Biri öğrencilere çami, digeri de öğrencilere yurt açıyor / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- CHP Genel Başkanı İzmir’de ‘modern bir öğrenci’ yurdu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Ege Üniversitesi Yerleşkesindeki modern 7 bin kişilik camiyi açıyor.

*- Bir zamanlar, beş vakit namazını kaçırmayan, muhafazakâr belediye başkanımız Dr. Burhan Özfatura, ‘Yeni camiden önce mevcut olanları doldurmalıyız’ diyerek, plansız yapılan ibadethanelere ihtiyaç olmadığını söylemişti.

*- Torbalı’dan gelen acıtıcı ve üzücü açıklama; ‘Bizde kaynakçı, üniversite mezunundan değerli…’ Rektörlerin kulakları çınlasın… Hani sanayi ile işbirliği yapacaklar, eksikleri gidereceklerdi?

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Ege Üniversitesi’nden yani,

‘Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası’ ndan söz edecektim.

Ama: Asıl önemli noktayı az kalsın atlayacaktım…

Zaten Reis’in İzmir’deki iki nolu himayesinin çok daha önemli olduğunu düşündüm.

İki numara kim mi?

İki devre AKP milletvekilli yapan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak…

Baksanıza;

O kadar davet varken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan gibi onu kırmadı…

Ege Üniversitesi Kampusunda milyonlarca lira harcanarak, yani hiçbir masraftan kaçınılmayarak yapılan, ‘E.Ü. Bilal Saygılı Camisi’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 22 Kasım tarihinde Cuma namazına müteakip düzenlenecek programın ardından ibadete açılacak

  1. Yüzyıl klasik Osmanlı mimari sanat anlayışı ve üslubu esas alınarak yapılan 7 bin kişilik caminin açılışına, tabii ki, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Devlet Erkânı, İzmir Protokolü, sivil toplum kuruluşları, iş insanları ve vatandaşlar katılacak.

Acaba 60 binin üzerinde öğrencisi olan Ege Üniversitesi öğrencilerinin de törene katılması için çalışma var mı?

Yoksa Ankara Üniversitesi’ndeki sempozyum gibi öğrencilerin her hangi bir olay yaşanmaması için tören alanına ya da camiye alınıp alınmayacağı konusunda bir bilgim yok…

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ‘Yerleşkemizde yapımı tamamlanan camimizin açılışı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşecektir. Açılış töreninde Ege Üniversitesi ailesi olarak bulunmaktan memnuniyet duyacağız’ açıklamasındaki ‘Aile’ sözcüğünün içine öğrenciler ve yakınları da giriyor mu, çıkaramadım.

“Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası” da, 22 Kasım 2019 Cuma günü 09.00 ile 16.00 saatleri arasında Ege Üniversitesi 50. Yıl Spor Salonu’nda davetli 600 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Biliyorsunuz, yazmıştım:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İzmir’e bir açılış için geliyor.

O da Gaziemir’de yaptırılan, modern öğrenci yurdunu hizmete sokacak.

Karabağlar Belediyesi tarafından 5 yıldızlı otel standartlarında yaptırılan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, 21 Kasım Perşembe günü saat 16.30’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı törenle açılacak.

*- Rakamları konuşturdular

Dün yine bilgisini vermiştim…

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun Konak’ta halka yaptığı açıklamada özetle şöyle konuştu:

‘46 yaşında emekli olarak, her yıl maaşını enflasyonun üzerinde bir oranla artıran ve buna rağmen bizi yalancılıkla suçlayan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hesap kitap bilmediğimizi iddia etmiş. Hodri meydan!

Gerçekleri söyleyince bunlardan kaçmak yiğide yakışmaz.

Görelim bakalım gerçekler neymiş, yiğit kimmiş!

Ekonomik şartların ne kadar ağırlaştığını görmek için rakamlara değil sokaklara bak, halkın evlerine gir, nasıl bir darboğazda olduğumuzu görürsün.

Sırça köşklerinizden çıkmadığınız ve halkın halini görmediğiniz sürece kendi yalanlarınıza inanmaya devam edeceksiniz.

AKP Genel Başkanına tavsiyem, sırça köşkünde lüks içinde yaşayan danışmanlarını değiştirmesidir.

Danışmanlarını halkın gerçek temsilcilerinden seçmelidir.

