Bilgi edinmemiz şart… YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- İki gündür sosyal medya, ‘Ispanaktan zehirlenmeleri’ veriyor. Nihayet medya da uyandı, bazı yetkililer de… İnsan yaşamı bu kadar basit mi? Artık duyduklarımızın doğruluğu hakkında bilgi hakkımızın yetkililerce kullanılmasını istiyoruz. Hastane polisinden itibaren bir zincir kurulmalı ve anında koordineli şekilde toplumu sıkıntıya sokanlar yakalanıp mahkemelerce gerekli cezayı almalıdır. Görevini yapmayan ve savsaklayanlar için de bu öneri geçerlidir.

*- Kültürpark içinde yer alan dokuz yapının ‘Fuzuli işgalci’ konumundaki kiracıları mahkeme kararıyla tahliye ediliyor

*- PKK tarafından hedef gösterilen Seçil Öğretmenimizin yanındayız.

Sosyal medya resmi makamlarca takip ediliyor.

Devletimiz ve devletimizi yönetenler hakkında olumsuz ve yalan bilgi yayanlar yakalanıyor ve hemen adliyeye sevk ediliyor.

Gerekli cezalar veriliyor.

Bilmeyenimiz yok…

Ama;

İki gündür sosyal medyada bir bilgi hızla yayıldı.

Hatta konu telefonlara, dost meclislerine bile girdi.

Neymiş bu?

İstanbul’da bazı kişilerin yedikleri ıspanaktan zehirlendikleri…

Ben de ‘Duydum!’ dedim, onlarca yüzlerce kişi gibi..

Ama ilave ettim:

‘İnternette, sosyal medyada bilgi kirliliği var… Önüne gelen ister şaka, ister kötü niyet ve amaçla bazı olumsuzlukları yayıyor. Bunlara dikkat etmemiz lazım…’

Zaten bu konuda birkaç gün önce bilimsel bir yazıyı da paylaşmıştım, uyarı amacı ile…

Karalama ve algı operasyonları ile mutlaka ve mutlaka mücadele edilmelidir.

Şimdi asıl konuya ve öneriye geliyorum:

*- İşin takibi polisle başlamalı

Her hastanemizde görevli bir polis memurumuz var…

Genelde yaralamalar konusunda uzmanlar…

İfade alır ve bunu üst makamlara bildirir.

Bu arada hastane başhekimleri ile de bağlantılıdırlar.

Bu görevli polislerimiz ya da görevlilerimiz;

Örneğin; birilerinin ‘zehirlenme’ ya da bir başka toplumu ilgilendiren konu ile hastanelik oldularsa hemen konuyu koordine halinde olduğu birimlere bildirmelidir.

Şimdi konu ne?

Yedikleri ıspanaktan zehirlenen ve acil servislere gelen

İstanbul’da 44 kişi, Tekirdağ’da 22 kişi…

Hatta bir hastanemizin başhekimi de bu nedenle hafıza kaybı yaşamış…

Sadece tedavileri olarak bırakılacaklar mı?

Nedeni, kökleri araştırılmayacak mı?

İşte hemen hiç vakit kaybetmeden hastanelik olan bu kişiler ve aileleri ile görüşülüp, örneğin gerçekten Ispanak ise nereden aldıkları öğrenilmelidir.

İpin ucundan tutularak yumağa doğru gidilmelidir.

Hemen bakkal, market neyse, zincir şirketlerin bu ürünü nereden temin ettikleri belirlendikten sonra toptancısından, üreticisine kadar ulaşılmalı ve hemen toprak analizleri yapılmalı ve halk aralıksız her adımda aydınlatılmalıdır.

O ürünü belirttiğim gibi örneğin ıspanağı yetiştiren hangi zirai ilaçları kullanmıştır.

Kimden almıştır?

Böylece bundan sonraki olayların toplu zehirlenmelerin, hastalıkların önüne geçilebilir.

Toplumda güven artar…

Ve kim daha doğrusu bu zincirin içinde kimler varsa acilen mahkemeye çıkarılmalıdır.

Bu zor bir iş değil..

Bu görevlilerin görevini anımsatmaktır.

