BATI ANADOLU’DAN ALİAĞA’DAN YENİ BİR ÇAĞRI, YENİ ÇÖZÜM ÖRGÜTLENMELERİNE TEMEL OLMAYI HEDEFLİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş

Karataş HABER Ajansı/Batı Anadolu’da, Aliağa’da Antik Foça ve Antik Nemrut bölgesinde demokratik çevreler doğanın kıyımı ve tarihsel değerlerimizin yıkımı üzerine ortak izleme ve müdahale örgütlenmesini oluşturmaya doğru gidiyor.

Doğal Ve Kültürel Yaşam Girişimimizin çağrısıyla oluşturulması hedeflenen bu yerel izleme ve müdahale örgütlenmesinde bölgede taraf olan doğa ve tarih girişimlerinden sendikal girişimlere, kültürel girişimlere ve siyasal girişimlere kadar her alanda oluşmuş olan örgütlenmelerin yer alması hedefleniyor. Özellikle Nemrut Körfezi’ni ve çevresindeki çarpık liman yapılarının bölgede bulunan tarihi Kyme Antik Kenti’nin kalıntılarının araştırılmasını ve belgelenmesini engellemek isteyen liman şirketlerinin yıllardır süren tahribatlarını belgeleyecek olan ve bu tahribatları durdurabilecek olan bu örgütlenme yol haritasında yer alacak olan çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi anlamında da önemli ve etkin bir taraf ve bir güç olacaktır.

işte bu nedenle Termik santral girişimlerinin cirit attığı, sanayi tesislerinin cüruflarının Foça ormanları içerisinde tepeler oluşturduğu Foça Antik Kenti’nin toprak altı kalıntılarının kanalizasyon projesi adı altında acımasızca parçalandığı bu bölge özel bir örgütlenmeyle güçlü bir müdahale aracına kavuşmalıydı.

Aliağa’da kyme arkeoloji müzesi ve kazıevi önünde yapılan kurum temsilcisilerinin de yer aldığı, güçlü bir basın açıklamasının yarattığı etkilerle, gündeme gelen bir yeni girişim önerimiz, liman şirketinin ve benzerlerinin yaptığı, bilim ve hukuk dışı yollarla yasallaştırmaya çalıştığı bu ‘çevre etki değerlendirmesi’ toplantısınındaki birlikte yoğun katılımının, önemi ve önceliği açıktır.

Ülkemize sanayi de gerekli diyerek, doğanın ve tarihin yağmalanmasına sahte gerekçeler sunanların mutlak bilmesi gerekir ki gerçek sanayi bilimin ve hukukun temelinde yükselecektir.

bu nedenle Aliağa Nemrut Körfezi’nde çocuklar tarihin kıyılarında denize girene kadar mücadelesini sürdürecektir!

Ahmet Tuncay Karaçorlu

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı

Doğal Ve Kültürel Yaşam Girişimi

Bir cevap yazın