*- Anlatıma yanıt…

Bakın ne diyor AKP Genel Başkanı:

‘Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürebilecek seviyeye çıkarttık. Emekli maaşlarını 4 kata varan oranlarda artırdık. Hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını sağladık.

Enflasyon oranına baktığımızda geçen yıl ile bu yıl arasında büyük bir uçurum görüyoruz. Bu yüzden emeklilerimizin alım gücü büyük ölçüde azaldı ve çarşı pazara gitmeyi bırakın uğramak bile istemiyorlar. Mutfaklara ateş düşmüş durumda, tencerelerde aş değil taş kaynıyor.

Bu yetmezmiş gibi zorunlu giderler elektrik, su, ulaşım, telefon, eğitim, sağlık gibi giderler aldı başını gidiyor.

İstatistiki bilgiler emeklilerin açlık sınırının altında yaşamını sürdürdüğünü gösteriyor.

Acı gerçek şudur ki, işsizlik ve yoksulluk sebebiyle ülkemizde binlerce vatandaşımız ya bunalıma giriyor ya intihar ediyor.

Aile içi şiddet yaygın hale gelmiş durumda. Toplumsal bir paranoya yaşıyoruz ve bunun temel sebebi daha önce değindiğimiz gibi aş, iş, istihdam sorunudur.

Ülkemizde açlık sınırının 2.058 TL, yoksulluk sınırının 6.705 TL olduğu bir ortamda 1.000 TL’nin altında emekli maaşı olmadığını söylemek hem trajikomiktir hem de ülkenin yönetiminde bulunan bir kişiye yakışmamıştır.

Bu, emeklilerin açlığa mahkum olduğunun belgesidir.

Açlık sınırı günümüzdeki asgari ücretin çokça üstündedir ve 13

milyon emeklimizin neredeyse yüzde 90’ı açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bu durumu kamuoyunun bilgisine sunmak ve algıyla yönetilen

memleketin gerçekleri görmesini sağlamak bizim temel görevimizdir.

*- Saldırı sonucuymuş

AKP Genel Başkanı ‘Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı, geçtiğimiz yılın ağustos ayında maruz kaldığımız kur faiz saldırısının ardından yüzde 14’e kadar çıktı’ diyor.

Biz boşuna ülkeyi tefecilere ve faiz lobisine teslim ettiniz demiyoruz.

Şu anda Türkiye, dünyanın en yüksek faiziyle borçlanan ülkelerinden birisi. Gelirimiz bu yüzden düşüyor; ülkenin başındaki zat ise bundan şikayet ediyor. Sonra da dönüp, ‘kur, faiz saldırısına maruz kaldık’ diyerek mağdur edebiyatı yapıyor.

Olmaz!

Türkiye böyle yönetilmez. Gerçek dışı beyanlarla, algı yöneterek iktidarda kalmaya çalışmak halkı yanıltmaktır.

Ne yazık ki Türkiye, ekonomik planlamada sınıfta kalmıştır.

Bu su götürmez gerçeği daha fazla saklamaya çalışmak ya da çarpıtmak kimseye fayda getirmeyecektir.

*- Kim battı veya batırdı?

AKP Genel Başkanı, çıktı ve ‘Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı’ dedi.

Peki İskandinav ülkelerinde ekonomi ve emeklilik koşulları ne durumda biliyor mu?

Kıyasladığı ülkelerin ekonomik şartlarının yanından geçemez.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Erdoğan’ın “Battı” dediği İskandinav ülkelerinin ekonomik durumu şöyle:

Danimarka’nın ekonomik durumunda kişi başına GSYİH 56 bin 80 dolar, enflasyon oranı %0,8, 21 milyar dolar cari fazlası var.

İsveç’in ekonomik durumunda kişi başına GSYİH 53 bin 930 dolar, enflasyon oranı%2, 19 milyar dolar cari fazlası var.

Norveç’in ekonomik durumunda ise kişi başına GSYİH 63 bin 878 dolar, enflasyon oranı %1,9, 24 milyar dolar cari fazlası var.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizin ekonomik durumu ise şöyle: Enflasyon oranı %20,3, işsizlik oranı: %11, 55 milyar dolar cari açığı var.

