Ayrım gözetmeden kutluyoruz YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Ayrım gözetmeden kutluyoruz YAŞAR EYİCE

Bir hafta önce, ‘Nihayet bu güne ulaştık!’ diyerek söz başlamıştım…

Referandumdan söz ediyorum!

‘Evet mi, hayır’ mı, dan!

Ben İzmirli olduğum için ‘hayır’ kullanacağımı belirtmiştim.

Hatta AKP’li ahbaplarımın çoğunun da ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını söylemiştim.

Bu arada İstanbul Kanlıca’da bir villanın 10 yıldır aşçılığını yapan bir kadının Anadolu yakasına geçerken yaptığımız şehir içi otobüs yolculuğunda kulağıma eğilerek, ‘İzmir gibi olacak!’ deyişini unutamıyorum.

Sadece ve sadece bu kadın, İstanbul’da da, İzmir gibi ‘hayır’ oylarının daha fazla çıkacağını önceden tahmin ettiğini söyleyebilirim.

Kim diyebilirdi ki, ya da dedi, ‘İstanbul ve Ankara’da da Hayır oyları, evet oylarını geçecek’ diye!

Demek ki bazı şehirlerimizde, özellikle büyük kentlerde yapılan anketler tam sağlıklı olmamış…

Aslında artık ‘evet- hayır’ tartışmalarını sadece siyasilere ve partilere bırakmalı, birlik ve beraberlik içinde geleceğimize bakmalıyız.

Özellikle bugün…

Yani; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında!..

Bu arada unutmayalım, aklımızdan çıkarmayalım:

Su uyur, düşman uyumaz!

*- Örnek ve yol gösterici

Birkaç gündür, çeşitli kuruluşlar bu bayram günü için bildiriler yayınlıyor…

Kutlamalar yapılıyor…

Son zamanlarda önemli takipçilerinden biri olduğum İzmir Bürosu’ da bunlar içinde…

Örneğin şöyle deniliyor:

‘23 Nisan 1920 tarihi, evrensel boyutta etkiler göstererek uluslararası önemli bir sürecin başlatılmasında, sömürgeci emperyalist devletlerin mazlum uluslar üzerindeki kıskacının parçalanmasında tarihi bir başlangıç olmuş, günümüzdeki siyasal dünya coğrafyasının oluşumunda örnek ve yol gösterici bir rol oynamıştır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan olan bu bayramda ülkemizin daha büyük hedefler doğrultusunda ilerlemesine millet olarak katkıda bulunmak en büyük görevimizdir

*- Milletin azmi ve kararlılığı

23 Nisan 1920; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır düşüncesi doğrultusunda saltanat ve işgal güçlerine karşı başlatılan milli mücadele hareketiyle, ulusal egemenliğe dayalı tam bağımsız bir Türkiye’nin temeli atılmıştır.

*- Çocuklara armağan tek bayram

İlk defa 1929 yılında bayram olarak kutlanmaya başlanmış, bu kutlu ulusal bağımsızlık günümüzü; gelecek nesillerin daha başarılı işlere imza atmaları ve gelecek nesillere verdiği önemin simgesi olarak 27 Mayıs 1935 tarihinde ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş ve çocuklara armağan edilen tek bayram olmuştur.

1979’un UNESCO tarafından ‘ÇOCUK YILI’ ilan edilmesiyle de bu bayram uluslararası nitelik kazanmıştır.

*- Direniş her zaman olmalı

Milletler özgürlük uğruna kendi direnişlerini sonuna kadar devam ettirmek zorundadır.

Türk Milleti 1920 baharında şahlanarak eşsiz bir liderle el ele – gönül gönüle vererek, Anadolu’da gerçekten bağımsız bir devlet kurmuştur. Meclisin kuruluşuyla Türk Milleti azim ve kararlılığını ortaya koymuş, milli kurtuluş mücadelesini zaferle sonuçlandırmıştır.

*- Belki son verilir!

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara verdiği bu güzel armağana rağmen, bu sene hazırlanan müfredat program taslağında Atatürk’le ilgili konuların azaltıldığını ve İsmet İnönü’nün müfredat programdan çıkarıldığını gördüğünü belirten İzmir Barosu, açıklamasında, ‘Bu duruma karşı tavır almakta ve eleştirmekteyiz.

Ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine, çocuklara vereceğimiz idealist ve yaratıcı eğitim sistemiyle ulaşacaktır.’ diyor.

*- En büyük sorun!

Hukukçuların açıklaması şöyle devam ediyor:

‘Çocukların; küçük yaşlarına rağmen eve ekmek getirmeye zorlanarak çocuk işçi olarak çalıştırılması, erken yaşlarda yasalara aykırı olarak evlendirilmeye çalışılması, çocuklara karşı gerek aile içi, gerekse toplumda gösterilen şiddet ve suça sürüklenilerek işlenilen bir suçun tarafı yapılmaya çalışılması içimizi sızlatmakta ve Çocuk Hakları Merkezimiz aracılığıyla İzmir Barosu olarak daha fazla çaba sarf etmemize sebep olmaktadır.

Çocukların reyting kaygısıyla televizyon programlarına kimlikleri ifşa edilerek konu edilmesi meslek camiamızda büyük rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele ateşimizi güçlendirmeliyiz.’

*- Hepimizin bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında bütün çocukların çocukluklarını çocukça doyasıya yaşamaları, gelecek nesillerin daha mutlu bir yaşam sürmeleri için kendilerini geliştirmeleri dileğiyle ayrım gözetmeksizin tüm dünya çocuklarının çocuk bayramını birlikte kutluyoruz.

*- Önemli olan çocuklar

Ben de birçok gazetenin ele aldığı bir konuya değinmiştim.

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği’nin startını Bayraklı ilçesinden verdiği ‘Acil Komşum’ projesinin üçüncü durağı Çiğli’nin Sasalı Mahallesi oldu. Vatandaşlara karşılaşabilecekleri olaylar karşısında yapmaları gereken ilkyardım konularında bilği vermeyi hedefleyen proje kapsamında çocuklar da anne ve babalarıyla eğitim aldı.

‘Proje kapsamında şimdiye kadar İzmir genelinde 189 kişiye ulaştık’ diyen Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, ‘İzmirliler, ilkyardım konusunda çok duyarlı. Eğitim parkurumuzda oluşturduğumuz 6 istasyonda başta kırık çıkık vakalarına müdahale, kanamayı durdurma, boyunluk takma, 112 Ambulans gelene kadar hastayı uygun pozisyonda tutma, olası bir deprem durumunda yapmaları gereken, hayat kurtaran önemli kuralları öğreniyorlar’ dedi.

Biliyorsunuz, birkaç gündür Ege’de yer sarsıntıları oluyor.

Deprem dediğimiz bu sarsıntılar biz İzmirlilerin de yüreğine ağzına getiriyor.

Hafta içinde de hep Afat konusunu ele aldım.

Özetle bu tür çalışmaların devlet tarafından ele alınması ve kesinlikle çocuklarımızdan başlanarak her yaşta insanımızın bilgilendirilip, öğrenmesi gerekiyor.

*- İstekli ve başarılı olan çocuklar…

Dr. Rodoplu da, yarının geleceği çocuklarımıza da ilkyardımın öğretilmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Bu kapsamda Sasalı’daki eğitimde miniklerin de anne ve babalarıyla eğitime katılıp sertifikalarını aldığını söyledi.

Rodoplu sözlerine şöyle devam etti: ‘Eğitimde en istekli, en başarılı olanlar çocuklar oldu. Çocuklar evlerine döndüğünde öğrendiklerini hem anne, babalarına, hem de komşularına da anlatıyor.’

Büyüklerimiz boşuna ağaç yaşken eğilir, dememişler!

*-

***-

GÜNCEL

*- Önemli bir organizasyon

EGİAD 23 Nisan Öncesi Şehit Ailelerinin Çocuklarına El Uzattı

Ege Genç İşadamları Derneği EGİAD, önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı.

Genç İşadamları, Sabancı Kültür Merkezi’nde Şehit ve Gazi Ailelerinin Çocukları yararına bir konser düzenledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından EGİAD adına verilen özel konsere, EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfonik Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi – DESOMER (Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası – DESO) Müdürü Prof. Dr. Ümit İşgörür, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı İzmir Şube Başkanı Engin Tunç, İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hatice İşbilen, iş dünyası, şehit ve gazi aileleri katılım gösterdi.

*- Foça’da ‘23 Nisan’ programı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıldönümü dolayısıyla Foça’da kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek.

23 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan etkinliklere tüm halkımız davetlidir.

Program şöyle:

Çelenk Sunma Töreni: Cumhuriyet Meydanı / Saat: 10.00

Kutlama TöreniB Foça Belediyesi Nihat Hüsenay Stadı / Saat: 11.00

23 Nisan Konseri: Altuğ Dilmaç – İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı

Foça Demokrasi Meydanı / Saat: 19.30.

*- Gurur duyulacak Türkiye

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Mahmut Badem; ‘Milli irademizin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 yılında açılmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü çocuklara armağan etmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm dünya çocukları tarafından coşkuyla kutlanmaktadır.

Bu bayramda, bütün insanlığa barış dolu aydınlık bir gelecek çağrısı yapılmaktadır.

Çocuklarımıza daha güzel ve daha yaşanabilir dünya bırakmak ortak sorumluluğumuzdur. Çocuklarımız; insanlığın ortak umudu, geleceğimizin en önemli hazinesidir.

Bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın daha mutlu ve vatandaşı olmaktan her zaman gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu özel günü bizlere armağan eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnetle, şükranla anıyor, bağımsızlığın ve milli egemenliğin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum’ dedi.

*- ‘Çocuk susar sen susma’

Ege Üniversitesi Karikatür ve Mizah Topluluğu’nun (EKAMİT) çocuk istismarına dikkat çekmek için düzenlediği ‘Çocuk Susar Sen Susma’ isimli sosyal sorumluluk projesi Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.

Etkinlikte insanları çocuk istismarına karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan topluluk, üzerinde sloganların bulunduğu iki yüze yakın balonu gökyüzüne bıraktı.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın katılımıyla gerçekleşen proje 23 Nisan Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlendi.

Başkan Atila, ‘Bu projeye bir farkındalık ortaya koymak için destek verdim. Kız çocuklarının küçük yaşta evlenmelerine karşı halkı bu konuda bilinçlendirmek bizim temel amacımız.

Gençlerimizin sosyal sorumluluk projeleri ile geleceğe daha iyi bakabilmelerini hedefliyoruz. Ailelerin de çocuk istismarı gibi yaşanan bu tarz durumlarda seslerini duyurmalarını ve çocukları adına savaşlarını istiyoruz’ diye konuştu.

*-

***-

GICIK

*- Pazartesi günü toprağa vereceğimiz Usta GazeteciKaya Çelikkanat hasta yatağından şu notu göndermişti:; ‘İyi ol. Çevrene iyilik saç, yardım et, üniversitede eski kitaplar dağıt, evini herkese aç. Arkadaşın arkadaşa yapacağı en kötü şeylerden biri ‘ima’da bulunmaktır. Kimseye ‘ima’ etme. Derdini düz cümleler kurarak söyle. Eleştirilerini kavga anında değil, tatlı tatlı otururken nazik bir şekilde getir.’

*- Tayfur Göçmenoğlul, ‘Bilmediğin konuda tartışma. Tartışırken çok konuşma ve dinlemesini (gerçekten dinlemesini!) bil. Bir aptal olmamak için bol bol oku ve çok daha bol düşün’ diyor.

*- Türkcan Tümin söylüyor, ‘En yalnız hissettiğin anda bile seni izleyen ve analiz eden sayısız göz vardır. Farklı görülebilir, eleştirilebilir, lanetlenebilirsin. Bu durumda şunu düşün: Doğru yolda mıyım? Eğer doğru yoldaysan kem bakışların önemi yoktur. Çünkü bir gün seni izleyen ‘bir başka’ları dile gelir ve iyi olan herkesle aynı yolda buluşursun.’

*- Mehmet Özdoğru göndermiş, ‘Bazen her şeyi unutup sadece sımsıkı sarılmak istersin, ama bir şey hep engel olur. Nedir o biliyor musun? Gurur!’

*- Manisalı Ayşegül Yardımsever, ‘Şapkası der gelen, başın büyük sanır’ diyor’ diyor.

*-

*- GÜNÜN SÖZÜ: Güzel bürünür, çirkin görünür.

*- PÜF NOKTASI: Patateslerin filizlenmemesi için, patates torbasının içine birkaç adet yeşil elma atın.

*- GÜNLÜK BURCUNUZ

*- ASLAN: Aşkta eğlenceli duygular önem kazanıyor. Kendinizi yenilemek isteyeceksiniz. Bazı beklenmedik etkinlikler ve sık sık kısa yolculuklar yapmak zorunda kalmanız önemli planlarınızı bozabilir.

*- BAŞAK: Başkalarından size yardım etmelerini isteyin ve sunulan yardımı kabul edin. Çevrenizle ilgili konularda bu hafta daha hassas olun. Hassas tepkilerde bulunabilirsiniz, söylediklerinize dikkat edin.

*- TERAZI: Sevdiğinizle birlikte seyahate çıkma planları keyfinizi yerine getirecek. Kendini iyi hissetmiyorsan, sanatın herhangi bir dalıyla uğraşabilirsin. Bu haftadan itibaren sorumluluklarınızın farkına varacaksınız.


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: @Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311

Bir cevap yazın