Buna yapan yapar, yapmayanları ise belirlemek için dedektiflere gerek yok…

Bunlara, kimin adamı olurlarsa olsunlar, kime güveniyorlarsa güvensinler, para kazanmak için ilaç kullanarak halkın canına kast edenleri kimse koruyamaz…

Bu da bizim elimizde…

Uyuyanları uyandırmalıyız…

Dün ben de ıspanak almıştım…

Defalarca yıkandı…

Mis gibi derler ya o şekilde hazırlandı…

Dostlar aradılar, ‘Sakın yeme!’ dediler, benim de akşam yemeğimin ıspanak olduğunu öğrendiklerinde…

İstemeyerek, gözüm onda kalarak gerekeni yaptım…

Benim gibi ıspanak alan binlerce kişiyi düşünün…

Bir de ıspanak üreticilerini…

Yetiştirdiklerini satamayınca ne yapacaklar?

Hayvanlara yem mi?

Onlar da telef olmaz mı?

Yani iş yöneticilere düşüyor…

Bakandan valiye, hastane polis ve hekimlerimizden, satıcıya kadar…

Umarım bu son olur ve derhal inceleme başlatılır…

Yarına kalmaz…

*- Seçil Öğretmen basın açıklaması

Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şube Başkanı Zuhal Of, öğle saatlerinde bir açıklama yaptı.

Hepimizi yakından ilgilendirdiği için aynen paylaşıyorum:

‘Şırnak’ın idil İlçesinde Cumhuriyet Bayramında Öğrencileriyle Türk Bayrakları ve ‘Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa’ marşı eşliğinde gösteri düzenlediği için PKK tarafından hedef gösterilen Seçil Öğretmenimizin yanındayız.

‘Bayrak, Vatan, Bağımsızlık’ kavramlarının yerine içini boşalttıkları, gerçek anlamından uzaklaştırdıkları, değersizleştirdikleri ‘demokrasi, özgürlük, barış’ kavramlarını kullanarak bu millete bölünmeyi dayatanlar, bu niyetle öğretmenlerimizi katledenler Türk Milletinden hak ettikleri cevabı almışlardır.

Mehmetçik Terör yuvalarını dağıtmak için destanlar yazıyor, evlatlarını bölücü terör örgütü PKK’ya kaptıran Diyarbakır Anneleri Mehmetçik’e üşümesinler diye atkı örüyor ve tüm Türk Milleti Seçil Öğretmenimizin arkasında saf tutuyor.

Cumhuriyet Kadınının yeri de elbette bu ulusal güçlerin yanıdır. Öğrencilerine Cumhuriyet Devriminin aydınlığını aşılamak için meşale olan Seçil Öğretmenimizin yanındayız.’

*-

***-

GÜNCEL

*- Organ Bağışı Haftası’nda örnek kampanya

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ ve Doku Bağışı Haftası’nda bu yıl Konak Belediyesi örnek bir uygulamaya imza attı.  Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde belediyenin Basmane’deki hizmet binası girişinde Organ Bağışı Standı kuruldu. Hafta boyunca açık kalacak stantta başta belediye çalışanları olmak üzere dileyen vatandaşlar da organ bağışında bulunabilecek.

*- Torbalı zeytinini festivalle tanıttı

Torbalı Belediyesi, ilçenin önemli tarım ürünlerini ve kırsal merkezleri tanıtmaya devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Çapak Mahallesi’nde Bardacık İnciri, Karakızlar Mahallesi’nde ise Börülce festivali düzenleyen belediye dün de Saipler Mahallesi’nde zeytin festivali düzenledi.

Torbalı’nın her yerinde yetişmesine rağmen Saipler Mahallesi ile özdeşleşen ve köylünün önemli geçim kaynaklarından olan zeytini ve doğası ile kendine hayran bırakan Saipler Mahallesi’ne tanıtmak amacıyla bu yıl 8’incisi gerçekleşen Zeytin Festivali’ne binlerce kişi katıldı.