Melbourne Mercer’in her yıl hazırladığı “Küresel Emeklilik Endeksi”ne Türkiye ilk kez bu yıl eklendi. Araştırmada 37 ülkenin emeklilik sistemini; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk gibi kriterler bakımından mercek altına alınıyor. Sonuçlara göre; 80,3 puan alan Danimarka ikinci, 72,3 puan alan İsveç beşinci, 71,2 puan alan Norveç altıncı sırada yer alıyor. Türkiye ise 42,2 puanla sondan üçüncü sırada yer alıyor.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretler ve emeklilik koşullarıyla ilgili açıklamalarda bulunduğu konuşmasında, Türkiye’de geçmişte çok erken emeklilik ile popülist dönemlerin yaşandığını, şu an ise Türkiye’nin de dahil olduğu OECD ülkelerinin hiçbirinde 65 yaş öncesi emekliliğin bulunmadığını iddia etmişti.

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) açıkladığı en güncel emeklilik yaşı verilerine göre, erkekler için emeklilik yaşı 65’in altında olan tam 19 ülke bulunuyor. Kadınlar için ise 65 yaş altında emekliliğin söz konusu olduğu 24 ülke var.

Dünyanın gelişmiş ekonomilerinde emeklilere verilen değer ortada. Bizim de bu iktidar aracılığıyla kandırıldığımız ortada. Dünyada emekliler barınma, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarının yanı sıra sanat, spor, özel ilgi ve becerilerini geliştirme, geleceğe güvenle bakma ve seyahat özgürlüklerini rahatlıkla kullanabilme imkanına sahipler.

Ancak ülkemizde emeklilerimiz en yoğun hak ihlallerine maruz kalmış, açlığa ve sefalete itilmiştir.

Artık uyanma ve gerçeği görüp önlem alma zamanıdır.’

Çağrı Bey’in yazısını kırpacaktım ama birkaç yıl önce bir arkadaşının yazdığı mesajı anımsadım….

Bana çatıyor ve ‘Sen ne istiyorsun bu genç arkadaşımızdan?’ diyordu…

Bendeniz; yasa gereği kurulan şu Kent Meclislerinin işe yaramaz ve kenti bilmeyen, halktan uzak kişilerden kurulduğunu örnekleriyle anlatmıştım.

Genel hatlarıyla böyle idi yazılarımın…

Yani ne Konak, ne Karşıyaka veya bir başka kentin başkanları ile ilgili bir durum yoktu…

Ve ister istemez bu gurupların belediye başkanlarının emrinde ve güdümünde olduklarını iddia etmiştim.

*- Üniversite mezunu değil, kaynakçı lazım

İşte bir gerçek daha..

Torbalı Ticaret Odası Başkanı A. Vahap Olgun ‘Yaptığımız araştırmada en büyük sorun kalifiye eleman sorunu olarak ortaya çıkıyor. Üniversite mezunu arayan yok, meslek sahibi talaşlı imalatta çalışacak 5 bin kişiye ihtiyaç var’ dedi.

İlçede hali hazırda 60 bin çalışan olduğunu ve en az 5 bin mesleki eğitim almış kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Olgun ‘Özellikle talaşlı üretimde sanayicimiz aradığı elemanı bulamıyor. CNC operatörü, kaynakçı, tornacı, elektrik teknisyeni, teknik ressam, mobilya döşemecisi ve makine bakımcısı gibi işlerde çalışacak eleman bulmak adeta kara borsaya düşmüş durumda.

3000-4000 TL aralığında çalışacak kaynakçı bulamıyoruz.

İŞKUR Hizmet noktamızda günde 100 civarı başvuru alıyoruz ama bunların hemen hemen hepsi üniversite mezunu. Yavrularımız üniversitede okuyor ama meslek sahibi olanlar tercih sebebi. Üretimde çalışacak eleman bulmakta giderek zorlaşıyor’ dedi.

Bu da başlı başına önemli bir konu….

Biraz değil tamamiyle bu konuya da eğilmemiz gerekiyor.

Bu arada piyasadaki sanatkar ve esnafın da mutlaka ve mutlaka denetimden geçirilmesi şart.

Bir ara konu ciddiyetle ele alınıyordu.

Şimdi ise bunların yerlerini halkı kazıklayanlar, aldatanlar, hakkını değil 10 katını alanlar sardı.

Buna ‘hayır’ diyecek kimsenin de çıkacağını sanmıyorum…

Olgun arkadaşımızın ‘Üniversite mezunu değil, kaynakçı revaçta’ sözünü de Rektörlere duyurmak istiyorum…

*- “Gerçek işsiz sayısı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko ‘Saray giderleri bir dakikada 2.020 TL, bir işçi bir ay çalışıyor yine 2.020 TL!’ diyor.

Gerçek işsiz sayısı 8,5 milyon kişi, bu rakam, dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan fazla!”

Asgari ücretten asgari geçim indirimi çıkarılmalı ve vergi dışı kalmalıdır. Asgari ücret 4 kişilik aile için hesaplanmalı, ILO kriterlerine uygun olmalıdır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu demokratik hâle getirilmeli, Komisyonda DİSK ve HAK-İŞ de mutlaka yer almalıdır.

İşçi-memur ayrımı yapılmadan tek asgari ücret olmalıdır.

Saray giderleri bir dakikada 2.020 TL, bir işçi bir ay çalışıyor yine 2.020 TL alıyor.

*- İşsizlik…

TÜİK’in son açıkladığı rakamlara göre 2019 yılının Ağustos ayı işsizlik oranı, son on beş yılın en yüksek ağustos ayı işsizlik oranına ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 14 oldu.

Kadın işsizliği yüzde 17,6’ya yükseldi.

Genç işsizliği yüzde 27,4’e yükseldi.

Yani her 3 gençten 1’i maalesef işsiz.

Gerçek işsiz sayısı 8,5 milyon kişiyi geçmiş.

Bu rakam, dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan fazladır.

*- İş hayatında cinsiyet eşitliği

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Yerel STK’lar Hibe Programı desteğiyle, Etiler Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği tarafından düzenlenen Uçuruma Köprü Kuran Kadınlar: İş Hayatında Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Konferansı – İşte Eşitlik, dünya kadınlarının sesi oldu. Ekonomik ve sosyal yaşamda kadınların karşılaştığı cinsiyete dayalı eşitsizlikleri aşmanın yollarının tartışıldığı konferans, Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleşti.

***-

GÜNCEL

*- Gazilerin anıları…

Türkiye Muharip Gazileri Derneği Karşıyaka Şubesi üyesi olan Kıbrıs gazileri tarafından 3 yıldır büyük emeklerle hazırlanan ‘Gazilerden Anılarla Kıbrıs’ başlıklı kitabın tanıtım töreni ve imza etkinliği, bugün (20 Kasım Çarşamba) saat 13.00’da Çarşı Kültür Merkezi’nde düzenlendı.

*- Furunlu Deve Güreşi

Bayındır Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen; Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü develerinin katılacağı Furunlu Mahallesi 10. Deve Güreşi Şenlikleri 24 Kasım 2019 Pazar günü saat 11.00’de Furunlu Mahallesi’nde yapılacak.

*- Beş açılışla taçlanıyor

Efes Selçuk, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla 25 Kasım Pazartesi günü gerçekleşecek beş açılışla taçlanıyor.

Gerçekleşecek olan açılışlarla kentte kadınlar, çocuklar ve engelliler için önemli projeler hayata geçmiş olacak.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, 25 Kasım’da yapılacak açılışlarla kentte sosyal sorumluluk adına önemli işlere imza atıyor. Bademlik Gökkuşağı Parkı, Masal Evi, Çocuk Kafe, Efes Engelsiz Yaşam Merkezi ve kent merkezinde açılacak olan Artemis Heykeli’nin açılışı 25 Kasım Pazartesi günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleşecek.

*- Aydem Bodrum Ultra Maratonu

Bu yıl Aydem isim sponsorluğunda ve Bodrum Belediyesi himayesinde düzenlenecek 4.Uluslararası Aydem Bodrun Ultra Maratonu, 22-23 Kasım 2019 tarihinde Bodrum’da gerçekleştirilecek.

Yurt içi ve yurt dışı katılımcıların beklendiği Aydem Bodrum Ultra Maratonu ile çocukları ve gençleri spora teşvik ederek farkındalık oluşturmak, uluslararası düzeyde şehir tanıtımını koşu turizmiyle sağlamak amaçlanıyor.

*- Dünya rekoru Türkiye’de’

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün son raporuna göre, Türkiye’de hala 120’den fazla gazeteci cezaevinde ve bu bir dünya rekoru. Kuruluşa göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl olağanüstü halin kaldırılmasından buyana medyanın durumunda düzelme olmadı.

*-


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: @Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311

13 37 35 45 1 17 47 22 20 4
52 32 25 42 9 16 44 3 28 30

Bir cevap yazın