Buradasınız
Anasayfa > Genel > Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili yaptığı basın açıklaması

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili yaptığı basın açıklaması

Sosyal Medyada Paylaş

1992 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş, tüm dünyada engeli olan bireylerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması, toplumlarda engeli olan kişilerin güçlendirilmesi amacı için kutlanmakta olan bu günde, hepimizin bir engelli adayı olduğunu da unutmadan, hoşgörüyle, sevgiyle, saygıyla daha güçlü bir birlikte yaşam kucaklamayı temenni ediyorum.

Hayatın tüm alanlarında yer alarak toplumun ayrılmaz bir parçası olan  engelli vatandaşlarımızın spor, sanat, siyaset, eğitim ve iş dünyasında elde ettikleri başarılarla bizleri gururlandırmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünü hepimizin öncelikleri arasında olmalı her ortamda, her konuda onların yanında olmak ve hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin öncelikleri arasında olmalıdır.

Önemli olan fiziki engeller değil, kalplerdeki, zihinlerdeki engellerin yıkılmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Devletimizin sosyal devlet anlayışıyla ve milletimizin hoşgörüsüyle engelli vatandaşlarımıza karşı, her konuda pozitif ayrımcılık yapmakta büyük yarar vardır.

Ancak, pek çok kamu kurumumuzda engelli memur arkadaşlarımızın, yasal haklarının bile kullandırılmadığına şahit olmaktayız. Her konuda olduğu gibi, engelli vatandaşlarımızın haklarını kullanmalarını engelleyen kurum, kuruluş ve şahısların da karşılığı olan cezaya çarptırılmalarının hak gasplarının caydırıcılığında etkili olacaktır.

Tüm Dünyada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tümengellilerimizin yaşam kalitesini yükseltecek, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımların atılmasına vesile olmasını,  engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta daha çok yer almalarını, huzur ve refahlarının artmasını, toplumda engellilere yönelik farkındalığın artmasına ve daha fazla sorumluluk alınmasına vesile olmasını diliyorum.

Yaşamları boyunca hayatın önlerine çıkaracağı zorluklara karşı mücadele azmini ve kararlılığını kaybetmemeleri dileğiyle, tüm engelli vatandaşlarımızı saygıyla, sevgiyle ve kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum.

 

Ahmet DOĞRUYOL

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı

 

Bir yanıt yazın

Top