*- Kültürpark’ta tahliyeler başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark içinde yer alan dokuz yapının ‘fuzuli işgalci’ konumundaki kiracılarını tahliye etmeye başladı. Yapılardaki yasadışı eklentiler de ortadan kaldırılıyor. Lunapark dışındaki yapıların tahliye işlemleri büyük ölçüde tamamlandı.

Kültürpark içinde yer alan dokuz yapının “fuzuli işgalci” konumundaki kiracıları mahkeme kararıyla tahliye ediliyor

Yapılardaki yasadışı eklentiler de kaldırılıyor. Lunapark dışındaki yapıların tahliye işlemleri büyük ölçüde tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark içindeki, aralarında lunapark, Golf, su bisikleti işletmesi, Ada, Göl ve Kübana gazinoları ile Açık Hava Tiyatrosu içindeki satış büfesi için 2016 yılında başlatılan tahliye süreci, kiracıların belediyenin kararına karşı açtıkları idari işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma talepli davaların belediye lehine sonuçlanmasıyla hız kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kiracıların tahliyesinin ardından söz konusu yapıların yasadışı eklentilerini, İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda kaldıracak ve binaları aslına uygun hale getirecek. İşletmelerin tasfiyesinin ardından simge yapılar yıkılmayacak, tekrar kiraya da verilmeyerek Kültürpark’ın kimlik ve karakterine uygun işletme ve faaliyetlerine devam edecek.

*- Pedallar çocuklar için döndü!

Bisiklet yarışı deneyimi ile ihtiyaç sahibi çocukların hayallerini aynı parkurda buluşturan ve Çeşme’nin harika doğasını yabancı sporculara gösteren Veloturk Gran Fondo Çeşme by Carraro 2019 sona erdi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Veloturk Gran Fondo Çeşme by Carraro 2019’da bisikletçiler Çeşme’de unutulmaz bir gün geçirirken, çocukların bisiklet hayallerinin gerçek olmasına da katkıda bulundular.

Elde edilen kayıt gelirleri ile ihtiyaç sahibi 50 çocuğa bisiklet hediye edildi.

Parkurlarda ilk üçe giren sporcular:

LAPIERRE Parkuru (100 km) Erkekler İlk 3:

1.Gökhan Uzuntaş – (Türkiye – Orvelo Bisiklet Takımı) – 02.42.39,75, 2. Martinos Moutsios – (Yunanistan – Porto Leone) – 02.42.43,31, 3. Turgay Germen – (Türkiye – İZGEM) – 02.42.46,51

LAPIERRE Parkuru (100 km) Kadınlar İlk 3:

1.Keziban Koyun – (Türkiye – Bisan Spor Kulübü) – 03.02.29,45, 2.      Esin Yılmaz – (Türkiye – YKSK) – 03.02.29,64, 3. Arzu Sağnak – (Türkiye – Peloton İstanbul Bisiklet Spor Kulübü) – 03.02.32,37

TOYOTA HYBRID Parkuru (47 km) Erkekler İlk 3:

1.Kaan Soylu Özkalbim – (Türkiye – Carraro) – 01.13.10,91, 2.      Mustafa Yıldız – (Türkiye – Trakya Bisiklet Kulübü) – 01.13.11,03, 3.      Süleyman Çelikkaya – (Türkiye – SMYRNA Train) – 01.13.11,10

TOYOTA HYBRID Parkuru (47 km) Kadınlar İlk 3:

1.Özge Uzun – (Türkiye – AG Training) – 01.20.50,50, 2. Rafiye Başat – (Türkiye – Carraro) – 01.23.37,06, 3. Gölkem Fidan – (Türkiye – Yapı Kredi Spor Kulübü) – 01.25.05,22

*- ‘Maskemi takarım farkındalık yaratırım!’

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında düzenlenen kampanyaya hijyenik maske takarak destek verdi.

Lösemi tedavisinde moral desteğinin önemine vurgu yapan Eriş, ‘Lösemili çocuklarımızın her zaman yanındayız. Onlar bizim gerçek kahramanlarımız’ dedi.

*- 10 trilyon dolarlık pazar için…

Yarın kapılarını açacak olan Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Türkiye büyük bir bölümü gıda sektöründen olan 54 şirket ile katılacak.

