Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Bir haftada iki teşekkür YAŞAR EYİCE

Bir haftada iki teşekkür YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Teşekküre, teşekkür!

Gazeteden Şair- Yazar Hüseyin Çatal, ‘Size teşekkür için arıyorlar, telefon numaranızı verdim!’ dedi.

Tabii ki bu ‘teşekkür’ yalnız benim için değil, tüm arkadaşlarımız içindi..

Arayan; Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi’nden Elvan Topel idi…

Sanıyorum son görüşmemiz 6 yıl kadar önce olmuştu.

Alsancak’ta bazı yollar ile konutların elektrik sorunları vardı, muhtarlarla görüşmüş ve sorunu dile getirmiştin.

Elvan Topel aramış ve bilgilendirmişti.

Yani ‘Fransız kalmamıştı’ birçok kurumun yöneticileri ve basın ya da halkla ilişkiler görevlileri gibi…

Sokak aydınlatmalarında bazı elektrik direklerinin kayıt numaralarının silindiğini belirtmiş ve bunların ele alınmaları gerektiğini yazmıştım.

Uyarımız Gediz Elektrik tarafından kayda alınmış ve konuyu gündeme getirdiğimiz için şirket yönetimi adına Elvan Topel Hanım aramıştı.

Şikâyetleri dillendiriyorsunuz, ‘teşekkür’ alıyorsunuz…

Dünyaca ünlü büyük firmaların ceoları, yani en üst yöneticileri yeni dünya düzeninde karar veren ile sorunlarıyla başkasıyla tartışanlar artık ‘akıldışının mantığı’na göre hareket ederek, istek ve dilek kadar şikâyetlere de yer veriyor.

Bu cümle de Dr. Mehmet Öz’e ait…

Dan Arıely’in kitabının tanıtımına katkıda bulunurken böyle demiş…

New York Times Teknoloji Yazarı David Pogue ise bu gelişim ve değişimi şöyle özetliyor:

‘Paraya, çalışmaya, romantizme, intikama, politikaya, sağlığa, alışverişe, ya da mutluluğa bir daha aynı gözle bakamayacaksınız…’

Yeni sistem bu…

Tabii ki benim bu yazdıklarımın Pandemi ile ilgisi yok.

Hani herkes Koronavirüs’ün her şeyi değiştirdiğini söylüyor ya, Gediz Elekrik Dağıtım, daha doğrusu ‘parakende’ şirketi yöneticileri önceden bu adımı atmış durumdalar.

Belki arada konuyu yani ‘Yaratıcı Beyni’ veya ‘Dehanın Nörobilimini’ anlatarak, örnekler vererek İzmir ve Egeli yöneticilere bir parça da olsa yararım olmasına gayret ederim.

Gelecek ‘Nörobilim’de …

Elvan Topel’in araması aklımdan neler geçmesini sağladı.

*- Titiz çalışma

Aslında benim telefon etmem gerekiyor, Gediz Elektrik Dağıtım şirketi yöneticilerine ve tabiiki işini severek olduğu kadar titizlikle sürdüren Elvan Topel’e…

İstanbul yolculuğum sırasında görüşürken, kendisine Urla’dan ve bazı Ege kentlerinden numaraları silinen elektrik direklerinin adreslerini verdim.

Ve bir gün sonra evet sadece bir gün sonra kuş uçmaz kervan geçmez noktalarda bile yapılan çalışmaların görüntülerini gönderdi.

Söyleyecek söz bulamadım…

Hatırlarsanız;

Birkaç gün önce de, aynı hassasiyeti Eczacıbaşı Holding’in yöneticilerinden görmüş, yazının yayınlanmasından bir saat sonra telefonla arayarak bilgilendirmişlerdi.

Ben sonuç olarak şunu söyleyeceğim:

Doğru, Dürüst, Duyarlı ve Dost olursanız bizim Yazıişleri ve Haber Merkezi gibi sonuca hemen ulaşırsınız.

İyi niyetinizin karşılığını alırsınız…

*- Başkandan ne istiyorsunuz?

Bu arada ‘Görüşlerin önemli Yaşar!’ başlığıyla bir mektup aldım.

Mektupta;

‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ve Belediye Meclisi’nin en önemli önceliği sence ne olmalı?’ diye soruluyor ve şöyle devam ediyordu.

‘Çıkan sonuçları tamamen anonim olarak, kişisel bilgilerinizi paylaşmadan İzmir Hemşehri İletişim Merkezi’ne ileteceğiz.’

Soruları düzenleyenler: ‘Biz her konuda katılımcılığa ve çok sesliliğe inanıyoruz. Bu yüzden bugün sana bir imza kampanyası değil İzmir’le ilgili fikrini sorduğumuz bir mektup gönderiyoruz. Amacımız sana ve senin gibi yurttaşlara katılımcılık için daha çok iletişim kanalı sunabilmek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e fikrini söyleyebileceğin bu fırsatı kaçırmamak için, tek soruluk anketimize katıl ve İzmir’de değişmesi gerektiğini düşündüğün şeyi paylaş.’ diyorlar.

Son sözleri ise şöyle:

‘Gerçek demokrasinin vazgeçilmezleri olan katılımcılığı ve çok sesliliği güçlendirmeye birlikte devam edelim.

Katılımın için şimdiden teşekkürler.’

Şimdi ankete, yani hazırlanan soruya gelelim:

*- Hazırlanan maddeler

‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük önceliği sizce ne olmalı?’

a- Kent yoksulluğu ile daha güçlü mücadele edilsin, b- Meydan ve sahiller düzenlensin, c- Sahil ve sokakların temizliği ile ilgili daha etkili çalışmalar yapılsın, d- Sokak hayvanları ile ilgili daha çok sorumluluk alınsın, e- Sosyal yardımlar artarak devam etsin, f- Su ve altyapı sorunları çözülsün, g- Toplu taşıma sistemindeki sorunlar giderilsin, h- Trafik sorununu çözecek uygulamalar artsın, ı- Yukarıdakilerden farklı

(Yukarıdakilerden farklı seçeneğini seçtiyseniz lütfen belirtin),,,

İsteyen okuyucularım görüşlerini belirtebilirler…

***-

GÜNCEL

*- Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı:

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, bir süredir hedef okur kitlesi çocuklar olan basılı yayınlarda, ‘müstehcen’ veya ‘şiddeti özendiren’ içeriklerin, ‘nasıl olup da yer alabildiği’ sorusunun, kamuoyunun gündeminde olduğunu kaydederek, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’na, ‘Milli Eğitim Temel Kanunu’na dayanarak uygulayabileceği bir çağrıda bulundu.

Bakanlığın Talim Terbiye Kurulu (TTK)’nu harekete geçirerek, ‘çocuklara yönelik basılı yayınların denetlenmesi’ konusunda, çocuk psikolojisi uzmanlarının görev alacağı bir ‘İhtisas Komisyonu’ kurması ve taslak eserin ancak bu komisyonun onayını aldıktan sonra basılabilmesi önerisinde bulunan Oygür, ‘Çocuklara yönelik basılı ve görsel yayınlar, neoliberalizmin pompaladığı sahte özgürlükçü dünyanın araçları haline getirilemez. Serbest piyasanın kural tanımazlığına karşı çocuklarımız, devletin eşitlikçi, kamusal yaklaşımıyla korumaya alınmalıdır’ dedi.

*

YAŞAR EYİCEYaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir yanıt yazın

Top