Buradasınız
Anasayfa > YEREL > Bayraklı’da yeşil çevre ve geri dönüşüm atağı

Bayraklı’da yeşil çevre ve geri dönüşüm atağı

Sosyal Medyada Paylaş

Bayraklı Belediyesi hem yeşile sahip çıkıyor hem de ambalaj atıklarını kaynağında ayrıştırarak toplayıp ekonomiye katkı sağlıyor ve çevre kirliliğinin önüne geçiyor. Hayata geçirilen projelerle Bayraklı’da son 8 yılda kişi başına dönüşen yeşil alan miktarı önemli ölçüde arterken, geri dönüşüme kazandırılan toplam atık miktarı ise 50 bin tonu aştı.

Çevre projeleriyle gelecek kuşaklara daha yeşil ve temiz bir Bayraklı bırakmak için çalışmalarını sürdüren Bayraklı Belediyesi, bu konuda önemli projeler geliştiriyor. Bayraklı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışmalarla parkların, çocuk oyun alanlarının sayısını artırırken bir yandan da ağaçlandırma yapıyor. Yeşil alan içinde yer alan ve yaşam alanı haline gelen parklar özellikle akşamları adeta dolup taşıyor. Bayraklı Belediyesi’nin yeşile verdiği bu önem neticesinde Bayraklı’daki kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5 metrekareye kadar yükseldi.

Geri dönüşüme büyük destek
Bayraklı Belediyesi geri dönüşüm alanında da başarılı çalışmalara imza atıyor. İşyeri, fabrika, okul, kamu kuruluşları, özel ve kamu hastaneleri, sağlık birimleri, muhtarlıklar, siteler ve apartmanlara yerleştirilen ambalaj konteyner ve iç mekan kutuları ile toplanan gazete, dergi, defter ve kartondan oluşan ambalaj atıkları belediyenin yetki verdiği firma tarafından düzenli olarak bulunduğu yerden alınarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Ayrıca ilçenin farklı noktalarına 80 adet cam kumbara yerleştirilerek, cam atıklar da toplanıyor. Bu yılın ilk üç ayında bin 271 ton cam, bin 695 ton ambalaj, 875 litre atık yağ, 450 kilogram pil geri dönüşüme kazandırıldı. 2016 yılında ise 3 bin 134 ton cam, 5 bin 85 ton ambalaj, 2 bin 360 litre bitkisel atık yağ, bin 481 kilogram pil geri dönüşüme kazandırılmıştı. Toplamdaki rakam ise 50 bin tonu geçti.

“Geleceğimize sahip çıkıyoruz”
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ yeşile ve çevreye sahip çıktılarını belirterek, “Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yeşil ve temiz bir Bayraklı bırakmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda göreve geldikten sonra ilçemize önemli miktarda yeşil alan kazandırdık, parklar yaptık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını yaklaşık 5 metrekareye kadar yükselttik. Atıkları geri dönüşüme kazandırmak adına projeler geliştirdik, bunda da önemli bir yol kat ettik. Burada bizlere önemli görevler düşüyor. Çevremize, yeşilimize sahip çıkmalıyız. Çocuklarımız için bunu yapmak zorundayız” dedi.

Bir yanıt yazın

Top