Fuar boyunca Türkiye standında çini ve ebru sanatından örnekler sergilenip Türk yemeklerinin tadımı yaptırılacak.

Milli katılım organizasyonunu yapan İKMİB Bşkanı Adil Pelister, “Asya-Pasifik’te yerimizi alacağız ve Çin’in açıkladığı 10 trilyon dolarlık pazardan pay alacağız” dedi…

Bu yıl fuarda, Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılması ve temsil edilmesi amacıyla tadım etkinlikleri, müzik dinletileri, ebru ve çini sanatı uygulamaları ve çay seremonileri gibi ilgi çekici aktiviteler yapılacak.

*- Bornova’da stresin ilacı: Yoga

İlçenin dört bir yanında açtığı hobi ve beceri edindirme kursları ile özellikle ev kadınlarının sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almalarını amaçlayan Bornova Belediyesi, düzenlediği spor kurslarıyla da fark yaratıyor.

Bu kurslardan biri; zihin, beden, nefes ile yapılan bir çalışma olan Yoga. Bornovalı kadınlar, günlük yaşamlarındaki yorgunluk ve stresi, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce yürütülen kurslarda, yoga yaparak atıyor.

*- Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi öncülüğünde, Urla Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Orman İş Sendikası iş birliğiyle Urla’da düzenlenen “Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı” sona erdi. Üç gün boyunca gerçekleştirilen grup çalışmaları ve tartışmaların ardından çalıştayın sonuç bildirisi okundu.

Sonuç bildirisinin ardından konuşan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz; “Üç gün boyunca oldukça verimli bir çalıştay gerçekleştirdik. İnanıyorum ki çalıştayımızdan çıkan değerli düşünceler en kısa sürede yerel yönetimler tarafından uygulamaya sokularak ülkemize örnek olacak. Çiftçilerimiz ve üreticilerimiz, hak ettikleri konuma tekrardan gelecektir. Çıkan sonucun ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tartışmalar sonucunda;

-Tarım, orman, su ürünleri alanında ülkemizde yaşanan kurumsal yapı istikrarsızlığına son verilmesi ve çağdaş bir kurumsal yapının sağlanması,

-Kırsal alanlarda sadece tarımsal üretimin değil aynı zamanda kırsal sanayi, turizm ve hizmet sektörlerinin geliştirilmesi,

-Kırsal kalkınma ve örgütlenmede toplumsal cinsiyet eşitliğinin gözetilmesi,

-Tarım, orman ve su ürünleri alanlarında etkin ve kalıcı kooperatifçiliğin geliştirilmesi,

-Kooperatiflerde araştırma-geliştirmeye dayalı yenilikçi ve inovatif uygulamalara yer verilmesi,

-Kırsalda yaşayanlar için hak temelli kalkınma ilkesinin benimsenmesi, bu kesim için kapsayıcı sosyal güvenlik sisteminin geliştirilmesi,

-Kırsalda yaşayan herkese başta eğitim, sağlık, altyapı olmak üzere refah sağlayan tüm kalkınma araçlarının ulaştırılması,

-Son yıllarda ısrarla takip edilen ithale dayalı tarımsal ürün tüketimi yerine yerli ürün üretim ve tüketiminin özendirilmesi, buna yönelik planlı çalışmanın yapılması,

-Yerel üretici ve kooperatiflerin sadece hammadde tedarikçisi olarak kalmak yerine yöreye daha fazla katma değer kazandıracak işlenmiş ürünler üretir hale getirilmesi,

-Üreticinin pazarlama kapasitesinin geliştirilerek kısa tedarik zincirlerinin oluşturulması, bu konuda yerel yönetimlerin daha aktif bir rol üstlenmesi,

-Kalkınma politikalarının doğal varlıkların sürekliliğinden vazgeçmeyecek şekilde belirlenmesi, bu kapsamda yerel yönetimler ve yerel halkın denetiminin güçlendirilmesi,

-Çiftçilerin girdi maliyetini düşürecek, üretimi destekleyecek, pazarlama olanaklarını geliştirecek ve acil ihtiyaçlarını temin edecek finansman sistemlerinin oluşturulması konularında politika önerileri geliştirilmiştir.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın