Biri bitmeden diğeri başlıyor. Avukatlar da imza toplamaya başladı YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Karşıyaka hastanesinden sonra şimdi de mahkemelerinden oldu. Avukatlar da ‘imza kampanyası’ başlattı. Söyledikleri şu: ‘Ek bina değil, tek bina!’

*- 88’nci İzmir Enternasyonal Fuarı için geri sayım başladı. Tunç Soyer yenilikleri anlatacak ve soruları yanıtlayacak.

*- Dünya Barış Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

*- Urla’da bir etkinlik bitiyor, diğeri başlıyor… Üreticilerden sonra meydan şimdi de tiyatroculara kaldı

Böylesini ilk kez duyuyor, görüyor ve yaşıyorum…

İzmir Barosu, Karşıyaka Adliyesi’nde bulunan sulh hukuk ve asliye hukuk mahkemelerinin Çiğli’de ayrı bir binaya taşınmasına tepki göstererek, taşınmadan vazgeçilmesi için imza kampanyası başlattı.

Adliyelerin uygun, elverişli ve ulaşılabilir mekânlarda bulunmasının ve yargı faaliyetlerinin mekânsal olarak dağıtılmamasının, avukatlık hizmetinin etkin ve yeterli sunulması kadar, yurttaşın hak arama özgürlüğü ve adalete erişim hakkının da gereği olduğu ifade edilen imza metninde ‚Adliyenin ikiye bölünerek bir kısmının Çiğli ilçesine taşınması durumunda avukatların iki adliye arasında mekik dokumak zorunda kalacakları, bağlantılı dosyaların adliyeler arasında taşınmasına ve bu nedenle de dosyalarda gecikmelere yol açacağı tartışmasızdır’ denildi.

Adliyenin ikiye bölünmesinin, birbirinden bağımsız adliye binaları için işlem yapmak zorunda kalacak olan Adalet Komisyonu ve Savcılık açısından da sorunlar doğuracağı ifade edilen açıklamada ‚idari birimler açısından da işlerin yürütülmesinde güçlüklerle karşılaşılacaktır’ ifadeleri kullanıldı.

*- Çözüm ek bina değil tek bina

Öte yandan, adliyenin mevcut binasının Karşıyaka’nın tüm semtlerinden tek bir araçla ulaşılabilecek konumda olduğu, diğer ilçelerden gelen yurttaşlar içinse raylı ulaşım seçenekleri mevcut olduğu dile getirilen açıklamada ‘Adliyeler, adliyede mesaisini geçirmekte olan yargı emekçileri ile yargının diğer kurucu unsurları hakim ve savcılar kadar avukatları da ilgilendirmektedir.

Bu nedenle de, yargısal faaliyetlere ilişkin her türlü kararların alınması sürecinde diğer adliye çalışanlarının yanında, yargının kurucu unsuru olan avukatların ve meslek örgütü olan baroların dışlanmış olması kabul edilemez.

Bilinmelidir ki; biz avukatlar açısından çözüm ‘ek bina değil tek bina’ seçeneğindedir’ denildi.

İmza metninde ayrıca yaşanan yer probleminin çözümüne de değinilerek, adliye binası ile aynı bahçe içerisinde bulunan Karşıyaka Vergi Dairesi’nin İzmir Vergi dairesinin bulunduğu binaya ya da adliye için düşünülen binaya taşınması ve Karşıyaka Vergi Dairesi binasının da adliyeye tahsis edilerek halen çarşı içinde elverişsiz koşullarda hizmet veren diğer adliye birimlerinin de toplanmasının en doğru çözüm olduğu vurgulandı.

*- Boş adamlar!

Hataları, yanlışları, batan firmaları, kapananları gördükçe içimiz parçalanıyor.

Kendimize soruyoruz?

‘Acaba neden?’

Üst yöneticiler, ‘doğru sorularla veri bilimi ile yönetmeyi’ bilmiyorlar mı?

Üst Yönetim İçin; Doğru Sorularla Veri Bilimi ile Yönetim eğitimi almaları,

en üst düzey yöneticilerin veri odağıyla liderlik etmelerini ve firmalarını kararların her düzeyde veri kullanılarak verildiği organizasyonlar haline getirmelerini sağlayacak doğru soruları sorabilme bilgisi ile yeteneklerinin olması bu arada kendilerini yenilemeleri günümüzde birinci şart.

