Başkan Pekdaş’tan müftülere nikah kıyma yetkisine eleştiri

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir Soroptimist Kulübü’nce düzenlenen toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, müftülere nikah kıyma yetkisine eleştirdi.
İzmir Soroptimist Kulübü’nün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği ‘Atatürk ve Kadınlar’ konulu toplantıya katılan Başkan Pekdaş, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesini eleştirdi. Pekdaş, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasını müftülere laikliğe aykırı olarak verilen nikah kıyma yetkisinin gölgesinde kutluyoruz. Oysa cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanarak kuruldu. Hukuk devriminin temelinde de laiklik var. Laiklik hukukun üstünlüğünün hayata geçmesi için bir zemin oluşturur. O birey haklara, sorumluluklara sahiptir ve özgürce seçimini yapabilen insandır” dedi.
Özellikle kadınlar için hukuk güvencesinin önemine dikkat çeken Pekdaş, “Cumhuriyet nasıl kadın üzerinden, hukuk devrimini gerçekleştirdi ise, bu kez yine kadın üzerinden hukuktan kopuş getirilmek isteniyor. Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi bu yüzden çok manidar” dedi.
Cumhuriyete sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Pekdaş, İzmirli kadınlara çok iş düştüğünü belirtti. İzmirli kadınların kendi kimliğinin farkında olduğunu dile getiren Pekdaş, bugünlerin el ele verilmesi gereken günler olduğunu, dayanışmayı önce İzmir sonra ülke geneline yaymak gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın