18 Okunma

Bakırçay’da belediyelerin nabzını tuttuk /Ünal Tümin

Sosyal Medyada Paylaş

Ünal Tümin

– Adamını değil  Bakanını bul                  

Sevgili okuyucularım, dünyada ve ülkemizde dakika başı değişen olayları kastederek

geçen haftaki yazımın sonuna iliştirdiğim “dünya bir yana, bölgemiz bir yana” kabilindeki notta, bu hafta bölgemizden bahsedeceğimi yazmıştım. Hatta rotamı Bakırçay’a

çevirerek Bergama’da çıkan Gazete Bakırçay’ın sahibi, değerli dostum Rıdvan Karapehlivan’la Bergama, Kınık ve Dikili’ye giderek buradaki belediye faaliyetlerine göz atacağımı, başkanları ve de milletvekillerini mercek altına alacağımdan da söz etmiştim.

Aslında bu bölgeye İzmir Milletvekili sevgili gazeteci dostum Atilla Sertel’le gitmeyi de düşünmüştüm. Sertel, Beydağ yağcılar köyünde Ali Çoban ağanın konuğu olduğunu, İzmir’ de de değişik programlara katıldığı için bölgeyi Rıdvan kardeşimle mercek altına almayı uygun buldum. İlk durak, takdir edersiniz ki, “Bakırçay’ın kalbi” konumundaki Bergama oldu…

***

İlçe de gözler AK Parti’li Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun üzerine kilitlenmiş durumda. Görüştüğümüz kişilerden duyduğumuz kadarı ile başkan, “İktidar desteği ile neler yapacak?” denilirken, 1 yıla yaklaşan sürede “gözle görülür bir şeylerin olmaması” seçimden sonra ilk kez muhalefetin elini bu kadar güçlenmesine yol açmış!

Aslında CHP ilçe binası ile belediye karşı karşıya. Bağırsalar duyulacak mesafede; ama, CHP’nin “etkili muhalefet üretemediği” de söyleniyor… Etkili muhalefetin yine sosyal medya ve internet medyası üzerinden çok iyi örgütlendiği ifade edilerek, bir önceki iki dönemin etkin Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in adı çok geçiyor. İlçede duyduklarımız şunlar: Mevcut başkan M. Ecevit Canbaz’ın seçildiği kongrede (5 Ocak tarihinde) bunun özeleştirisi yapılmış ve “seçim neden kaybedildi ve de neden etkin muhalefet yapılmıyor?” denilmiş…

Önemli kongreye 2 milletvekili katılmış. Divan Başkanı Bedri Serter’in yanısıra aynı gün Bornova ilçe kongresi olmasına rağmen Atilla Sertel, Bergama’ya gelmiş. Kısa süre kalan Sertel’in (Bornovalı olduğu düşünülürse) onun bu ilçeye verdiği önemden de söz ediliyor. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “stratejik” olmasa da, bazı “taktik hatalar” yapıyormuş! Hala belediye personeli üzerindeki yer değiştirmeler ve bu işlerin çözülememesi enerji kaybına yol açıyormuş!..

CHP ve AKP’nin bölge milletvekilleri Bergama’ya çok sık gelseler de, İYİ Partili ve MHP’ li bir

milletvekilini Bergama’da görmek çok zormuş! Sadece 10 Ocak tarihinde İl Başkanı Hüsmen

Kırkpınar ile İYİ parti grup başkan vekili Müsavat Dervişoğlu Bergama’yı ziyaret etmiş…

İlçede 2 dönemdir AK Parti’li Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer var… Kınık’ta 6 yılda devlet

desteği ile iyi hizmetler yapmış. Özellikle Binali Yıldırım ile arayı iyi tutması bu işleri kolaylaştırmış; ilçeye 50 milyona bir hastane, TOKİ Öğretmenevi inşaatı sürüyor ve doğalgaz kazandırılmış. Kınık OSB’de de çok hareket var. En önemli gelişme ise 15 yıldır rezerv çalışmalarında sona gelinmesi ve Temmuz ayında kömür çıkarılmaya başlanacak olması Kınık için çok önemli bir gelişme. Ama, üretici firmanın (Polat Madencilik) ilk etapta para kazanmayı düşündüğü de söylentiler arasında! O yüzden de, beklenen termik santral projesi şu aşamada olamayacakmış!

İlçe, CHP tabanına uygun etnik ve demografik bir yapıya sahip olsa da, partisinin oyunun üzerinde olan Başkan’ın, ilçeyi siyasi ve hizmet açısından sırtlandığı ifade ediliyor..

Dikili

En önemli sorun, belediyenin 85 milyonu aşan borcu… Bunun birçok nedeni olsa da, en önemlisi kışın 42 bin olan nüfus için, 650 belediye çalışanının bulunması… Bu da belediyenin maaşları

ödemesini çok zorluyormuş! İlçenin devasa alt ve üst yapı sorunları var; tek umutları Tunç Soyer.

Denilen de şu; “Allahtan, başkan Adil Kırgöz, çok uyanık!”… Bu yüzdendir ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilişkilerini çok sıkı tutuyormuş.

Bir cevap yazın