‘Eğitim’ diyoruz ya, bunun içeriği nedir?

Bunu biliyor muyuz?

Problemleri çözümleyebilecek verileri tanımlamak ve toplayabilmek

Doğru veriyi kullanarak daha etkin ve sürdürülebilir kararlar alabilmek

Organizasyon kültürünün odağına veri bilimini yerleştirmek

Büyük Veri, Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti, Endüstri 4.0 kavramları

Mevcut dijital dönüşümlerin iş yaşamına etkisi

Yapay zekânın iş stratejilerine ve iş modellerine dönüştürücü etkisi

Yapay zekânın hayatımıza kattıkları. Başardıkları. Henüz başaramadıkları.

Yeni teknolojilerin bize vaat ettikleri. İnsanlığın geleceğine yönelik içerdiği tehditler…

İşte ilk aklımıza gelenler.

Belki birçok kişi, ‘Yok canım!’ diyerek, kaytarma ya da bize göre cahilliğini kapatmak için değişik karşı söylemleri söyleyeceklerdir.

Ya da ağız kalabalığı yapacaklardır.

Bu söylediklerimiz bilinmeden, eğitimini almadan, öğrenimini görmeden ne denirse boştur…

Zaten boş olmaları da ortadadır.

*- Verimi yüzde 30 artıyor

Bilginin hızla akıp geçtiği bir zaman dilimi yaşıyoruz.

Dijital kanallar vasıtasıyla 25 yıl önce 1 yılda edindiğimiz bilgiyi, 1 günde edinebiliyoruz.

Fazla veri akışı da dikkat dağınıklığına yol açıyor.

İşyerlerindeki en büyük problemlerinden biri olan ekran zaman yönetimini sağlayarak personel verimliliğini yüzde 15 ila 30 arasında arttırabilmek mümkün.

Telefon, mail, whatsapp, facebook, twitter, haber siteleri…

Gün içerisinde sürekli iletişim halindeyiz.

Gündemi takip etmek, iş yaparken bir yandan da sosyalleşme çabası dikkat dağınıklığına sebebiyet verirken, çalışan verimliliğini de olumsuz yönde etkiliyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, çalışanların zamanın kendilerine yetmediğinden, zaman yönetimini doğru yapamadıklarını belirtiyor. Kişisel zaman kaybı, işyerlerinin performanslarını da olumsuz etkiliyor. MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, sosyal medya kullanımı konusunda bilinçli davranmak gerektiğine dikkat çekiyor.

*- İç tüketimi artıracaklar

Çin hükümeti, 27 Ağustos Salı günü yaptığı açıklamada yurtiçi tüketimi artıracak politika paketi bağlamında, başta otomobil satışlarını desteklemek üzere iç tüketimi artırmak amacıyla çeşitli düzenlemeler yapıp, engelleri kaldıracak.

Devlet Konseyi tarafından ilan edilen ilkeler çerçevesinde araç satışları üzerindeki bölgesel sınırlamalar yeniden incelenerek enerji tasarruflu araçların satışı teşvik edilecek.

Devlet Konseyi tarafından açıklanan 20 adıma göre, ürünlerin dolaşımını kolaylaştırmak için yeni teknolojiler kullanılacak, alışveriş yapılan sokaklarda altyapı yenilenecek ve geç saatlere kadar açık mahalle bakkalı zincirleri büyük bir hızla geliştirilecek.

Devlet Konseyi açıklamasında, ‘Yurtiçi piyasasında düzenli bir büyüme gözlenirken geleneksel perakendecilerin aynı ölçüde yenilenmediği, yetersiz emtia ve hizmet tedariki gibi sorunlarla karşılaştığı saptanmıştır’ deniyor.

*- Costco, Çin’deki ilk mağazasını açtı

ABD Başkanı Trump’ın ABD’li şirketleri Çin’den ayrılmaya çağırmasına karşın yatırımlar devam ediyor.

ABD’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Costco, Çin anakarasındaki ilk marketini Shanghai’de açtı.

 Alman perakende devi, ALDI’nin ilk Çin mağazası ise 7 Haziran’da hizmet vermeye başlamıştı.

Shanghai’deki yabancı sermayeli perakende mağaza sayısı 122’ye ulaştı…

*- Bornova’da atıklara ikinci hayat

Bornova Belediyesi’nin yürüttüğü ve Avrupa Komisyonunca finanse edilen URBANREC projesi kapsamında atıklara ikinci bir hayat verebilmek için başlatılan  ‘Atık Toplama Kampanyası’ çalışmaları tamamlandı. Kampanya ile vatandaşların bağışladığı hacimli eşyalardan kullanılabilir nitelikte olanlar ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak, kullanılamaz olanlar ise geri dönüşüm kanalları ile yeni bir ürünün hammaddesi olarak değerlendirilmek üzere evlerinden alındı.

Işıkkent’te bulunan Atık Getirme Merkezi’ne taşınan eşyalar burada kullanım durumlarına göre ham maddeye dönüşmek veya ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere ayrıldı.

*- Karşıyaka Çarşı için örnek iş birliği

Karşıyaka Belediyesi, kentin en önemli marka değerlerinden biri olan Karşıyaka Çarşı’nın revizyonu için Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile iş birliği yapacak.

Karşıyaka Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a verilen yetki doğrultusunda, iki kurum arasında protokol imzalanarak çalışmalara başlanacak.

***-

GÜNCEL

*- Yenilikleri öğreneceğiz…

Partner Ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, Odak Ülkesi Hindistan, Onur Konuğu illeri Kahramanmaraş ve İstanbul olan; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılacağı Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası genel ticaret fuarı 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Basın Toplantısı  ‘2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 12.00’de, Kültürpark / İsmet İnönü Sanat Merkezi Önü Çim Alan (Doğaltaş Müzesi Arkası) yapılacak.

*-  İlk ürün töreni

Tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamak, üretimi ve üreticiyi teşvik etmek amacıyla, İzmir Ticaret Borsası tarafından yaklaşık 100 yıldır geleneksel İlk Ürün Törenleri düzenlenmektedir. Bu törenlerde, sezonun ilk ürününü getiren üreticilerin ürünleri, açık artırma usulü ile piyasa fiyatından daha yüksek bir sembolik fiyatla satışa sunulmaktadır.

2019/20 sezonu Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir Sezon Açılışı, İlk Ürün Töreni ve İlk Ürün Satışı etkinliği 02 Eylül Pazartesi günü saat 12:00’de T.C. Tarım ve Orman Bakanı  Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirilecek.

*- Olten Filarmoni Orkestrası, Bağbozumu için sahne aldı

Geleneksel hale gelen Urla Bağbozumu Şenlikleri renkli görüntülerle başladı. Kortej yürüyüşünün ardından Urla Cumhuriyet Meydanı’nda üzüm sıkımı ve üzüm suyu dağıtımı yapıldı.

Urla’da yetiştirilen ürünlerin de sergilendiği Şenlik söyleşilerle sürdü. Olten Filarmoni Orkestrası’nın akşam verdiği konserde ise coşku doruğa ulaştı.

Bağcılığın Urlar için önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyen Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, ‘İlk kez bir belediyenin etkinliğinde sahne alan Olten Filarmoni Orkestrası şenliğimize renk kattı. Düzenlediğimiz festivaller ile hem çiftçimizin yüzü güldürüyor hem de vatandaşlarımıza sanatla, eğlenceyle iç içe bir alışveriş keyfi sunuyoruz’ dedi.

Yaklaşık 1,5 saatlik şölenin ardından sahneye çıkarak orkestra üyelerine teşekkür eden Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “İlk kez bir belediyenin etkinliğinde sahne aldıkları için orkestramıza gönülden teşekkür ediyorum. Bu unutulmaz gecede adata müziğe doyduk.Üreticilerimizin de bağbozumu şenlikleri ile ürünlerini satmaları ve emeklerinin karşılığını almaları en büyük dileğimiz’ dedi. 

*- Ürün birincilerine ‘altın’ ödül

Kategorilere göre birinci olan üreticilerin isimleri ise şöyle:

Şaraplık Üzüm Kategorisi Birincisi: Yıldıray Kurcal,

Sofralık Üzüm Kategorisi Birincisi: Kemal İnceoğlu,

Bamya Kategorisi Birincisi: İbrahim Bıçak,

Kavun Kategorisi Birincisi: Aynur Erdiç,

Karpuz Kategorisi Birincisi: Haspi Alkan,

İncir Kategorisi Birincisi: Hatice Özer,

Domates Kategorisi Birincisi: Enver Haytaoğlu,

Börülce Kategorisi Birincisi: İbrahim Kiraz,

Biber Kategorisi Birincisi: Zafer Kaşkır.

*- Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin 4. Tiyatro Kampı

Türkiye’nin dört bir yanından tiyatro ekipleri, tiyatro sanatçıları ve tiyatro emekçileri, İzmir Urla’da, Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin gerçekleştirdiği 4. Tiyatro Kampı’nda buluştu

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin  4. Tiyatro Kampı, yanan, yakılan ormanların külleri arasında başladı. Kampta, taşınmaya çalışılan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi için farkındalık yaratan etkinlikler de gerçekleştirildi.

Yok edilen doğa ve yangınlarla başlanan kamp sürecinde İstanbul’daki Şu Gösteri Sanatları Merkezi’nin yanması da acılı başlangıcı artırdı. Ancak sanat her zamanki gibi küllerinden yine doğdu.

*- Tiyatro ile uyandık

 Tiyatro sanatına yaptığı sanatsal çalışmalarla ve dayanışma örnekleriyle tiyatro sanatının bileşenlerinden biri haline gelen Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin, İzmir Urla’da 4. kez gerçekleştirdiği Tiyatro Kampı’na, yurdun dört bir yanından tiyatro ekipleri katıldı. Tiyatro sanatçılarının ve tiyatro emekçilerinin katıldığı kampta beş gün boyunca tiyatro atölyeleri, söyleşiler, oyunlar, müzik, mim, büyüklere masallar ve şiir gibi bir çok etkinlik yer aldı. 21 atölye ve  içerikli 12 değişik etkinliğin yer aldığı kamp, geniş bir sanatçı kitlesinin katılımı ile gerçekleşti. Çok sayıda akademisyen ve usta tiyatro sanatçısının da katıldığı kampın akşam oyunları ise kamp alanına İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan sahnede oynandı.

*- Dünya Barış Günü Etkinliği

Bayraklı Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Down sendromlu bireylerle, kursiyerlerin ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın katılımıyla gerçekleşen organizasyon renkli görüntülere sahne oldu. Başkan Sandal, ‘Barışın tek şartı önce insan olabilmektir’ dedi.

Bayraklı Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte öğrenciler ilk olarak ellerini farklı renklerle boyayıp, kültür merkezinin duvarlarını baskılarla süsledi. Başkan Sandal da duvardaki Nazım Hikmet’in ‘Dünyayı verelim çocuklara’ şiirinin ilk satırı olan “Dünyayı verelim çocuklara, hiç değilse bir günlüğüne” yazısının altına elinin baskısını yaparak, çocuklara eşlik etti. Down sendromlu bireyler, kursiyerler, BAYSEM’de eğitim alan öğrenciler de Başkan Sandal ile birlikte duvarı komple rengarenk el figürleriyle donattı. Organizasyonda Bayraklı Belediye Tiyatrosu öğrencileri eğitmen Kerem Yalçın yönetiminde Bertolt Brecht’in şiirlerinden uyarlanan kısa bir oyun sergiledi.

İşçi sınıfının gözünden anlatılan barış temalı skeç gösterisi izleyenlerin beğenisini kazandı. Başkan Sandal, daha sonra tüm öğrenci ve katılımcılarla birlikte günün anısına barış güvercinlerini gökyüzüne bıraktı.
— 
Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

One thought on “Biri bitmeden diğeri başlıyor. Avukatlar da imza toplamaya başladı YAŞAR EYİCE

  1. Evet adliye tek olsun bölünmesin sizi bu konuda destekliyoruz ancak çözüm öneriniz bencillik kokuyor. Adliye merkezde ve tek araçla ulaşım sağlıyormuş vatandaş
    Peki vergi dairesi taşınınca esnaf ne yapacak
    Bizim işimiz hallolsun da gerisi umrumda degil yaklaşımı
    Bende bu suretle diyorum ki adliye inşallah taşınır

Bir cevap yazın