirilen çiçekler ülkemizin farklı noktalarına, hatta yurt dışına gönderilmekte.

2 milyona yakın gülümüz Türkiye’nin her noktasında vatandaşlarla buluştu.’

*- “Süt Kardeşler” Tire’de

 Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu ilk olarak Nejat Uygur tarafından sahnelenen “Süt Kardeşler” oyununu Gaziemir ve Güzelbahçe’den sonra Tire’de oynayacak.

Gösterim ücretsiz olacak.

Oyunu 13 yaşından büyükler izleyebilecek.

Tire Belediyesi Kültür Salon’unda yine saat 20.00’de yapılacak.

Usta tiyatrocu Nejat Uygur tarafından sahnelenen oyunu oğulları Süheyl ve Behzat Uygur bugüne uyarladı.

1950’li yıllarda geçen oyun “asabi-komedi” olarak tanımlanıyor.

Oyuncu kadrosunda Behzat Uygur, Süheyl Uygur, Emine Ün, Nurten İnan, Ömer Yılmaz, Hakan Eke, Mesut Yılmaz ve Elif Gönlüm’ün adları yer alıyor.

Güzelbahçe’deki program ise bugün…

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın